Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
Admor85
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: sob maja 03, 2008 11:04
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: Admor85 » wt mar 11, 2014 18:25

Witam,

Zakupiłem jakiś czas temu samochód za 600zł z ubezpieczeniem OC do kwietnia 2014 i bez przeglądu (używany był do "rajdów" :bajer: ). Auto po kupnie nie zostało przerejestrowane ani nawet zgłoszone do WK. Mam dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela i umowę k-s. Chciałbym go zezłomować. Czy do zezłomowania wystarczy umowa k-s że zakupiłem auto? bo blachy i dowód jest na poprzedniego właściciela. Z tego co się orientowałem to każdy gada co innego i teraz już nie wiem jak to jest.



barto125
Powered by MTDI
Powered by MTDI
Posty: 1493
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 14:12

Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: barto125 » wt mar 11, 2014 22:49

Wytarczy.



Awatar użytkownika
Admor85
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: sob maja 03, 2008 11:04
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: Admor85 » śr mar 12, 2014 09:56

jak podejrzewam musi mieć ważne OC żeby go zezłomować/wyrejestrować ?



Awatar użytkownika
driVWer
Forum Master
Forum Master
Posty: 1564
Rejestracja: pn lip 23, 2007 18:58
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Kontakt:

Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: driVWer » śr mar 12, 2014 21:25

Robiłem już tak kilka razy jak Ty chcesz i nie miałem z tym żadnego problemu. Tylko że u mnie na stacji kasacji pojazdów wymagany był minimum 1 dzień ważnego OC- nie wiem jak jest na innych :bigok:


Moja golfina mk2 GT SPECIAL 1.8RP: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=356964&start=0

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: hak64 » śr mar 26, 2014 10:43

I tak możesz mieć problem. Jeśli poprzedni właściciel pojazdu zgłosił w wydziale komunikacji i u ubezpieczyciela fakt sprzedaży samochodu, to nabywca ma tylko 30 dni na przerejestrowanie auta na siebie i przepisanie polisy OC. Może się zatem okazać, że po wyrejestrowaniu samochodu odnajdzie Cię "wirtualny policjant" (system do wyszukiwania pojazdów nieubezpieczonych w UFG) i "poprosi" o ustawową karę (obecnie 3200zł).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
Admor85
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: sob maja 03, 2008 11:04
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: Admor85 » czw kwie 03, 2014 08:19

hak64 pisze:I tak możesz mieć problem. Jeśli poprzedni właściciel pojazdu zgłosił w wydziale komunikacji i u ubezpieczyciela fakt sprzedaży samochodu, to nabywca ma tylko 30 dni na przerejestrowanie auta na siebie i przepisanie polisy OC. Może się zatem okazać, że po wyrejestrowaniu samochodu odnajdzie Cię "wirtualny policjant" (system do wyszukiwania pojazdów nieubezpieczonych w UFG) i "poprosi" o ustawową karę (obecnie 3200zł).
To żeś teraz chyba trochę popłynął ... Z tego co się orientowałem to w momencie zgłoszenia sprzedaży samochodu do TU ubezpieczenie jest automatycznie przepisywane na mnie (bo tak się stało i mam na to papiery z TU) a co do 30 dni na przerejestrowanie to jest tak według ustawy ale żadnej kary za to nie ma. W ustawie nic nie pisze o karze, a w taryfikatorze nie występuje taki mandat. Zdarzało się że pały wystawiały mandaty ale nie mają one żadnej podstawy prawnej więc można nie przyjąć. Kontynuując - ubezpieczenie OC musi być opłacone do dnia wystawienia protokołu kasacji na SDP (czyli tak jak napisał driVWer :pub: ). Potem jest znowu 30 dni na wyrejestrowanie pojazdu w WK ale jak w przypadku wyżej nie ma za to kary. Są grube tysiące samochodów wirtualnych w Polsce, które niby są w rejestrach a w rzeczywistości auto "wisi" na kimś bo zezłomowane ale nie wyrejestrowane.

"Wirtualny policjant" może i mnie znajdzie w co wątpię ale jak już się tak stanie to nic mi nie zrobi bo mam protokół kasacji pojazdu wystawiony w dniu w którym miałem opłacone OC.

W moim przypadku temat wygląda następująco.

Zezłomowałem auto wczoraj na SDP a ubezpieczenie OC mam jeszcze do soboty. Dzisiaj wygłaszam OC i teoretycznie będę mógł wyrejestrować auto w WK z tym że powstały jeszcze dwa grube problemy które muszę przeskoczyć :
1) zgubiona karta pojazdu - a wbita w dowód jest
2) brak współwłaściciela na umowie (bo nie żyje) i podobno dziedziczącym jest drugi współwłaściciel, który mi sprzedał auto lecz żadnego papiera na to nie mam.

i tu powstaje pytanie jak to okręcić?



Awatar użytkownika
szela81
...
...
Posty: 298
Rejestracja: wt mar 20, 2012 14:34

Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: szela81 » czw kwie 03, 2014 09:46

Z tym będziesz miał cięzko - kartę pojazdu mógłbyś wyrobić w WK przy przerejestrowaniu ale auta już nie ma, może wystarczy oświadczenie że zgubiona, współwłaściciel jest większym problemem - powinno być postępowanie spadkowe i jeśli serio ten drugi dziedziczy to z papierem o tym dopiero to załatwisz. Ogólnie nawet nie powinieneś móc go kupić bo skoro auto ma 2 właścicieli a kupiłeś od jednego to umowa jest niepoprawna. Najważniejsze wygasić OC, auto skasowane więc luz, a w WK załatwisz po postępowaniu spadkowym.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: hak64 » czw kwie 03, 2014 10:42

Admor85 pisze:Z tego co się orientowałem to w momencie zgłoszenia sprzedaży samochodu do TU ubezpieczenie jest automatycznie przepisywane na mnie
Żadne ubezpieczenie nie jest przepisywane automatycznie. Ubezpieczyciel wprawdzie wie, że auto obecnie należy do takiej, a nie innej osoby i to ona powinna opłacać składkę, ale umowa nie zostaje przepisana, dopuki nabywca nie potwierdzi chęci kontynuowania polisy.
Admor85 pisze:2) brak współwłaściciela na umowie (bo nie żyje) i podobno dziedziczącym jest drugi współwłaściciel, który mi sprzedał auto lecz żadnego papiera na to nie mam.
Jeśli drugim współwłaścicielem był współmałzonek (ustawowa współwłasność), to wystarcza potwierdzenie notariusza, w którym stwierdza on nabycie praw dziedziczenia. Gorzej jeśli auto było dziadka, a współwłaścicielem wnuczek. Wtedy wyrejestrowanie może okazać się problematyczne. Najgorsze jest to, że wg ustawy auto zarejestrowane musi mieć wykupione OC i nie wiem, czy zaświadczenie o złomowaniu zwalnia z tego obowiązku.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
rosper85
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 135
Rejestracja: wt mar 24, 2009 23:47
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Wyrejestrowanie samochodu bez przerejestrowania

Post autor: rosper85 » czw kwie 03, 2014 12:03

Ciężko będzie z tym nieżyjącym współwłaścicielem, może się okazać, że będzie Cię to więcej czasu i nerwów kosztowało, niż to warte. Co do karty pojazdu, z tym większego problemu nie ma, sam przy złomowaniu jednego auta, podpisywałem po prostu oświadczenie, że karta została zagubiona i żadnych problemów z tego tytułu nie było. hak64, raczej takie zaświadczenie o złomowaniu auta zwalnia już z obowiązku OC, miałem taką sytuację tez z fiatem coupe, nie robili żadnych problemów, stacji demontażu w ogóle OC nie interesowało, a w WK też decydującą datą była data złomowania pojazdu, wystarczy, żeby OC było ważne do tego dnia, w którym samochód został zezłomowany. Także generalnie w tym wątku jedyny problem moim zdaniem to ten niewidniejący na umowie i nieżyjący współwłaściciel. Oby z tym nie było długiej przeprawy, powodzenia ! :bajer:


[img]http://img217.imageshack.us/img217/3116/tdihi9gy3.jpg[/img] [img]http://img232.imageshack.us/img232/5782/eatsleepvwdp1.gif[/img]
[img]http://img176.imageshack.us/img176/4189/rosperpr9.jpg[/img]
Lubię jak kolumbryna po asfalcie płynie.. nie spodziewałbym się, że to kiedyś minie....

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości