Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
dj-lynx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 25, 2011 12:12
Lokalizacja: Krk

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: dj-lynx » ndz paź 06, 2013 11:32

Witam

Mam problem z w/w samochodem. Rok 2001, silnik 1.9tdi 110km.
Ostatnio jadąc na stacje maszyna zgasła, mimo , że rezerwa jeszcze nie świeciła. Pomyślałem, ze silnik pociągnął powietrze gdyż stało się to na "wertepach".
Nie mając zbyt wielu możliwości uruchomiłem go na plaku. Powietrze się ulotniło, pojechałem.
Następnego dnia zrobiłem ok 20km i wracając do domu sytuacja się powtórzyła, auto zgasło, w wężu przy pompie pęcherze.
Wymieniłem filtr paliwa i przy okazji powietrza, zalałem ten pierwszy ropą, odpaliłem, wszystko ok, pęcherzyków powietrza brak, lecz zauważyłem spadek mocy, turbina się przestała załączać <?>
Po wymianie filtra przejechałem jakies 50km i po raz kolejny wracając do domu auto zgasło. Tuż przed pompą paliwa znowu ujrzałem powietrze.

I teraz pytania: co mu może dolegać? co może być przyczyną zapowietrzania? i czy niedziałająca turbina ma związek z zapowietrzaniem czy to zbieg okoliczności?

Bardzo proszę o pomoc


Golf MK3 -> Ibiza IIFl -> Bora boro delam toro toro nemikhad dige dige nemikham bebinamet

Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: italiano_83 » ndz paź 06, 2013 11:45

Albo odłączyłeś n75, albo przepływomierz podczas wymiany filtra powietrza - ewentualnie jakiś wężyk podciśnienia.
Temat zapowietrzania się układu paliwowego był wielokrotnie omawiany na forum .. złotej recepty nie ma, trzeba szukać nieszczelności ..


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
dj-lynx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 25, 2011 12:12
Lokalizacja: Krk

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: dj-lynx » ndz paź 06, 2013 11:54

Problem z turbiną pojawił się przed wymianą filtra powietrza. Aczkolwiek nagle, więc możliwe, że podczas grzebania faktycznie coś odpiąłem.
Na które wtyczki zwrócić uwagę?

Odnośnie zapowietrzania, wyczytałem już, że problemem mogą być: nieszczelna vacum pompa, zaworek zwrotny przy baku, "uszkodzone przewody zwrotne przy wtryskiwaczach". Najbardziej obawiam się pompy.. :-(
Da się to jakoś sprawdzić bez wizyty u mechanika? Choć zapewne i tak będę musiał się do niego udać..
Inne możliwości?


Golf MK3 -> Ibiza IIFl -> Bora boro delam toro toro nemikhad dige dige nemikham bebinamet

Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: italiano_83 » ndz paź 06, 2013 12:18

dj-lynx pisze: Rok 2001, silnik 1.9tdi 110km.
dj-lynx pisze:Odnośnie zapowietrzania, wyczytałem już, że problemem mogą być: nieszczelna vacum pompa, zaworek zwrotny przy baku, "uszkodzone przewody zwrotne przy wtryskiwaczach". Najbardziej obawiam się pompy..
Pompa zasilająca w 110 Ps VP nie występuje - jej rolę pełni pompa wtryskowa , dwie sekcje ssąca i tłocząca, ten problem występuje w pd gdzie jest pompa tandem.
dj-lynx pisze:Problem z turbiną pojawił się przed wymianą filtra powietrza. Aczkolwiek nagle, więc możliwe, że podczas grzebania faktycznie coś odpiąłem.
Na które wtyczki zwrócić uwagę?
Przede wszystkim uruchom silnik i sprawdź czy sztanga przy turbo została wciągnięta do gruszki- mocno popchnij ją palcem jak pójdzie w dół, to nie ma podciśnienia - więc, albo wypiął się któryś z wężyków podciśnienia, albo wtyczka przy n75 ..


Obrazek


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
dj-lynx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 25, 2011 12:12
Lokalizacja: Krk

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: dj-lynx » ndz paź 06, 2013 12:39

Dzięki :)
Pocieszyłeś mnie brakiem owej pompy :) Swoją drogą dziwiłem się, że nie mogę jej zlokalizować, teraz juz wiem dlaczego :grin:

Turbo opanowane, faktycznie wypięty przewód od podciśnienia, po założeniu działa jak powinno :)

Filtr paliwa zalałem bo widać było niedobór ON, silnik chwile pochodził, przejechałem się w celu spr turbiny i po chwili zauważyłem pęcherze na przewodzie paliwowym. Zajrzałem do filtra, oczywiście ropy nie widać.
Czy możliwe, że zawór zwrotny przy baku blokuje, bądź hamuje dopływ paliwa?
Nieszczelności przewodów raczej nie biorę pod uwagę bo wiązałoby się to z wyciekiem ON, a pod samochodem nie widzę plam (zawsze stoi w tym samym miejscu).


Golf MK3 -> Ibiza IIFl -> Bora boro delam toro toro nemikhad dige dige nemikham bebinamet

Awatar użytkownika
munior
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2307
Rejestracja: sob lis 03, 2007 20:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: munior » ndz paź 06, 2013 18:26

dj-lynx pisze:Czy możliwe, że zawór zwrotny przy baku blokuje, bądź hamuje dopływ paliwa?
Nie możliwe,bo nie ma takowego
dj-lynx pisze:Nieszczelności przewodów raczej nie biorę pod uwagę
To weż
dj-lynx pisze:bo wiązałoby się to z wyciekiem ON,
Nie zawsze ,zalezy gdzie jest nieszczelność...zwykle jest w komorze silnika ,nie pod samochodem :hmm:


Sprzedam : Czysciutki ori nastawnik HDK z każdą wtyczką wystepujacą w tdi ,Tuningowy komputer 16 i 8 bit ,części do ecu 16 i 8 bit .Uszczelnioną pompę wtryskową do tdi ,wszystkie części do pomp vp37 ,dezaktywuję immo w sterownikach 1,9 tdi 028906021,038906018

Awatar użytkownika
dj-lynx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 25, 2011 12:12
Lokalizacja: Krk

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: dj-lynx » pn paź 07, 2013 14:59

munior pisze:Nie zawsze ,zalezy gdzie jest nieszczelność...zwykle jest w komorze silnika ,nie pod samochodem
W każdym razie najpewniej paliwo sączyłoby się gdzieś po przewodach aż do ziemi, chociaż różnie bywa.

Po sprawdzeniu przewodów, spinek etc zmieniłem oringi na nowym filtrze. Przejechałem już około 80km i nie zgasło, chociaż gdy potrząsne filtrem na odpalonym silniku przewodami pomyka sobie powietrze. Kupując ów filter firmy topran (innego nie mieli na sklepie) wiedziałem, że będę go musiał wymienić przy najbliższej okazji, najszybciej jak się da. Dzisiaj zamówiłem filtr MANN, który zapewne rozwiążę problem pęcherzyków powietrza. Oto kolejny przykład, że na filtrach nie ma co oszczedzać. Nie jeden już o tym pisał.. Ja również odradzam zakup filtrów topran, nawet na chwile nie zdają egzaminu. Badziewne wykonanie, pękające, niedopasowane oringi itd... :?

Jak założę mann'a napisze czy problem zniknął na dobre.


Golf MK3 -> Ibiza IIFl -> Bora boro delam toro toro nemikhad dige dige nemikham bebinamet

Awatar użytkownika
dj-lynx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pt mar 25, 2011 12:12
Lokalizacja: Krk

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: dj-lynx » czw paź 17, 2013 13:47

Wczoraj zmieniłem filtr. Wybrałem HENGST'a gdyż Mann'a chwilowo nie bylo na hurtowni, poza tym był nieco tańszy a z tego co czytałem nie odbiega jakością.
Trochę pojeździłem i teoretycznie ok.
Dzisiaj podczas odpalania trochę go chechłało (podobnie jak było wczesniej). Pojeżdżę trochę i okaże się czy sytuacja z zapowietrzaniem się powtórzy - czy auto będzie gasło.

Możliwym jest, że pompa wtryskowa zaczyna padać i stąd te wszystkie problemy? (zapowietrzanie, gaśnięcie raz na jakiś czas, szarpanie przy odpalaniu po dłuższym postoju)


Golf MK3 -> Ibiza IIFl -> Bora boro delam toro toro nemikhad dige dige nemikham bebinamet

Awatar użytkownika
Quintus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 345
Rejestracja: śr lip 04, 2007 18:03
Lokalizacja: Kolno
Auto: Dodge Durango SLT

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: Quintus » pn paź 21, 2013 13:53

zaworek podgrzewacza na filtrze (nie ma go w komplecie) bywa odpowiedzialny za zapowietrzanie. Warto wymienić, koło 20zł.



p14c3k
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 14:44
Lokalizacja: SCI
Kontakt:

Ibiza 1.9 TDI - zapowietrzanie ukł. paliwowego i brak mocy

Post autor: p14c3k » pn paź 21, 2013 14:18

dokladnie jak kolega Quintus napisal, temat o zaworku znajdziesz viewtopic.php?t=237272



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości