PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

awierone
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob gru 19, 2015 20:45

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: awierone » sob gru 19, 2015 20:57

Witam, również podepnę się do tematu. Wczoraj jakiś głupek pewnie wyjeżdżając z parkingu przytarł mi auto - drzwi od strony pasażera. Oczywiście sprawca nieznany. Posiadam AC w PZU i mam zamiar skorzystać z niego i mam pytanko na ile mogę liczyć z AC w pzu? Nie chcę narazie bezgotówkowo tego załatwiać, wolę kaskę do ręki i zrobić samemu. Niektóre rysy dość głębokie do gołej blachy, na tylnych drzwiach tam gdzie najwięcej rys jest też lekko wgniecenie, porysowane listwy. Auto to Megane II Grandtour 1.5 dci 106HP 2006r 177tys. Będę wdzięczy za każdą odp. Pozdrawiam
Obrazek Uploaded with fotem.pl
Obrazek Uploaded with fotem.pl



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » ndz gru 20, 2015 07:32

Wycena szkody z AC jest trudna, bo to ubezpieczyciel dyktuje warunki, jakie części zostaną użyte do naprawy (oryginały, czy zamienniki). W starszych samochodach (powyżej 6 lat) prawie zawsze wycenę robi się na zamiennikach. Robocizna i materiał lakierniczy, to koszt powyżej 1 tyś. Dolicz do tego listwy i blachy poszycia drzwi (kwalifikują się do wymiany, a to kolejne 2 -3 tyś).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

PiotrekEs88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt gru 08, 2015 17:18

Re: PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: PiotrekEs88 » wt gru 29, 2015 15:23

hak64 pisze:Masz do wymiany drzwi, próg i lewy tylny błotnik. Zderzak do naprawy, chyba że ma pęknięcia lub urwane zaczepy - wtedy wymiana. Felga do naprawy i do sprawdzenia geometria tylnych kół. Ta szkoda powinna być oszacowana na kwotę powyżej 6 tyś zł.
PiotrekEs88 pisze:obawiam się, że trzeba będzie się odwoływać.
Nie ma się czego obawiać. Ubezpieczyciel praktycznie zawsze zaniża odszkodowanie i trzeba tylko walczyć o swoje. Bierzesz kasę, a potem się odwołujesz. Jeśli nie uwzględnią odwołania, to wtedy prosisz w jakimś warsztacie o zrobienie kosztorysu naprawy, albo zlecasz ponowną wycenę szkody niezależnemu rzeczoznawcy i wysyłasz do ubezpieczyciela żądanie zapłaty. Jeśli ubezpieczyciel oleje temat, to wtedy kierujesz sprawę do sądu.
PiotrekEs88 pisze:nie chce jeździć nim w takim stanie, błotnik ociera o oponę.
Masz prawo do samochodu zastępczego, możesz go wynająć nawet od osoby prywatnej (potrzebna umowa najmu).
Dziękuje kolego za opinie.
Dziś dopiero dostałem przelew i sprawa wygląda następująco. Pan przy oględzinach zaproponował kwotę 7000 zł a będąc przy nim jak robił kalkulacje w laptopie widziałem, że początkowo wyskoczyła mu kwota na lekko ponad 8000 zł więc zdecydowałem na ponowne ustalenie kwoty z kosztorysu.
Dziś niespodziewanie widzę pieniądze na moim koncie. I jest to kwota właśnie 8150 zł. Wydaje mi się, że jest w porządku ?
Teraz mam pytanie. Rozumiem, że jeśli wybrałem rozliczenie gotówkowe i pieniądze otrzymałem to sprawa jest już zamknięta i z TU nie wiąże mnie absolutnie nic ?
Mogę teraz dokonać naprawy gdzie chcę i jak chcę albo nawet wcale, zgadza się ? Np stosować używane części (drzwi) etc ?


Dzięki za pomoc
pozdrawiam



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » śr gru 30, 2015 10:29

PiotrekEs88 pisze:Wydaje mi się, że jest w porządku ?
Wydaje mi się, to pojęcie więcej niż względne. Ja szacowałem szkodę na powyżej 6 tyś, ale tylko na podstawie fotek, które wkleiłeś. podejrzewam, że po otworzeniu drzwi okazało się, ze wnęka w rejonie zamka jest uszkodzona i być może próg. Tym samym doszły dwa kolejne elementy do wymiany, a to już następne 3-4 tyś. Jeśli chcesz, bym poprawnie określił wartość szkody, to musiałbym dysponować oceną techniczną z oględzin pojazdu, albo kosztorysem naprawy. Jak znam życie, to ubezpieczyciel wyliczył szkodę na cenach zamienników i odwołanie mogłoby podnieść wartość szkody o parę tysięcy.
PiotrekEs88 pisze:Mogę teraz dokonać naprawy gdzie chcę i jak chcę albo nawet wcale, zgadza się ? Np stosować używane części (drzwi) etc ?
Tak właśnie.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

x22cracked
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz sty 10, 2016 03:14

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: x22cracked » ndz sty 10, 2016 03:23

Cześć, trafiłem na ten temat z googla i pomyślałem, że zapytam o mój przypadek, miałem lekką kolizję moim lanosem rocznik 1999 ( widziałem, że w temacie udzielają się nie tylko posiadacze VW, także zaryzykuję :bajer: )
Uszkodzony został błotnik(przy reflektorze jest wgnieciony) i lekko zderzak
Obrazek

Problem jest w tym, że ten błotnik był już uszkodzony przed kolizją. Jak bardzo ubezpieczalnia obniży odszkodowanie z powodu tego uszkodzenia?

Obrazek

likwidacja szkody byłaby z oc sprawcy proama

z góry dziękuję za jakiekolwiek opinie



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » ndz sty 10, 2016 20:24

Biorąc pod uwagę, że to Lanos 99, ubezpieczyciel może zakwalifikować to jako szkodę całkowitą (koszt naprawy przekracza wartość pojazdu). Błotnik jest do wymiany, ale także drzwi (tam jest chyba zagięta krawędź),
x22cracked pisze:Jak bardzo ubezpieczalnia obniży odszkodowanie z powodu tego uszkodzenia?
A napisałeś jakie to było uszkodzenie? Czy to była rysa, wgniecenie, czy też uwidocznił się kit po wcześniejszej naprawie? Zderzak ma tylko zarysowania, na dodatek fotka jest tak "dobra", że nie widać, czy jest lakierowany, czy goły. Gdyby więc przyjąć wymianę błotnika, plus malowanie błotnik, zderzak, drzwi, to masz szkodę za 4 tyś (całkowita).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

x22cracked
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz sty 10, 2016 03:14

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: x22cracked » ndz sty 10, 2016 21:59

Drzwi i błotnik przy nich nie zostały uszkodzone podczas tej kolizji, uszkodzenia były już wcześniej i Pan nalegał, żeby to napisać w oświadczeniu i tak zostało zrobione :X Zderzak jest zwykły, nielakierowany.
To są uszkodzenia powstałe podczas kolizji " onclick="window.open(this.href);return false;, druga fotka w poprzednim poście przedstawia uszkodzenia, które tak jak napisałem już były. Czytałem trochę o wypłatach z OC i znalazłem taką informację, że ubezpieczalnia potrafi potrącić dużą część odszkodowania z powodu istniejącego już uszkodzenia konkretnego elementu i dlatego pytam :-)



MarYano
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: pn sty 11, 2016 15:15

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: MarYano » pn sty 11, 2016 15:44

Może potrącić i to całkiem sporo, o ile dostałeś odszkodowanie za poprzednie uszkodzenia z oc sprawcy.



x22cracked
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz sty 10, 2016 03:14

Re: PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: x22cracked » pn sty 11, 2016 16:48

Nie dostałem nic, bo sam zrobiłem tamto uszkodzenie przez nieuwagę i go nie naprawiałem.



franek87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: franek87 » pn sty 18, 2016 00:21

.



kamil88pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 19:58

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: kamil88pl » ndz sty 24, 2016 20:05

Witam, wczoraj na drodze osiedlowej koleś przede mną nie patrzył w lusterka i zaczął cofać szukając miejsca parkingowego i wjechał swoją bmką hakiem w przd mojej astry 2. Spisaliśmy oświadczenie, koleś od razu przyznał się do winy w 100%. Na oświadczeniu wpisałem na szybko tylko uszkodzony zderzak, chłodnicę (bo wylał się zaraz cały płyn) i tablicę rejestracyjną. JEdnak później na spokojnie ze szwagrem otwprzylem maskę i okazało się że uszkodzenia są dużo większe. Nie będzie problemu skoro na oświadczeniu są tylko 3 uszkodzenia, a w rzeczywistości jest ich więcej? I tak chyba rzeczoznawca będzie to sprawdzał. Może ktoś mi powiedzieć ile mniej więcej za to mogę otrzymać i czy lepiej brać gotówkę czy odstawić do mechanika i niech on się rozlicza z ubezpieczalnią. JA mam w PZU, sprawca w AXA. Podaję szkody:
-przedni zderzak (do wymiany, dziura na środku po uderzeniu hakiem)
- tablica rejestracyjna
_chłodnica
_chłodnica klimatyzacji
_nabicie chłodnicy klimy
_wiatrak
_belka przednia
MAm pytanko, bo hak przebił belkę przednią, a ta przesunęła chłodnice. Czy wlicza się też w to np płyn chłodniczy, który miałem a cały uciekł po stłuczece i np jak wymienię chłodnicę klimy, bo też jest uszkodzona przez hak, to czy ubezpieczalnia pokryje koszt nabicia tej chłodnicy klimy, bo to koszt koło 200 zł. PMógłby ktoś policzyć ile wyniosą nowe części, bo chyba nie ma sensu brać zamienników skoro miałem oryginalne i ile może kosztować taka naprawa wszystkiego u mechanika i co będzie bardziej opłacalne. Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » pn sty 25, 2016 12:24

Czy tak trudno zajrzeć kilka stron wstecz i przeczytać o zasadach tu panujących. Kolego nikt przy zdrowych zmysłach nie robi kalkulacji szkody na podstawie opisu uszkodzeń, bo dla jednych rysa na zderzaku będzie takim samym uszkodzeniem , jak dla drugich zderzak przełamany w połowie. Fotki uszkodzeń są niezbędne, jeśli ta wycena ma być choć w miarę rzetelna. Co do cen części zamiennych, to także nietrudno zadzwonić do serwisu i zapytać ile co kosztuje. Znając ceny oryginałów będziesz mógł to porównać z cenami zastosowanym i w kosztorysie naprawy sporządzonym przez ubezpieczyciela. Wtedy możesz zadawać kolejne pytania, czy da się z tym coś zrobić, czy też trzeba się pogodzić z oszukańczą wyceną. Co do ostatniego pytania (płyn i nabicie klimy), to skoro ubezpieczyciel zobowiązany jest do pokrycia wszystkich kosztów związanych z powstaniem szkody, to należy to rozumieć dosłownie. Nie tylko płyn i nabicie klimy, ale także przegląd techniczny, opłata za wydanie nowej tablicy rej, holowanie, parkowanie i samochód zastępczy na okres naprawy i nawet nocleg w hotelu, jeśli wypadek miał zdarzył się z dala od miejsca zamieszkania i nie było czym dojechać do domu.
A koszt naprawy uszkodzeń o których wspomniałeś, to z pewnością kwota około 3-4 tyś (o ile elementy blacharskie nie zostały uszkodzone).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

kamil88pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 19:58

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: kamil88pl » pn sty 25, 2016 16:14

wklejam zdjęcia, pewnie mało widać, ale widać jak po uderzeniu haka belka przednia się wygięła i poszła w wentylator i chłodnicę. Może ktoś mniej więcej ocenić na ile to zostanie wycenione i za ile to będę mógł naprawić nawet z części używanych. Do wymiany będzie zderzak, belka, 2 chłodnice i wentylator. Do tego trzeba doliczyć nabicie chłłodnicy klimy.
http://images75.fotosik.pl/264/819a4f76466856c6med.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://images76.fotosik.pl/265/fb4d47fc60834be1med.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://images75.fotosik.pl/264/bfbfef2491884672med.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://images75.fotosik.pl/264/0ea2268d00d5100emed.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://images76.fotosik.pl/265/83364b3f40a7710emed.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://images77.fotosik.pl/265/cd3bb36aa8540137med.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » śr sty 27, 2016 10:32

Na używkach zrobisz całość za 1 tyś, a rzeczywista wartość szkody to około 4 tyś. Wszystkie elementy zderzaka (skorupa, wzmocnienia, ślizgi, zaczepy są do wymiany).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości