Podróż do Węgier

Opisy tras, podróży, przygód, cen paliw, hotele..czyli wszystko co warto zobaczyć w Kraju i zagranicą.

Moderator: Fiona

Awatar użytkownika
1krzy3siek6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 11:01
Lokalizacja: BełchatóVW

Podróż do Węgier

Post autor: 1krzy3siek6 » pn lis 30, 2009 17:27

Witam. Szykuje mi się wyjazd do Węgier a dokładnie do miejscowości Györ (okolice Budapesztu).
Jest ktoś w stanie doradzić jaką trasę najlepiej obrać do tej miejscowości?
Łańcuchy na koła lepiej zabrać ze sobą? Na Słowacji chyba nawet jest obowiązek wożenia przy sobie łańcuchów w okresie zimowym o ile dobrze pamiętam :-k
Każda porada jest dla mnie mile widziana i z góry dziękuje za wszystko :pub:


"Lepiej żałować za grzechy niż żałować, że się nie grzeszyło;)"

Awatar użytkownika
daaroo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1784
Rejestracja: ndz paź 24, 2004 01:33
Lokalizacja: Skarzysko/Krakow
Kontakt:

Post autor: daaroo » pn lis 30, 2009 23:32

1krzy3siek6 pisze:Witam. Szykuje mi się wyjazd do Węgier a dokładnie do miejscowości Györ (okolice Budapesztu).
Jest ktoś w stanie doradzić jaką trasę najlepiej obrać do tej miejscowości?
Łańcuchy na koła lepiej zabrać ze sobą? Na Słowacji chyba nawet jest obowiązek wożenia przy sobie łańcuchów w okresie zimowym o ile dobrze pamiętam :-k
Każda porada jest dla mnie mile widziana i z góry dziękuje za wszystk
nie ma takiego obowiazku



Awatar użytkownika
1krzy3siek6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 11:01
Lokalizacja: BełchatóVW

Post autor: 1krzy3siek6 » wt gru 01, 2009 11:44

Ok. A jak wyglada sytuacja z kasa? Bez problemowo można zamienić zł na forinty?


"Lepiej żałować za grzechy niż żałować, że się nie grzeszyło;)"

Awatar użytkownika
daaroo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1784
Rejestracja: ndz paź 24, 2004 01:33
Lokalizacja: Skarzysko/Krakow
Kontakt:

Post autor: daaroo » wt gru 01, 2009 17:26

w prawie kazdym kantorze w Polsce kupisz forinty, ostatecznie na przejsciu polsko-slowackim masz kilka kantorow i tez mozesz wymienic. Sprawdz tez sobie jakie oplaty nalicza Ci bank przy wyplacie z bankomatu za granica, bo nieraz wychodzi lepszy przelicznik jak w kantorze.



calbaleth
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 110
Rejestracja: czw paź 18, 2007 14:18
Lokalizacja: Powiat Radomszczański

Post autor: calbaleth » pt gru 11, 2009 16:04

Z wymienieniem złotych tam na Węgrzech nie będziesz miał problemów, co do cen to są podobne jak u nas, może nieco drożej. Musisz koniecznie zobaczyć Budapeszt jak będziesz miał takową okazje, polecam Plac Bohaterów, Parlament , Zamek Królewski, oraz Wzgórze Gelerta. Można też popływać po Dunaju. Możesz mieć problemy językowe jeśli nie znasz angielskiego węgierski nie należy do języków grupy słowiańskiej ani germańskiej, podobno przypomina fiński. Nie wiem ja byłem kilka dni na Węgrzech ale nauczyłem się ich podstawowych zwrotów, ale każdy kogo spotkałem mówił po angielsku, bardzo dużo turystów z Włoch i Niemiec oraz Japończyków. Słowa które pamiętam to np: "sor" nad "o" są dwie kropeczki jak w niemieckim tzn piwo, kesenen to dziękuje, nanopodkiwano tzn dzięńdobry, egeszegede tzn na zdrowie. Pisałem fonetycznie te wyrazy bo nie wiem jak się je pisze. Ale piwo to robią średnie, wina natomiast mają fantastyczne.



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Post autor: Piasek » wt gru 15, 2009 23:48

Kolega widzę opanował w 100-u %-ach słownik podstawowy:
Piwo Proszę i Na zdrowie :)
:bigok:


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
1krzy3siek6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 11:01
Lokalizacja: BełchatóVW

Post autor: 1krzy3siek6 » ndz gru 20, 2009 11:53

Byłem jak narazie 2 tyg.
Pierwsza bariera jest oczywiście jezyk...tego narodu nie da sie zrozumieć :helm: Mimo ,że ja potrafie po ang a kumpel po niemiecku to i tak w wielu miejscach dogadać się to nie lada wyczyn :) Byłem w budapeszcie ale narazie tylko przelotem i nie miałem nawet czasu go za bardzo zwiedzić. Za to mogę kilka słów powiedzieć o mieście Gyor. Bardzo ładna starówka,super ratusz, rewelacyjnie utrzymana czystość w mieście poprostu mnie powalała no i ta palinka :bigok: Po nowym roku jadę ponownie i napewno zabiore ze soba aparat :helm:
Trzeba przyznać, że piwko mają baaardzo dobre i nawet tańsze jak u nas :pub: Co do cen, faktycznie nie jest tanio wręcz nawet drożej na niektórych artykułach (np.cena zwykłego masła dochodzi do 8zł)
Jeszcze jedno co do jazdy...niesamowita kultura na drodze a stan dróg...Polska musi dużo zrobić żeby dorównać autostradom na Słowacji... Powiem tylko, że od Bratysławy do Żiliny tempomat wyłączyłem tylko raz (około 200km) :bajer:
Ostatnio zmieniony ndz gru 20, 2009 11:54 przez 1krzy3siek6, łącznie zmieniany 1 raz.


"Lepiej żałować za grzechy niż żałować, że się nie grzeszyło;)"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże z VW”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości