szyby i prawo

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

globi666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: sob paź 18, 2008 19:17
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

szyby i prawo

Post autor: globi666 » pn lut 23, 2009 19:55

slyszal ktos o tym ze maja mandaty dawac i zabierac dowody za przyciemnione tylne szyby czy to jakas bujda ???



Awatar użytkownika
Szosownik
Forum Master
Forum Master
Posty: 1307
Rejestracja: sob lis 25, 2006 23:39
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: szyby i prawo

Post autor: Szosownik » pn lut 23, 2009 19:58

globi666 pisze:slyszal ktos o tym ze maja mandaty dawac i zabierac dowody za przyciemnione tylne szyby czy to jakas bujda ???
jeśli masz przyciemnione z głową i atestem to cię mogą pocałować w du...



Awatar użytkownika
AIRWOLF
Powered by MOTORSPORT
Powered by MOTORSPORT
Posty: 1162
Rejestracja: pt mar 16, 2007 16:06
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: AIRWOLF » pn lut 23, 2009 20:01

tylne możne mieć przyciemniona 100% i nic ci nie zrobią, a jak masz np auta które fabrycznie maja blachę albo plexiglas z tyłu albo oklejone są naklejkami firmowymi, nic przecież nie widać


Zapraszam do przeglądnięcia moich porad [FAQ]
[url=http://www.tinyurl.pl?XRMGNEsk]FAQ 1[/url],[url=http://www.tinyurl.pl?9WxKOJFR]FAQ 2[/url],[url=http://www.tinyurl.pl?KOaIXdpf]FAQ 3[/url],[url=http://www.tinyurl.pl?GZo0KIY1]FAQ 4[/url],[url=http://www.tinyurl.pl?Kd8lbMEh]FAQ 5[/url],

globi666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: sob paź 18, 2008 19:17
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Post autor: globi666 » pn lut 23, 2009 20:18

no mi tez koles od szyb mowil ze mozesz se nawet zaspawac i moga cie w dupe pocalowac ale mi cos znajomy mowil ze od marca ma jakis przepis wejsc ale pewnie chodzi o zaostrzenie przepisow co do przednich szyb pewnie....



calbaleth
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 110
Rejestracja: czw paź 18, 2007 14:18
Lokalizacja: Powiat Radomszczański

Post autor: calbaleth » pn lut 23, 2009 20:22

Niem można zmniejszyć widoczności w promieniu 180* widoku kierowcy do przodu. Tył możesz śmiało przyciemnić, warunkiem jest jedynie posiadanie atestu na przyciemnienie.



Awatar użytkownika
Konewa1986
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 16:03
Lokalizacja: NSZ

Post autor: Konewa1986 » pn lut 23, 2009 20:31

Mojego kumpla kiedyś zatrzymali i miał atest ale na inną rejestrację i wtedy mu powiedzieli że z tyłu to może nawet farbą pomalować



globi666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: sob paź 18, 2008 19:17
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Post autor: globi666 » pn lut 23, 2009 20:36

a jak wyglada taki atest bo ja nie mam zadnego papierka ale jak patrzysz na szyby od srodka to sa jakies napisy i to jest chyba ten atest...



Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3002
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: Wojtek » pn lut 23, 2009 20:51

z tyłu to tylko lustrzanki pełnej nie można mieć, a tak to możesz sobie dyktą obić nawet...


Obrazek

Awatar użytkownika
Szosownik
Forum Master
Forum Master
Posty: 1307
Rejestracja: sob lis 25, 2006 23:39
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: Szosownik » pn lut 23, 2009 20:54

a więc tak:
na folię jest atest producenta czyli hologramowa naklejka załączona w opakowaniu z folią a jeśli chodzi o atest montażysty to daję swój oczywiście jeśli jest to profesjonalny i zarejestrowany zakład



globi666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: sob paź 18, 2008 19:17
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Post autor: globi666 » pn lut 23, 2009 21:38

NO JA WLASNIE MAM TAKAK NAKLEJKE NA BOCZNYCH I NA TYLNEJ



Awatar użytkownika
Yuri
Forum Master
Forum Master
Posty: 1249
Rejestracja: ndz lut 05, 2006 02:02
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Yuri » pn lut 23, 2009 22:52

Cokolwiek zrobisz z tylnymi szybami musisz mieć na to atest. Ostatnio miałem taką sytuację, którą tu już z resztą opisywałem, że się mnie właśnie patrol prewencji spytał czy mam atest na tą folię, a ja twardo, że na tylne nie trzeba. Z władzą wiadomo nie ma co dyskutować więc się ukorzyłem i przyznałem rację ale oczywiście dalej myślałem, że głupoty gadają. Sprawdziłem potem w necie w domu i się okazało, że to jednak ja byłem w błędzie.

"Przepisy bezwzględnie zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła ( szyba czołowa przepuszczalność nie mniejsza niż 75% potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie przepuszczalność nie mniejsza niż 70 % potwierdzona homologacją). Szyby te mogą być przyciemniane jedynie przez producenta, gdyż nie ma możliwości przeprowadzenia badań na zgodność z wymaganiami Regulaminu R43 ECE na próbkach jednostkowych. Przepisy zezwalają natomiast przyciemniać pozostałe szyby lecz tylko pod warunkiem iż pojazd wyposażony jest w dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe). Należy również pamiętać, iż w przypadku oklejenia ww. szyb należy posiadać przy sobie i okazać przy kontroli drogowej „Zaświadczenie o instalacji folii samochodowej”, w którym znajdować się powinny następujące dane:

- data instalacji,

- nazwa/nazwisko właściciela pojazdu,

- marka pojazdu,

- nr nadwozia/rejestracji pojazdu,

- typ folii,

- nr oznakowania (zgodny z oznakowaniem na szybach i z numerem Świadectwa z badań),

- pieczęć i podpis zakładu wykonującego usługę.



Format tego zaświadczenia powinien być wielkości nadającej się do przechowania z innymi dokumentami samochodu (dowód rejestracyjny itp.)"

ze strony internetowej POLICJI.
Ostatnio zmieniony pn lut 23, 2009 22:54 przez Yuri, łącznie zmieniany 2 razy.



globi666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 52
Rejestracja: sob paź 18, 2008 19:17
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Post autor: globi666 » pn lut 23, 2009 23:00

ja tam tego nie mam ale nigdy sie nie czepiaja :P



Awatar użytkownika
Yuri
Forum Master
Forum Master
Posty: 1249
Rejestracja: ndz lut 05, 2006 02:02
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: Yuri » pn lut 23, 2009 23:02

Bo znając życie to Oni sami nie wiedzą, że się w ogóle mogą o to czepiać. Gorzej jak się trafi na takich co dobrze znają swoją robotę :helm:
Ostatnio zmieniony pn lut 23, 2009 23:03 przez Yuri, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
szymko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: pt kwie 11, 2008 21:54
Lokalizacja: Wola Filipowska/ Kraków
Kontakt:

Post autor: szymko » pn lut 23, 2009 23:34

a co to ..:VoyteQ:.., mowi ze z tylu nie mozna lustrzanki pelnej miec?? ja sobie ostatnio wymyslilem ze chcialbym wszystkie 3 tylne zrobic lustrzanka i to czym mocniejsza tym lepiej.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości