Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: skaktus » wt sty 01, 2013 16:44

Siemka.

W golfiacza walnęła mi gimbaza. Gimbaza ma jakieś 18 lat, auto ubezpieczone na ojca gimbazy. Ubezpieczyciel to HDI.

W wyniku uderzenia z winy gimbazy mam uszkodzone tylne nadkole, drzwi oraz przednie nadkole - przerysowany i pogięty cały bok, do tego uszkodzony układ kierowniczy - w momencie uderzenia auto wskoczyło na krawężnik.

Gimbaza dostała 500 zł mandatu + 6 pkt.

Wiadomo że HDI będzie chciało maksymalnie zaniżyć cenę auta i maksymalnie zawyżyć cenę naprawy i stwierdzić szkodę całkowitą co mi za bardzo nie odpowiada. Auto 3 lata temu było po pełnym remoncie (malowanie całej budy na biały perła) itd. Doposażone w alarm, centralny i inne pierdoły. W tym roku robiony rozrząd, wspomaganie, sprzęgło.

Jak teraz polecacie gadać z ubezpieczycielem ? nigdy nie byłem w takiej sytuacji, więc za bardzo nie wiem co mi grozi ;)

Jakieś rady >



Awatar użytkownika
przemal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: wt wrz 18, 2012 18:29
Lokalizacja: NO

Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: przemal » śr sty 02, 2013 15:05

Jeśli masz rachunki na wszystkie naprawy, części itd. to koniecznie musisz przedstawić to ubezpieczycielowi. Podwyższy to wartość auta. Przed oględzinami przez rzeczoznawcę ogarnij auto żeby się dobrze prezentowało wewnątrz i zewnątrz. Następna sprawa, czy chcesz mieć naprawione auto czy wydębić kasę z ubezpieczenia? Przy pierwszej opcji oddajesz auto do naprawy bezgotówkowo i po kłopocie.


Gran Turismo Iniezione

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: skaktus » śr sty 02, 2013 19:05

Chcę uruchomić aut, tak żeby śmigało, wydębianie kasy nie jest dla mnie priorytetem.

Co do samego auta - warto je umyć przed oględzinami czy zostawić jak teraz ? W sumie stoi przy drodze więc najładniejsze nie jest...



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: zajac » pt sty 04, 2013 16:59

gadać to nie będziesz miał z kim i o czym - to nie jest prywatne zdanie likwidatorów tylko procedury i wyceny.

Jeśli naprawa auta przekracza 100% wartości to jest szkoda całkowita - jeśli nie to możesz naprawić do 100% wartości. To że auto jest w dobrym stanie daje w wycenie może 200 zł do przodu - wymiany eksploatacyjne się nie liczą.

Nie chce być złą wyroocznią ale na 200% będzie całkowita szkoda i może 2000 zł dostaniesz - przy pomyślnych wiatrach (bez fotek to wróżenie z fusów)


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
Nastar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: ndz cze 19, 2011 20:03
Lokalizacja: Wałcz

Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: Nastar » pt sty 04, 2013 19:52

zajac, podpowiesz jak dobrze odwołać się od wyceny z OC sprawcy jeśli pierwszy kosztorys uwzględnia "urealnienie na części w wysokości 60%" oraz roboczogodzina policzona w wysokości 50zł gdzie w ASO wynosi 130zł netto ?
Jestem gotów na pozew również (już zacząłem wypełniać formularz :-).


Skoda Octavia II RS BMN
188KM@369Nm czyli mocna seria :-)

Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: zajac » pt sty 11, 2013 22:20

najpierw trzeba wiedzieć jaka jest kwalifikacja szkody - częściowa czy całkowita


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
Nastar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 96
Rejestracja: ndz cze 19, 2011 20:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: Nastar » sob sty 12, 2013 00:46

Częściowa. Przyznano ok. 3500zł ale jest urealnienie...


Skoda Octavia II RS BMN
188KM@369Nm czyli mocna seria :-)

Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: zajac » czw sty 17, 2013 16:23

masz kosztorys maksymalnych kosztów naprawy i wycenę wartości ? Jeśli nie masz to poproś o nie ubezpieczyciela. Jak nie będą chcieli wydać lub zrobić do kosztorysu , który masz (ofertowy) to do części dolicz 60% i robocizny dodaj 70 zł za każdą godzinę i wtedy wyjdzie.
Z Kosztorysem maks kosztów od ubezpieczyciela chodzi o to żeby im wykazać , że sami stwierdzają taki a nie inny koszt naprawy.
Ale może też okazać się że maksymalne koszty przekroczą wartość auta , co nie zmienia faktu że takim przypadku naprawa (w twoim przyadku dozwolona)- a co za tym idzie roszczenie - może opiewać na kwotę do 100% wartości pojazdu.


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

maniu2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob maja 14, 2011 12:49

Re: Jak rozmawiać z ubezpieczycielem.

Post autor: maniu2 » śr sty 23, 2013 20:01

ja bym był przy oględzinach. Możesz ewentualnie twierdzić ze niektóre uszkodzenia były wcześniej ale w tym wypadku to chyba bez sensu



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości