światła do jazdy dziennej za granicą

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
piteks
_
_
Posty: 5947
Rejestracja: wt gru 10, 2013 11:28
Lokalizacja: małopolska
Auto: A3 8Y 2,0 190KM
Silnik: TFSI

światła do jazdy dziennej za granicą

Post autor: piteks » pn cze 30, 2014 08:52

Mam pytanie jak w temacie. Jak wygląda sprawa jazdy samochodem na światłach do jazdy dziennej, które mam fabrycznie zamontowane poza granicami naszego kraju. Wybieram się w piątek do Włoch i z tego co się doszukałem, to we Włoszech można na takich jeździć poza terenem zabudowanym, natomiast nie do końca wiem czy w Czechach taka jazda jest legalna (na pewno jest obowiązek 24h/dobę jeździć z włączonymi światłami mijania).
Będę wdzięczny jak ktoś znający przepisy się wypowie :-)

P.S.
Mam nadzieję, że w dobrym miejscu wrzucam temat. W końcu chodzi o przepisy prawne.


był: Fiat: 125p, Siena HL, Punto ELX, Stilo; Ford: Focus mk2, Mondeo mk4, Focus mk3 1,6 EcoBoost; VW Golf mk7; Audi A3 8V: VW Golf mk7,5; Audi A4 B9 Fl 2,0 TFSI
JEST: Audi A3 8Y 190KM quattro
Obrazek

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

światła do jazdy dziennej za granicą

Post autor: Shmatan » pn cze 30, 2014 10:50

Czechy: Obowiązek używania świateł mijania lub do jazdy dziennej 24h/12 miesięcy.
Włochy: Obowiązek używania świateł mijania lub dziennych w tunelach lub przez 24h/12 miesięcy poza terenem zabudowanym tylko na autostradach.

Czyli jedź ciągle na dziennych a w nocy włączaj mijania.



Awatar użytkownika
piteks
_
_
Posty: 5947
Rejestracja: wt gru 10, 2013 11:28
Lokalizacja: małopolska
Auto: A3 8Y 2,0 190KM
Silnik: TFSI

światła do jazdy dziennej za granicą

Post autor: piteks » pn cze 30, 2014 14:58

Dziękuję. Czyli spokojnie mogę jechać z funkcją," AUTO" gdzie automatycznie wraz ze ściemnianiem się włączają się światła mijania, a dzienne świecą cały czas.


był: Fiat: 125p, Siena HL, Punto ELX, Stilo; Ford: Focus mk2, Mondeo mk4, Focus mk3 1,6 EcoBoost; VW Golf mk7; Audi A3 8V: VW Golf mk7,5; Audi A4 B9 Fl 2,0 TFSI
JEST: Audi A3 8Y 190KM quattro
Obrazek

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

światła do jazdy dziennej za granicą

Post autor: Shmatan » pn cze 30, 2014 23:41

Funkcja auto może czasem być zdradliwa - pamiętaj że definicja złej widoczności i/lub zmierzchu jest płynna i to co dla czujnika może dalej być dniem, dla policjanta może już być nocą - tłumaczenie się w obcym kraju i w obcym języku jest słabo przyjemne.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości