Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

killah
Forum Master
Forum Master
Posty: 1218
Rejestracja: sob wrz 19, 2009 21:41
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Post autor: killah » ndz sie 10, 2014 10:54

Witać,

Mam kilka pytań. Kupiłem sobie autko którego oc będzie drogie do opłacenia. (vr6 :P )

Dopisany współwłaściciel miałby 60% zniżek.

1)Auto zostało kupione przezemnie i jestem teraz 1 właścicielem. W jaki sposób mogę dopisać kolejnego współwłaściciela? Przez sprzedaż 50% wartości auta komuś czy darowiznę czy coś? Auto jeszcze nie jest przerejestrowane - nie wiem czy nie muszę najpierw go przerejestrować do tego celu

2) jak już będzie współwłaściciel to co dalej? Chciałbym takie OC w któym w razie wypadku nikt nie będzie miał podniesionych składek. Czyli ja coś powoduję VR6 to współwłaściciel nie ma podniesionej składki na swoje auto i odwrotnie. Współwłaściciel swoim mercem coś odwala a ja w Vr6 mam zwiększone OC (+ w innym moim aucie)

3) jeśli dopisze współwłaściciela do auta które już ma zawarte OC (moje 2gie auto 2.0 16v) to wtedy OC zostanie przekalkulowane od nowa? Czyli to co wpłaciłem za pół roku może być już wystarczające na cały rok po rekalkulacji?

4) Analogicznie - jeśli współwaściciciel coś odwali swoim mesiem nie chciałbym żeby mi zniżki poleciały.


Golf MK3 by killah : viewtopic.php?p=3276083#3276083 - RIP
Passat B3 Daily Car by killah : viewtopic.php?f=91&t=558831 - SOLD

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Post autor: hak64 » ndz sie 10, 2014 19:17

Najkorzystniej będzie ustanowić darowiznę na kogoś z najbliższej rodziny (kto ma zniżki).
Pytanie 2. Niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują opcję "ochrona zniżek" - oczywiście za dodatkową opłatą (na szczęście niewielką).
Pytanie 3. Składka OC powinna być na nowo kalkulowana, ale niektórzy ubezpieczyciele olewają temat i żądają dopłaty przy wznowieniu polisy (w kolejnym roku).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

killah
Forum Master
Forum Master
Posty: 1218
Rejestracja: sob wrz 19, 2009 21:41
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Post autor: killah » ndz sie 10, 2014 20:06

hej

Słyszałem że przy rejestracji auta w wydziale komunikacji mogę sobie spokojnie dopisać współwłaściciela? To prawda? Jeśli tak to by załatwiło problem. Co do darowizny ... ta osoba nie będzie z rodziny. Można taką osobę "obdarować" ?


Golf MK3 by killah : viewtopic.php?p=3276083#3276083 - RIP
Passat B3 Daily Car by killah : viewtopic.php?f=91&t=558831 - SOLD

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Post autor: hak64 » ndz sie 10, 2014 21:12

killah pisze:Słyszałem że przy rejestracji auta w wydziale komunikacji mogę sobie spokojnie dopisać współwłaściciela?
Tak, można - ustawowego, czyli żonę. Każdy inny musi być wskazany w umowie kupna.
killah pisze: Co do darowizny ... ta osoba nie będzie z rodziny. Można taką osobę "obdarować" ?
Można, ale obdarowany musi zapłacić podatek, jeśli kwota darowizny przekracza 1000 zł.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

killah
Forum Master
Forum Master
Posty: 1218
Rejestracja: sob wrz 19, 2009 21:41
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Post autor: killah » pn sie 11, 2014 22:42

hak64 pisze:
killah pisze:Słyszałem że przy rejestracji auta w wydziale komunikacji mogę sobie spokojnie dopisać współwłaściciela?
Tak, można - ustawowego, czyli żonę. Każdy inny musi być wskazany w umowie kupna.
killah pisze: Co do darowizny ... ta osoba nie będzie z rodziny. Można taką osobę "obdarować" ?
Można, ale obdarowany musi zapłacić podatek, jeśli kwota darowizny przekracza 1000 zł.
Ok - żony nie mam więc wchodzi w opcję obdarowanie. Tylko jak mam to zrobić? SPorządzić druk na którym oddaję 50% udziału auta o wartości takiej i takiej? Czy umowa kupna sprzedaży ? Sprzedaż 50% wartośći auta? Podatek tej osobie opłacę sam.


Golf MK3 by killah : viewtopic.php?p=3276083#3276083 - RIP
Passat B3 Daily Car by killah : viewtopic.php?f=91&t=558831 - SOLD

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Post autor: hak64 » wt sie 12, 2014 09:17

killah pisze:Tylko jak mam to zrobić?
Jo cie prosza, dyć za chwila bydziesz sie pytoł, na jakim papiorze, abo czy dugopisym, czy jakim inkszym szkryflokiym... jak zrobisz, tak bydzie, a jak niy poradzisz, to dej bajtlowi od somsiada, łon ci namaluje.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
Avery
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: pn cze 23, 2014 13:22
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz

Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Post autor: Avery » wt sie 12, 2014 12:24

umowa darowizny czesc/polowy samochodu
dostepne pdf w necie



damianoo
...
...
Posty: 300
Rejestracja: wt wrz 04, 2012 21:30

Dopisanie współwłaściciela do autka - Oc

Post autor: damianoo » wt sie 12, 2014 23:47

Po umowie darowizny jeszcze musisz stosowny druk w skarbówce złożyć.
Pozdrawiam.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości