Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

hanys
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 24, 2007 01:08
Lokalizacja: Oss(Holandia)
Kontakt:

Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: hanys » sob lip 06, 2013 14:49

Witam
Mam taki problem obecnie mieszkam już w Holandii i mam samochód na NL tablicach (nie eksportowe,tymczasowe itp.po prostu normalne)a mam w samochodzie pęknietą szybę czołową ale przegląd techniczny jest holenderski jest ważny ponieważ takie pęknięcie jest dopuszczalne w holandii miałem kontrole w polsce i oczywiście policjant chciał zabrać dowód ale dał spokój jak wytłumaczyłem jak jest w holandii.Teraz pytanie jakie warunki techniczne musi spełniać samochód z zagranicy kraju pochodzenia,(w moim przypadku NL) czy kraju przebywania? Pomijam kwestie wyposażenia typu gaśnice trójkąty alkomaty itp.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: doggie » sob lip 06, 2013 21:19

hanys pisze:Teraz pytanie jakie warunki techniczne musi spełniać samochód z zagranicy kraju pochodzenia,(w moim przypadku NL) czy kraju przebywania?
tu nie chodzi o warunki techniczne tylko kwestie bezpieczeństwa, policjant za pękniętą szybę w PL ma prawo zatrzymać DR podobnie jak za np. łyse opony i bez znaczenia gfdzie zarejestrowane jest auto, w Polsce obowiązują polskie przepisy a nie holenderskie czy inne

podobnie jak z alkoholem, to że np. jakimś kraju dopuszczalna jest norma 0,8 promila nie oznacza że jest ona dopuszczalna w PL



hanys
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 24, 2007 01:08
Lokalizacja: Oss(Holandia)
Kontakt:

Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: hanys » sob lip 06, 2013 23:16

No własnie wydaje mi się nie do końca bo np. po polsce ma prawo jeżdzić samochód na angielskich blachach z kierownicą po prawej mimo że nie spełnia warunków technicznych określonych w przepisach to po raz ,a dwa o ile jako kierowca mam obowiazek wiedzieć co muszę mieć na wyposażeniu jak alkomat ,kamizelka ,gaśnica czy trójkąt o tyle nie mam obowiązku znać szczegółowych przepisów technicznych jak szyba czy wysokość bieżnika opony ,na przeglądzie jest ok więc jest ok.
Ps na holenderskim przeglądzie czepiają się o wiele bardziej niż na polskim i o gorsze pierdoły a jednak pęknięta szyba czołowa nie jest problemem. :helm:



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: doggie » sob lip 06, 2013 23:40

hanys pisze:No własnie wydaje mi się nie do końca bo np. po polsce ma prawo jeżdzić samochód na angielskich blachach z kierownicą po prawej mimo że nie spełnia warunków technicznych

z anglikami czy amerykańcami do końca nie jest jasna sytuacja, ale i tak pomijając tę kwestię w PL zatrzymuje się DR - i nie z uwagi tylko na warunki techniczne jakie musi spełniać pojazd ale również w oparciu o PORD, jakie obowiązuje u nas, zatrzymujac DR holendrowi kieruję się polskim PORD-em a nie holenderskimi warunkami technicznymi, podstawa prawna to Art. 132. 1. 1b



hanys
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 24, 2007 01:08
Lokalizacja: Oss(Holandia)
Kontakt:

Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: hanys » sob lip 06, 2013 23:51

Ok a jak wygląda sprawa z zatrzymaniem dowodu ? bo mnie pan policjant łaskawie poinformował że zabierze dowód wystawi mandat 500zł i odeśle dowód do holenderskiej ambasady jak się uprze .Wytłumaczyłem mu jakie są wymagania w holandi co do pękniętych szyb i powiedziałem że jeżeli nadal się upiera to niech zabiera i wysyła .Odpowiedział że nie uwierzy że jakikolwiek kraj europejski dopuszcza pękniętą szybę ,po czym pożegnał się i odjechał więc albo zwątpił albo miał naprawdę dobry dzień. :chytry:



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: doggie » sob lip 06, 2013 23:55

hanys pisze:Ok a jak wygląda sprawa z zatrzymaniem dowodu ?
proszę:
Kwestię zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) reguluje art. 132 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) zwanej dalej ustawą. Należy podkreślić, iż decyzję o zatrzymaniu dokumentu podejmuje samodzielnie policjant przeprowadzający kontrolę, po ustaleniu przyczyny uzasadniającej to zatrzymanie.
W przypadku, gdy postępowanie dotyczy pojazdu zarejestrowanego za granicą, zatrzymany dokument pozostawia się w jednostce Policji przez okres 7 dni. Okres ten ma służyć przede wszystkim do usunięcia usterek stwierdzonych w czasie kontroli drogowej. Jeżeli w tym czasie posiadacz pojazdu nie zgłosi się po odbiór dokumentu, powinien on zostać przesłany do właściwej ambasady lub konsulatu.

Wyjątkiem od wskazanej wyżej zasady są dwa przypadki:

Gdy podstawą zatrzymania dowodu jest uzasadnione podejrzenie podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), czyli jego sfałszowanie, to zatrzymanie dokumentu służy zabezpieczeniu dowodu przestępstwa. W związku z tym oprócz pokwitowania policjant powinien sporządzić szczegółową notatkę urzędową oraz protokół zatrzymania rzeczy.
W sytuacji zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) za nieokazanie odpowiednich dokumentów potwierdzających ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) pojazdu, dokument powinien być przechowywany w jednostce Policji, aż do momentu ustania przyczyny zatrzymania.
Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie. Jest to generalna zasada. Jedynie w przypadku, gdy podstawą zatrzymania było nieokazanie „OC”, dowód rejestracyjny zwraca się po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy odpowiedzialności cywilnej lub opłacenia składki ubezpieczenia. Decyzję w sprawie zwrotu dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) podejmuje odpowiedni organ policji: komendant powiatowy, miejski, rejonowy lub wojewódzki Policji (a nawet KGP) – w zależności od tego, z której jednostki policjant zatrzymał dokument. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 268a Kodeksu postępowania administracyjnego organ Policji może upoważnić swojego pracownika do załatwiania spraw w tym zakresie.

Tak więc policjant, po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego i wystawieniu pokwitowania może samodzielnie zadecydować o zwrocie dokumentu jedynie w sytuacji, gdy ustanie przyczyna zatrzymania, np. kierujący na miejscu kontroli drogowej dokona usunięcia usterki technicznej.
tak więc w żadnym wypadku na zatrzymanie DR nie ma wpływu to, że w NL czy innym kraju są inne warunki techniczne



hanys
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 24, 2007 01:08
Lokalizacja: Oss(Holandia)
Kontakt:

Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: hanys » ndz lip 07, 2013 00:09

Dziękuję za odpowiedż, przeczytałem art.132.1b Pord-a
"Art. 132.
1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a.zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b.zagraża porządkowi ruchu,
czyli na moje oko wszystko zależy od widzi mi się policji jak zwykle ,więc albo przestać przyjeżdżać ibi do pl albo zrobić szybę dla świętego spokoju.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: doggie » ndz lip 07, 2013 00:16

hanys pisze: albo zrobić szybę dla świętego spokoju.
:bigok:



Awatar użytkownika
dawid018
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4630
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:41
Lokalizacja: Gostyń/Rębowo
Kontakt:

Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: dawid018 » ndz lip 07, 2013 15:13

hanys, u nas też auto z pękniętą szybą może bez większego problemu przejść przegląd techniczny legalnie ,ale wyjeżdżając poza stację kontroli można pozbyć się dowodu,tak samo jak ze światłami pozycyjnymi i wieloma innymi rzeczami.to ze diagnosta dopuścił auto do ruchu nie znaczy ze policjant nie ma prawa zatrzymać dowodu rejestracyjnego.


obecne mkII by dawid018
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3081850#3081850

BYŁE MK2 by dawid018-wszystkie foto na I str.
http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=63413

Gośka25
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt lip 30, 2013 19:25

Re: Samochód na holenderskich tablicach a warunki techniczne

Post autor: Gośka25 » wt lip 30, 2013 20:12

doggie pisze:
hanys pisze: albo zrobić szybę dla świętego spokoju.
:bigok:
No tym bardziej że prędzej czy później i tak byś musiał to zrobić.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości