Auto z Francji

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

carter19
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 09:47
Lokalizacja: Rzeszów

Auto z Francji

Post autor: carter19 » pn kwie 21, 2008 21:12

Witam wujek kolegi sciagnal z francji audi a4 1.9 tdi 110KM z 1995 roku. Wiadomo z francji to jest troche poobijana.Ale nie w tym rzecz. On kupił ją za 1,5 tys E. Po znajomości moze mi ja puscic za 8 tys PLN. No właśnie i tu jest troche problem bo nie mam za duzo kasy...ile moze wyniesc calkowity koszt rejestracji (pomijajac OC bo to wiem). Słyszalem ze auto powinno sie rejestrowac do 5 dni od sprowadzenia bo potem sie wiecej placi przy rejestracji.Czy to prawda ? Bo ta audi to juz z miesiac stoi.... A i mam jeszcze jedno pytanie...Jak długo i czy wogóle można jezdzic na francuskich blachach??
Pozdrawiam. Z góry THX



Awatar użytkownika
krzychu195
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: czw paź 19, 2006 13:51
Lokalizacja: WGS
Kontakt:

Post autor: krzychu195 » wt kwie 22, 2008 08:17

jak idziesz do urzędu to podajesz im kiedy było sprowadzone więc podaj im taką datę która będzie ci odpowiadała, pewnie z tym znajomym napiszecie umowę i tyle,
Opłaty:
Przegląd: ok 160 zł
Akcyza 3.1 % od wartości auta
Opłata środowiskowa 500 zł
Tablice 250 zł
Tłumaczenie 150-200zł
Urząd Skarbowy coś w okolicach 200 zł
I zrobienie papierów w jakieś agencji celnej ok 50 zł
plus paliwo aby to wszystko objeździć :bigok:



carter19
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 09:47
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carter19 » wt kwie 22, 2008 10:33

czyli tej daty w urzedzie nie beda sprawdzac? moge podac cos zmyslonego?

A mógł bys podac kolejnosc chronologiczną, czyli co gdzie kiedy?
Z góry dzieki
Ostatnio zmieniony wt kwie 22, 2008 10:37 przez carter19, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
martingolfik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt cze 24, 2005 23:12
Lokalizacja: 3city
Kontakt:

Post autor: martingolfik » wt kwie 22, 2008 10:33

musisz pamietac o jednej waznej rzeczy ze musisz oplacic akcyze w ciagu 7dni od daty zakupu (czyli data z faktury lub umowy kupna sprzedazy) jesli ten termin przekroczysz to placisz kare w urzedzie celnym naprawde wazne pozdrawiam



carter19
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 09:47
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carter19 » wt kwie 22, 2008 10:35

martingolfik pisze:musisz pamietac o jednej waznej rzeczy ze musisz oplacic akcyze w ciagu 7dni od daty zakupu (czyli data z faktury lub umowy kupna sprzedazy) jesli ten termin przekroczysz to placisz kare w urzedzie celnym naprawde wazne pozdrawiam
ale liczy sie data przekroczenia granicy czy data na umowie z tym wujkiem kolegi?



Awatar użytkownika
martingolfik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt cze 24, 2005 23:12
Lokalizacja: 3city
Kontakt:

Post autor: martingolfik » wt kwie 22, 2008 10:56

pewnie bedziesz mial umowe z kolesiem zza granicy wiec liczy sie data jaka bedzie na umowie bo w celnym zapytaja sie kiedy fure nabyles (lub kiedy przekroczyla granice) i od tej daty masz 7 dni na oplacenie akcyzy liczy sie data na umowie

[ Dodano: Wto Kwi 22, 2008 10:56 ]
jak cos uderzaj na GG do mnie

[ Dodano: Wto Kwi 22, 2008 11:05 ]
najpierw tlumaczysz wszystkie dokumenty u tlumacza przysieglego (umowa kupna sprzedazy lub faktura, karte pojazdu i dowod rej- w zalezności co masz z francji tam chyba jest duzy dowod z tego co pamietam) z tym idziesz do celnego wypelniasz formularz oplacenia akcyzy(warto do celnego miec odrazu pierwszy przeglad techniczny w kraju z tego co pamietam 200pln zeby pozniej nie latac i nie donosic im tego) na drugi dzien odbierasz z celnego decyzje o zaplacie akcyzy i mykasz do skarbowki-tu wypelniasz kolejny formularz i tez ok 200pln. jak masz juz komplet dokumentów czyli (akcyza, komplet tlumaczen z oryginalami, skarbowke, przeglad techniczny) mykasz do wydzialu komunikacji i z radoscia rejestrujesz autko uiszczajac najpierw 500 oplata recyklingowa plus 250 balcha wlepa i dowod i cieszysz sie autem i co wazne w tym samym dniu co zarejestrowales auto muszz je ubezpieczyc czyli wykupic polise OC....mam nadzieje ze nie pomylilem kolejnosci pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt kwie 22, 2008 11:06 przez martingolfik, łącznie zmieniany 1 raz.



jug3
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 05, 2007 11:19
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: jug3 » wt kwie 22, 2008 19:40

Na zapłatę akcyzy w UC masz 5 dni od dnia przekroczenia granicy.Datę tą podajesz oraz miejsce przekroczenia granicy na wniosku o wydanie zaświadczenia o zapłacie akcyzy za który należy wnieść opłatę w wysokości 17zł.Płacisz na poczcie lub w banku nie w UC tam na miejscu zapłacisz akcyzę 3,1% od wartości samochodu wpisanej na umowie.
Pozostałe opłaty: tłumaczenie umowy i dowodu rej.ok 100zł,przegląd 169zł,skarbówka 160, WK 750zł i OC to już chyba wiesz +,-. No i w drogę.Powodzenia.



carter19
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 09:47
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carter19 » wt kwie 22, 2008 19:55

no wlasnie bo tak do konca nie wiem czy akcyza jest zaplacona....
Jesli jest to ok i pewnie ja ja drugi raz musze zaplacic bo on mi sprzedaje przed pierwsza rejestracją
Jeśli nie jest zaplacona a auto stoi miesiac? Jaka wysoosc kary? są odsetki? Ile moze jeszcze stac?



jug3
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 05, 2007 11:19
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: jug3 » wt kwie 22, 2008 20:30

Akcyzę za konkretny samochód płaci się tylko raz.Musisz mieć na papierze zaświadczenie o zapłacie akcyzy.Bo inaczej nie masz co się pokazywać w skarbówce.O wielkości kary za nie zapłacenie w terminie akcyzy osobiście nie słyszałem. Na forum padło tu kiedyś 100zł.Samochód opłacaj szkoda żeby stał.Chyba,że chcesz go sprzedać to daj znać.



carter19
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 09:47
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carter19 » śr kwie 23, 2008 10:17

czyli nawet jesli juz stoi miesiac to akcyza bedzie taka sama? a czy mam ja zaplacic ja czy sprowadzajacy?


edit: dzwonilem do pobliskiego urzedu celnego i powiedziano mi ze obowiazek oplacenia akcyzy nalezy do sprowadzajacego, wiec przy kupnie auta powiniene zadac dowodu zaplaty akcyzy. Ustrzegl mnie jeszcze ten gosc z UC ze prawdopodobnie handlarz bedzia chcial podpisac umowe na ktorej rzekomo to ja sobie sam auto sprowadzilem i zeby tak nie robic bo moge miec powazne problemy....

No wlasnie, duzo slyszalem o tym ze handlarz nie sprzedaje na umowie tylko ze kupujacy kupil auto bedac w Polsce kupil auto za granica... no wlasnie czy tak jest bezpiecznie? przeciez celny latwo sprawdzi ze bylismy w kraju...
Ostatnio zmieniony śr kwie 23, 2008 12:15 przez carter19, łącznie zmieniany 1 raz.



jug3
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 05, 2007 11:19
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: jug3 » śr kwie 23, 2008 10:51

Akcyza się nie zmienia dlatego,że samochód stoi w Polsce.Jest liczona od wartości jaka jest wpisana na umowie kupna pomiędzy Frankiem a kupującym.UC może naliczyć kare za nieterminową zapłatę akcyzy.Akcyzę płaci osoba która dokonuje rejstracji samochodu podajesz tam swoje dane które później są weryfikowane przez kolejne urzędy.Chyba,że sie dogadasz ze sprzedającym tu w Polsce i wyłoży pieniądze.Mało który sprowadzający się na to zgodzi.Najczęściej mają umowy in blanco podpisane z Frankiem.



carter19
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 09:47
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carter19 » pt kwie 25, 2008 18:44

No wiec w juz w niedziele jade po to auto. Sprzedajacy powiedzial ze umowa bedzie z francuzem. Rozumiem ze na umowie mam wpisac date z niedzieli lub poniedzialku? wtedy tlumacze papiery, przeglad, ide do celnego i potem juz z gorki...?? najbardziej boje sie tego celnego, bo przeciez auto stoi jak mowilem miesiac.

[ Dodano: 25 Kwi 2008 22:01 ]
a po ktorej czynnosci moge sobie troche poczekac?? <brak kasy> :|



jug3
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr gru 05, 2007 11:19
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: jug3 » sob kwie 26, 2008 08:36

Na rejstracjie masz 30 dni od sprowadzenia.Samochód mógł być niesprawny po sprowadzeniu(wjechał na lawecie)i mogłeś go naprawiać.Więc na przeglądzie się nie pojawiłeś.A bez tego do UC nie pójdziesz.Poczekać możesz po akcyzie ale pamiętaj o terminie j/w.



carter19
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 09:47
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carter19 » sob kwie 26, 2008 12:43

na rejestracje mam 30 dni od daty sprowadzenia...OK, ale za date sprowadzenia oczywiscie przyjmuje date jak mi sie podoba??? <umowa z francuzem inblanco>



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości