Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
Lukas-182
Sprzedawca
Sprzedawca
Posty: 997
Rejestracja: czw maja 18, 2006 23:00
Lokalizacja: Sztum/Malbork/Elbląg
Kontakt:

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: Lukas-182 » sob paź 13, 2012 20:33

doggie, mi też się wydaje dużo, zwłaszcza że poprzednio zapłaciłem u nich 30zł mniej! Mam jeszcze czas do środy na wykupienie nowego OC i rezygnacje ze starego. W poniedziałek przejdę się do PZU, jak tam mi wyliczą mniejszą składkę to chyba pognam w 3 d*py Link4 :-( Sprawdziłem przed chwilą na ipolisa.pl i najtaniej wychodzi OC+NNW w mDirect, 484zł :otepienie:



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: doggie » wt paź 16, 2012 16:03

Tercjusz pisze: Ja tyle płacę w Krk
ale w Chorwacji są inne stawki :grin:



19arek93
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: sob mar 24, 2012 18:39
Lokalizacja: Gdańsk

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: 19arek93 » wt paź 16, 2012 16:51

jaazoo pisze:Najfajniejsza jest chyba http://ipolisa.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Z ciekawości sprawdziłem kto ma najtaniej, teraz cały dzień wydzwaniają do mnie z różnych firm ubezpieczeniowych.



skalpel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt lut 11, 2011 20:54

Re: Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: skalpel » śr paź 24, 2012 22:58

Tak jak pisałem. Jesli podjedziesz do CUK to tam sprawdzisz sobie wszystkie oferty ubezpieczycieli jesli chodzi o polisy. Nie musisz szukac wtedy tego wszystkiego w internecie.



Awatar użytkownika
Lukas-182
Sprzedawca
Sprzedawca
Posty: 997
Rejestracja: czw maja 18, 2006 23:00
Lokalizacja: Sztum/Malbork/Elbląg
Kontakt:

Re: Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: Lukas-182 » śr paź 24, 2012 23:28

19arek93 pisze:
jaazoo pisze:Najfajniejsza jest chyba http://ipolisa.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Z ciekawości sprawdziłem kto ma najtaniej, teraz cały dzień wydzwaniają do mnie z różnych firm ubezpieczeniowych.
W takich zapytaniach zapobiegawczo podaje sie niezbyt poprawne dane ;p

Co do mojego problemu, to już rozwiązany. Wyszło tak, że od 2011 roku była naliczona szkoda na mojego ojca, na autko które sprzedaliśmy dwa miesiące wcześniej niż odnotowana szkoda, dlatego teraz Link4 wystawił polisę wyższą niż wcześniej, oczywiście nic a nic o tym nie informując :) Okazało się, że jakiś mosiek z LINK4 u którego ojczulek zgłaszał sprzedaż autka, źle coś zaznaczył i zamiast sprzedaż to wybrał szkoda i tak w systemie wisiało to jako szkoda, bez żadnej dokumentacji, itp, a dane oczywiście poszły także do UFG. Gdybym teraz olał sprawę i po prostu przedłużył polisę, to o tej degrengoladzie na koncie mojego ojca chyba bym się nigdy nie dowiedział, ale wszystko wyszło po weryfikacji przez CUK danych w UFG, a tam niespodzianka taka ;p. LINK4 w trybie natychmiastowym zobowiązał się do poinformowania UFG o tej pomyłce, a także zaproponował na przyszły rok, jakbym się zdecydował u nich na ubezpieczenie OC dodatkową zniżkę -10% i wystawił zaświadczenie o bezszkodowości. Podziękowałem :D
Tak więc polecam od czasu do czasu sprawdzanie co tam w UFG na naszym koncie widnieje, bo czasami można się "miło" zaskoczyć :)

Na ten rok, OC/NNW wykupione, kwota w dwóch ratach - 520zł :D



maniu2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob maja 14, 2011 12:49

Re: Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: maniu2 » czw lut 28, 2013 01:45

A o dobrą cenę można też się postarać w HDI. Nie zaszkodzi sprawdzić. :)



Awatar użytkownika
Młody Golfiarz
Vag Nysa
Vag Nysa
Posty: 459
Rejestracja: ndz lip 28, 2013 20:39
Lokalizacja: Nysa

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: Młody Golfiarz » ndz sie 18, 2013 14:08

Witam :)
Mam kilka pytań w sprawie rejestracji i ubezpieczenia auta ze współwłaścicielem :
1. Na umowie kupna sprzedaży muszę wpisać współwłaściciela i właściciela ?
2. W skarbówce płacąc ten podatek muszę wypełnić formularz z współwłaścicielem ?
3. W urzędzie komunikacji też trzeba wypełnić jakiś formularz darowizny współwłaścicielowi np. 50 % ( albo ile % żeby nie było droższe ubezpieczenie ) ?
4. Przy ubezpieczeniu , będzie naliczane droższe ubezpieczenie jak właściciel będzie miał 60% zniżek a współwłaścicielem będę ja ( 16 lat ) ?
Dziękuje i PozdraVWiam :helm:



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: doggie » ndz sie 18, 2013 14:11

Młody Golfiarz pisze:
1. Na umowie kupna sprzedaży muszę wpisać współwłaściciela i właściciela ?
tak
2. W skarbówce płacąc ten podatek muszę wypełnić formularz z współwłaścicielem ?
nie
3. W urzędzie komunikacji też trzeba wypełnić jakiś formularz darowizny współwłaścicielowi np. 50 % ( albo ile % żeby nie było droższe ubezpieczenie ) ?
jak w momencie kupna na umowie K-S podasz współwłaściciela i właściciela to żadnego formularza darowizny nie sporządzasz

4. Przy ubezpieczeniu , będzie naliczane droższe ubezpieczenie jak właściciel będzie miał 60% zniżek a współwłaścicielem będę ja ( 16 lat ) ?
Dziękuje i PozdraVWiam :helm:
tak, w większości ubezpieczalni będzie zwyżka za współwłaściciela



Awatar użytkownika
Młody Golfiarz
Vag Nysa
Vag Nysa
Posty: 459
Rejestracja: ndz lip 28, 2013 20:39
Lokalizacja: Nysa

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: Młody Golfiarz » ndz sie 18, 2013 15:00

W większości ? Czyli jak bym poszedł do takiego ubezpieczyciela nie konkretnej firmy tylko który wybiera najlepsze oferty na rynku to znalazłby ofertę której nie naliczają zwyżek ? I ile % zwyżek jak za mój wiek i czy jak będę współwłaścicielem to naliczają mi się zniżki ?



Awatar użytkownika
Lukas-182
Sprzedawca
Sprzedawca
Posty: 997
Rejestracja: czw maja 18, 2006 23:00
Lokalizacja: Sztum/Malbork/Elbląg
Kontakt:

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: Lukas-182 » ndz sie 18, 2013 15:22

Ad. 4 Coś nie bardzo z twoim pomysłem, ponieważ osoba niepełnoletnia nie może być właścicielem pojazdu z powodu braku zdolności do czynności cywilno - prawnych, już nie wspominając o braku prawa jazdy. Można kupić autko nie posiadając prawka, ale dopiero jak ukończy się 18 lat i otrzyma się dowód osobisty, który uprawni do rejestracji takiego pojazdu.

W większości ubezpieczalni jest zwyżka za wiek kierującego pojazdu, okres posiadania uprawnienia do kierowania pojazdami, itp. Podsumowując w kilku słowach, jest dużo czynników wpływających na wysokość OC. Zniżki za bezszkodowość przechodzą na współwłaściciela, niby jest warunek, aby osoba dysponująca większymi zniżkami była w dowodzie wpisana jako ta pierwsza, a osoba na którą te zniżki maja przejść była wpisana w adnotacjach dowodu, wtedy bez znaczenia na kogo zostanie wypisane ubezpieczenie OC, dysponuje się największymi zniżkami - z takim wymogiem spotkałem się w Link4 i obecnie w InterRisku.

W moim przypadku, staruszek ma 30 lat prawko, 60% zniżki, ja jako współwłaściciel, 10 lat prawko i za autko z silnikiem 1.9l płace co roku 630zł. I tylko czekam kiedy mi wejdzie pełna zniżka, aby przepisać autko na siebie, bo np. ojczulek za autko 2.0l płaci OC co roku 430zł. Więc ciutkę zwyżkują cenę, za współwłaściciela :D



Awatar użytkownika
Młody Golfiarz
Vag Nysa
Vag Nysa
Posty: 459
Rejestracja: ndz lip 28, 2013 20:39
Lokalizacja: Nysa

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: Młody Golfiarz » ndz sie 18, 2013 15:55

Źle mnie zrozumiałeś :)
Właścicielem będzie osoba mająca 35 lat i 60% zniżek , a współwłaścicielem ja ( 16 lat )



Awatar użytkownika
Lukas-182
Sprzedawca
Sprzedawca
Posty: 997
Rejestracja: czw maja 18, 2006 23:00
Lokalizacja: Sztum/Malbork/Elbląg
Kontakt:

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: Lukas-182 » ndz sie 18, 2013 16:27

Faktycznie, współwłaścicielem może być nawet dziecko, inna sprawa jak się samemu próbuje kupić autko, nie mając 18 lat :). W twoim przypadku będzie podobnie jak u mnie i dowalą dużą zwyżkę za współwłaściciela, chociaż nie powinni, bo teoretycznie współwłaściciel w tym przypadku nie ma prawa kierować tym autem, ale ubezpieczalnie biorą wszystko pod uwagę i jeśli mogą zastosować zwyżkę to się nie krępują z tym. Zapewne dla systemu wyliczającego koszt ubezpieczenia, współwłaściciel automatycznie zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji z winy ubezpieczonego i winduje cenę ubezpieczenia.

Najlepiej to umówić się z konsultantem, u tych "najtańszych" i wycenić.



Awatar użytkownika
Młody Golfiarz
Vag Nysa
Vag Nysa
Posty: 459
Rejestracja: ndz lip 28, 2013 20:39
Lokalizacja: Nysa

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: Młody Golfiarz » ndz sie 18, 2013 17:45

Okej dzięki wszystkim za odp :) to ze względu za wiek ile ja mam % zwyżki tak z ciekawości ?



Awatar użytkownika
kezman
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 95
Rejestracja: śr lip 15, 2009 09:41
Lokalizacja: Wieluń/Wrocław

Ubezpieczenie auta z młodym współwłaścicielem

Post autor: kezman » ndz sie 18, 2013 22:12

zależy od firmy :bigok: w pzu mi kiedyś powiedziano +100%, w HDI miałem +30%, w Allianz mam od 2 lat +0% :hmm:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości