nieopłacone OC

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

killah
Forum Master
Forum Master
Posty: 1218
Rejestracja: sob wrz 19, 2009 21:41
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

nieopłacone OC

Post autor: killah » pn cze 16, 2014 13:42

siema,

piszę w imieniu koleżanki która miała problem z opłaceniem OC na czas z powodu straty pracy i wgl. Do rzeczy:

nie opłacono za auto OC za 2 miesiące więc z tego co wyczytałem będzie kara jeśli zostanie to wykryte. A zapewne będzie.

Czy są możliwości cofnięcia tej sytuacji? Auto generalnie miało być zezłomowane a stoi na podwórku. I wszystko by było ok gdyby było to zrobione przed ukończeniem OC. Jednak tak się nie stało.

Zapewne opłacenie OC teraz nic nie da i Urząd Gwarancyjny to wykryje. Czy da się np oddać auto na szrot teraz i ugadać się z właścieielem na zapisanie że np stało się to 2,5 miesiąca temu i ewentualnie opłacić kary za niezgłoszenie złomowania auta?

Pzdr,


Golf MK3 by killah : viewtopic.php?p=3276083#3276083 - RIP
Passat B3 Daily Car by killah : viewtopic.php?f=91&t=558831 - SOLD

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

nieopłacone OC

Post autor: hak64 » pn cze 16, 2014 16:15

Jeśli auto było zarejestrowane i miało opłacone OC na ową koleżankę, to nie powinno być tragedii (o ile wcześniej nie wypowiedziała umowy OC). Zapłaci tylko karne odsetki za zwłokę. Gorzej jeśli auto było zakupione z ubezpieczeniem OC na innego właściciela, a ten wypowiedział umowę ubezpieczenia. Ochrona ubezpieczeniowa wygasa z dniem ważności polisy i w takim przypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży karę (prawie 3,5 tyś).
killah pisze:Czy da się np oddać auto na szrot teraz i ugadać się z właścieielem na zapisanie że np stało się to 2,5 miesiąca temu i ewentualnie opłacić kary za niezgłoszenie złomowania auta?
O tym raczej zapomnij, bo nikt nie będzie ryzykował utraty licencji za przekręty w dokumentacji. Jedyną możliwością jest sprzedaż auta obcokrajowcowi (takiego nie będą szukać), ale na to także już za późno.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

nieopłacone OC

Post autor: Shmatan » wt cze 17, 2014 09:45

killah pisze:nie opłacono za auto OC za 2 miesiące
To nie znaczy że OC nie było.

Jeżeli oc nie zostało wypowiedziane, a wcześniej było wykupione na Koleżankę, to automatycznie się przedłuża i wystarczy opłacić za te 2 miesiące.

Jeżeli nie było wcześniej wykupione albo zostało wypowiedziane - sorry, jej błąd



Awatar użytkownika
sebcio
VW Das ist auto
VW Das ist auto
Posty: 736
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 19:06
Lokalizacja: kuj-pom

nieopłacone OC

Post autor: sebcio » pt cze 27, 2014 20:56

Czyli co nie opłacam OC przez np. 6 miesięcy bo polisa się ponawia z "automatu" i po tym czasie opłacam bez przypału ?? :chytry:


lama mechaniczna ;D

Awatar użytkownika
Avery
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: pn cze 23, 2014 13:22
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz

nieopłacone OC

Post autor: Avery » pt cze 27, 2014 21:24

za brak OC są kary
3200 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni;
1600 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni;
640 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni.

polisy z automatu, są wtedy kiedy polisa OC za poprzedni rok była opłacona w 100%
zawsze lepiej przed końcem trwania polisy poszukać czegoś innego, zawsze znajdzie się coś korzystniejszego/tańszego.

jeżeli masz polise OC z automatu i nie zdążyles jej oplacic to i tak masz ochrone. aczkolwiek firma bedzie informować o oplatę skladek



Awatar użytkownika
bingos
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 10:17
Lokalizacja: Wlkp

nieopłacone OC

Post autor: bingos » czw lip 24, 2014 11:00

wirtualny policjant skanuje bazę w poszukiwaniu aut bez OC. Ogólnie rzecz biorąc teraz nawet osoba postronna może sprawdzić czy masz w aucie OC czy nie. Jest ogólnopolska baza danych.



Awatar użytkownika
Avery
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: pn cze 23, 2014 13:22
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz

nieopłacone OC

Post autor: Avery » czw lip 24, 2014 17:58

ale musi znać podstawowe dane auta



mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

Re: nieopłacone OC

Post autor: mlodypoznan » czw lip 24, 2014 18:21

Avery pisze:ale musi znać podstawowe dane auta
Wystarczy numer rejestracyjny :hmm:



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

nieopłacone OC

Post autor: Piasek » wt lip 29, 2014 09:07

Miałem podobną syt. z firmowym.
Pojazd nieużywany przez ostatni miesiąc, stał w ogłoszeniu sprzedaży. Przyjechali klienci, pasuje, wypłacili kasę, do pisania umowy (21.07) w dowód a tu ZONK:
- OC pojazdu wygasło 17.07
- przegląd techniczny 18.07
Ustaliliśmy że zrobię przegląd i zapłacę OC (dołożyli na to) i następnego dnia przyjadą odebrac auto jak też się stało.
Ale faktem jest że pojazd 4 dni był bez ważnego OC.
Czy w takim wypadku mam ochronkę związaną z ciągłością polisy OC ??
zwróciłbym się wówczas do ubezpieczalni o wyliczenie mi kwoty zaległości i jej dopłacenie żeby sobie tego za 5 lat nie znaleźli bo mi z odsetkami przyślą więcej niż wyniosła kwota za jaką sprzedałem pojazd

Edit:
znalazłem dokument z adnotacją iż ubezpieczenie uległo automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok od 18go lipca - czyli muszę się tylko zwrócić do Ubezpieczalni o wycenienie mi tych 4 czy tam 5 dni za które im nie zapłaciłem. 5 w zasadzie bo polisę nowa wykupiłem dopiero 22go.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
Avery
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: pn cze 23, 2014 13:22
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz

nieopłacone OC

Post autor: Avery » wt lip 29, 2014 10:30

jeżeli placiłeś 22go za polisę która była wznowiona to płacisz i tak jak za cały rok. Nie musisz nic dopłacać.



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

nieopłacone OC

Post autor: Piasek » wt lip 29, 2014 12:45

Dzwoniłem z pytaniem do Ubezpieczyciela:
po weryfikacji polisy uzyskałem odpowiedź że owszem, data wystawienia polisy to dokładnie 23 czerwca bo wtedy podpisałem, zapłaciłem i odebrałem blankiet potwierdzający posiadanie polisy OC, ale kwota jaka została naliczona obejmuje pełny okres jej trwania czyli od 18go lipca od kiedy zaczęła obowiązywać nowa polisa, automatycznie przedłużona.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości