Zabrane prawo jazdy po wypadku co dalej?

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
krystek21
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 237
Rejestracja: wt mar 05, 2013 22:59
Lokalizacja: Suwałki

Zabrane prawo jazdy po wypadku co dalej?

Post autor: krystek21 » wt lip 15, 2014 15:59

Jak w temacie. Wracając z biwaku kumpla samochodem wpadlem w poslizg tylnich kol i wpadlismy samochodem do rowu robiac 2 obroty (dachowanie). Nikomu nic sie nie stalo, jakies drobne siniaki i skaleczenia. Na miejsce przyjechala karetka i drogowka. Lezac w karetce policjant zbadal mnie alkomatem i wyszlo 0.00. Potem powiedzial zeby dac prawo jazdy to oddalem. Bedac w szpitalu znowu przyszla policja, znowu alkomat i prosili zebym podpisal kartke ze zabieraja mi prawko. Co mam dalej robic? MIalem wczoraj telefon z komendy ze sprawa trafi do sadu i sad zadecuduje czy oddac czy zabrac mi prawo jazdy. Co moge zrobic zeby otrzymac je jak najszybciej? Policjantka mowila tez ze jeszcze nie zdarzylo sie zeby sad zabral komus prawko za kolizje. Ile potrwaja procedury bo kumple mnie strasza ze dopiero w pazdzierniku odbiore prawko. Ktos cos pomoze bo jestem w rozsypce. Prawko mam prawie 4 lata i to pierwszy taki incydent... Dodatkowo posiadam A, C+E i T.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zabrane prawo jazdy po wypadku co dalej?

Post autor: hak64 » wt lip 15, 2014 17:25

Pisz prośbę do Sądu o zwrot prawa jazdy do czasu rozprawy. Sądy uwzględniają takie wnioski, tym bardziej, że na art. 177 § 2 kk raczej się nie załapiesz. Jeśli zdarzenie okaże się kolizją, to nie będziesz musiał oddawać prawka.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
krystek21
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 237
Rejestracja: wt mar 05, 2013 22:59
Lokalizacja: Suwałki

Zabrane prawo jazdy po wypadku co dalej?

Post autor: krystek21 » śr lip 16, 2014 12:06

Miałem telefon z komendy i tam jasno mi powiedzieli że to (na szczęście) kolizja a nie wypadek. Gdzie mogę jakiś wzór takiego podania znaleźć? A może telefon do Sądu i wtedy pytać o szczegóły? Bez prawa jazdy jak bez ręki w dzisiejszych czasach...



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zabrane prawo jazdy po wypadku co dalej?

Post autor: hak64 » śr lip 16, 2014 12:32

krystek21 pisze:Gdzie mogę jakiś wzór takiego podania znaleźć?
KPA Kodeks Postępowania Administracyjnego, przewiduje, że nawet jeśli coś napiszesz łamaną chińszczyzną, na papierze śniadaniowym i zaniesiesz sołtysowi, to i tak pismo musi zostać odesłane do właściwej instancji - ta zaś w ustawowym terminie 30 dni musi udzielić odpowiedzi. Pismo urzędowe musi jednak spełniać pewne wymogi:
-z lewej strony, dane składającego wniosek z adresem i kodem pocztowym,
-z prawej, miejscowość i data sporządzenia,
-z prawej, trochę poniżej, adresat do którego kierowane jest pismo,
-tytuł, w tym przypadku PROŚBA, lub WNIOSEK,
-treść, (czego dotyczy), tu opisujesz zdarzenie z podaniem daty, miejsca, okoliczności, oraz skutków dla uczestniczących w zdarzeniu i Twoich (bezzasadne zatrzymanie uprawnień),
-uzasadnienie, tu opisujesz swoją sytuację (w tym życiową oraz zawodową i zaznaczasz, że prawo jazdy jest Ci niezbędne, do wykonywania zawodu, bądź dojazdu do pracy),
kończysz prośbą o szybkie, pozytywne rozpatrzenie wniosku i zwrócenie uprawnień. Należy wspomnieć także, czy postępowanie (policyjne) zostało już zakończone i podać sposób zakończenia (mandat, lub wniosek o ukaranie w sądzie).
Na dole pisma, podpis


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
krystek21
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 237
Rejestracja: wt mar 05, 2013 22:59
Lokalizacja: Suwałki

Zabrane prawo jazdy po wypadku co dalej?

Post autor: krystek21 » śr lip 16, 2014 21:16

A czy po około miesiącu sąd nie odda samoistnie? Bo myślę że nie zabiorą mi prawka za takie coś... Wszystko przez akcję zero tolerancji... Nawet za stłuczkę prawko zostaje zabierane. Szok normalnie.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zabrane prawo jazdy po wypadku co dalej?

Post autor: hak64 » czw lip 17, 2014 14:18

krystek21 pisze:A czy po około miesiącu sąd nie odda samoistnie?
Samoistnie to można w gacie popuścić. Tam na wszystko musi być papier. Jeśli policja przesłała prawko do Sądu, to odzyskasz go na własny wniosek, bądź też na wniosek policji - w momencie, kiedy zdarzenie zakwalifikują, jako kolizja.
Ty lepiej wal na komisariat, bo jeśli zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję, to brak jest podstaw do wdrażania postępowania administracyjnego dla sprawcy wypadku (zatrzymania uprawnień). Jeśli więc nie wysłali Twoich papierów do Sądu, to być może jeszcze są do przechwycenia.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
krystek21
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 237
Rejestracja: wt mar 05, 2013 22:59
Lokalizacja: Suwałki

Zabrane prawo jazdy po wypadku co dalej?

Post autor: krystek21 » czw lip 17, 2014 17:35

Problem bo wypadek mialem 100 km od domu i z tego co wiem dokumenty zostały na komisariacie właśnie tam, tak samo jak sprawa w sądzie odbędzie się tam (giżycko) a nie Suwałki. Jutro zadzwonie na komisariat i sie dowiem.

No więc wiem. Po wypadku, kolizji itp. gdy drogówka stwierdzi, że "przypadek wypadek" był zagrożeniem w ruchu drogowym zabiera nam prawo jazdy. Od dnia zabrania policja ma 7 dni aby rozpatrzyć sprawę i albo oddać prawko albo przesłać je do sądu. Sąd ma 14 dni od daty przesłania wniosku przez policję aby rozpatrzyć zdarzenie, i tu albo zdecyduje o oddaniu prawka albo wyda wniosek o zatrzymanie (od 6 miesięcy do 3 lat). Tak to się ma. Od razu po rozprawie można odebrać prawko w sądzie jeśli sąd zadecyduję o zwrocie dokumentu. Pozdrawiam :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości