Uciążliwa sprawa spadkowa o samochód

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
S7TDI
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 576
Rejestracja: czw maja 21, 2009 02:52
Lokalizacja: SWD
Kontakt:

Uciążliwa sprawa spadkowa o samochód

Post autor: S7TDI » pt sty 03, 2014 03:35

Opiszę po krótce dosyć zawiłą sprawę spadkową, w której biorę udział. Sprawa ciągnie się już od sierpnia 2010... Od początku: spadkodawca to osoba niespokrewniona, można rzec że przyjaciel rodziny. Jako że była to osoba duchowna, ksiądz, w starszym wieku, nie miał bliskiej rodziny, dom już za życia został przepisany na Kościół, z majątku (oprócz rzeczy osobistych) został mu więc samochód i przyczepa kempingowa. Nie został sporządzony żaden pisemny testament. Można powiedzieć, że śmierć przyszła szybko i nie było już na to czasu, więc został sporządzony testament ustny, zgodnie z prawem przy 3 osobach. No i teraz zgłosiłem się do sądu w Katowicach, bo tam był zameldowany "wujek" (tak na niego mówiłem) w sprawie nabycia spadku. Okazało się, że z takim samym wnioskiem wystąpiła jego szczątkowa, dalsza rodzina, bowiem okazało się, że wujek był również właścicielem bodajże 1/8 części, albo nawet mniej, jakiejś posesji w Katowicach... No i dobra, sąd połączył obie sprawy, najpierw zajął się moim testamentem ustnym, wezwał świadków, sporządzane były opinie biegłych, no i dobra, OK, testament uznał za prawidłowy, reszta rodziny nie odwoływała się od decyzji, czyli można uznać, że auto i przyczepa jest moje. Ale nie dostałem nic na piśmie, że jestem właścicielem i dopiero teraz zaczął się bezsensowny ciąg dalszy... Sąd uznał, że trzeba ustalić bezpośredniego spadkobiercę po wujku. Uznał też, że skoro dał mi auto i przyczepę to też mogę być brany pod uwagę jako spadkobierca, a mi w ogóle na tej 1/8 części domu nie zależy, bo kto zapłaci podatek od tego (zero pokrewieństwa to 20%) i w ogóle nie chce mi się wykłócać z tą rodziną o to. Ogólnie zdanie sądu jest takie, że musi ustalić jednego spadkobiercę. Był taki moment, że mogłem zdecydować, że spadkobiercami zostanie tamta rodzina, tylko wtedy musiałbym im oddać auto i przyczepę i potem na podstawie testamentu ustnego dochodzić swego, co tak średnio mi się widzi, bo oni niby nie chcą tego auta, ale jak coś im odwali i będą problemy stwarzać?

Najlepszym wyjściem z całej sytuacji byłoby spisanie umowy kupna/sprzedaży z datą wsteczną, podrobienie podpisu, zapłacenie podatku 2% do US, przerejestrowanie tego wszystkiego na siebie i zero problemów... Ale mądry Polak po szkodzie, poza tym kto myślał o czymś takim kilka dni po śmierci... Koszty by wtedy były o wiele mniejsze, podatek mniejszy, pojazdy więcej warte, ach...

No i teraz w lutym 2013 skończył się dowód, a nowego mi nie wydadzą, bo nie jestem właścicielem, niby można jeździć na zaświadczeniu, ale policjanci krzywo patrzą na to, niby fajnie, bo OC tańsze, z fotoradaru nic do mnie nie dojdzie, ale wolałbym mieć auto zarejestrowane na siebie... No i teraz czy jest taka opcja żeby zarejestrować ten samochód na mnie? Skoro testament jest uznany, nikt się od niego nie odwołał, to jest on nie do podważenia teraz chyba? Może miał ktoś podobne doświadczenia, albo orientuje się w temacie. Pozdrawiam.


MK3 GT TDI >>> A2 1.4 16V >>> A3 8L S-Line TDI

Awatar użytkownika
dawid018
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4630
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:41
Lokalizacja: Gostyń/Rębowo
Kontakt:

Uciążliwa sprawa spadkowa o samochód

Post autor: dawid018 » pt sty 03, 2014 20:47

moim zdaniem musiał bys się zapytać w WK jakie dokumenty potrzebne ci są do przerejestrowania na siebie auta.powinieneś dostać jakiś kwit ze zgodnie z testamentem to ty stałeś się włascicielem pojazdów.wydaje mi się ze jest jakaś możliwość zrezygnowania dalszych roszczeń w sprawie domu.najlepiej było by odwiedzić jakiegoś ogarniętego radcę prawnego zeby to poukładał.


obecne mkII by dawid018
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3081850#3081850

BYŁE MK2 by dawid018-wszystkie foto na I str.
http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=63413

Awatar użytkownika
S7TDI
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 576
Rejestracja: czw maja 21, 2009 02:52
Lokalizacja: SWD
Kontakt:

Uciążliwa sprawa spadkowa o samochód

Post autor: S7TDI » sob sty 04, 2014 01:46

WK potrzebuje aktu własności. Chyba w końcu zgłoszę się jakiegoś dobrego fachowca, bo naprawdę będzie problem z tym...


MK3 GT TDI >>> A2 1.4 16V >>> A3 8L S-Line TDI

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości