Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

darek186
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 12:10
Lokalizacja: dolnyslask

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: darek186 » wt wrz 16, 2014 23:51

Witam,mam pewien problem na który chciałbym uzyskać odpowiedź.Kupiłem w kwietniu golfa 4 za 3500 i tyle na umowie było babka w urzędzie skarbowym miała z tym problem a więc wypisałem że auto było powypadkowe wcześniej ma do wymiany sprzęgło,amortyzatory,i pare innych rzeczy,zainwestowałem w to auto 3 tysiące w sumie jednak musiałem sprzedac sprzedałem zarejstrowane na siebie za 7400 na umowie tez tyle,więc teoretycznie zarobiłem 2900...więc będe musiał to zgłosić i zapłacić podatek jednak nic nie zarobiłem bo włożyłem w to auto kase i nawet straciłem.Prosze o jakąs porade jak to ugryźć bo nigdzie nic nie znalazłem,nie mam rachunków od mechaników,za części itd



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: hak64 » śr wrz 17, 2014 07:50

Szkoda, że nie myślałeś wcześniej o udokumentowaniu swoich kosztów. Po fakcie raczej nie znajdziesz chętnego na wystawienie faktury, czy rachunku. Teraz pozostaje ci jedynie kombinowanie z umowami kupna podzespołów, które wymieniałeś (umowa kupna części to także udokumentowanie wydatków, to samo umowa o dzieło /za montaż tych części, z mechanikiem/). Takie umowy też muszą opiewać na kwoty do 1 tyś zł (powyżej trzeba się rozliczyć ze skarbówką).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

darek186
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 12:10
Lokalizacja: dolnyslask

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: darek186 » śr wrz 17, 2014 13:36

Dzięki wielkie cenna porada:)Podpowiedz mi jeszcze czy taka umowa z mechanikiem to musi być umowa z kimś kto prowadzi działalność tego typu czy może to byc osoba fizyczna/prywatna,to samo tyczy się części umowy z osobami prywatnymi czy szrotami?Swoją drogą to jakaś paranoja ciągle się bać że za coś ci dopieprzą bo tylko na to czekają,kupisz płać,sprzedasz płać...do tego jeszcze jakieś durnoty że nie moge sprzedać przed upływem 6 miesięcy ot tak sobie i jak tu czuć się wolnym....Pozdrawiam



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: hak64 » śr wrz 17, 2014 14:16

Skoro całe auto możesz kupić od osoby prywatnej, to tym bardziej podzespoły. To samo tyczy mechaników. Nikt cię nie zmusi do naprawiania auta w ASO, możesz to zrobić u sąsiada w stodole, a sąsiad może potwierdzić, że wykonał usługę montażu części, czy podzespołów, lakierowania, konserwacji, czy choćby prania tapicerki.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
msurma
Turbo Dziura
Turbo Dziura
Posty: 84
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 15:39
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: msurma » śr wrz 17, 2014 14:18

Przecież podatek dochodowy płaci nabywca?


2010 - 2012 Ford Fiesta MK3 1994 Pb 60 KM
2013 - 2014 Opel Astra F 1994 Pb + LPG 90 KM
2014 - ???? Golf IV Trendline 2002 TDI 130 KM
2015 - ???? Audi A4 B8 Avant 2010 TDI 143 KM

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: jhosef » śr wrz 17, 2014 15:51

msurma pisze:Przecież podatek dochodowy płaci nabywca?
Nie dochodowy a PCC czyli od czynności cywilnoprawnych.

Jak sprzedajesz pewne przedmioty w pewnym terminie to musisz się liczyć z podatkiem dochodowym. Tak jest np w przypadku sprzedaży auta w ciągu pół roku od nabycia. Dla US wynika, że darek186, zarobił na aucie 7400-3500=3900. Od tego powinien zapłacić podatek dochodowy 18% czyli 702 zł. To się rozlicza w ramach rocznego PITa.
hak64 pisze:Nikt cię nie zmusi do naprawiania auta w ASO, możesz to zrobić u sąsiada w stodole, a sąsiad może potwierdzić, że wykonał usługę montażu części, czy podzespołów, lakierowania, konserwacji, czy choćby prania tapicerki.
Taaa... już widze jak sąsiad podpisuje kwita, że naprawił w stodole i wziął za to XXX zł ( i sie w PICIE z tego nie rozliczył).

Trzeba było gromadzić rachunki. Tak to teraz będzie ciężko.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: hak64 » śr wrz 17, 2014 16:32

jhosef pisze:Taaa... już widze jak sąsiad podpisuje kwita, że naprawił w stodole i wziął za to XXX zł ( i sie w PICIE z tego nie rozliczył).
Twoja wiara w ludzi i moje zdolności mnie zatrważa. Nie raz to praktykowałem - zwłaszcza przy podwyższeniu wartości auta przed wypadkiem - przy odszkodowaniach. Kumplowi Yamahę wycenili na 7900 zł, a po moich zabiegach dostał 14000 zł, przy czym jedynymi dokumentami potwierdzającymi poniesione nakłady były: oświadczenie zamieszkałego w Essen faceta, który sprzedał kompletną czaszę z owiewką, reflektorem i licznikiem (ponad 1000 euro), oraz umowa o dzieło z mechanikiem, który czaszę zabudował w motocyklu i lakiernikiem, który ją malował.
jhosef pisze:Trzeba było gromadzić rachunki.
Udokumentowany zakup to także umowa kupna, oświadczenie sprzedającego, czy nawet potwierdzenie transakcji z Allegro, tak więc Panie moderatorze, proszę nie ściemniać jeśli ktoś próbuje oświecić...


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: jhosef » śr wrz 17, 2014 17:20

hak64 pisze:zwłaszcza przy podwyższeniu wartości auta przed wypadkiem - przy odszkodowaniach. Kumplowi Yamahę wycenili na 7900 zł, a po moich zabiegach dostał 14000 zł,
O czym Ty piszesz? O odszkodowaniach? Co to ma do rzeczy.
hak64 pisze:Udokumentowany zakup to także umowa kupna, oświadczenie sprzedającego, czy nawet potwierdzenie transakcji z Allegro, tak więc Panie moderatorze, proszę nie ściemniać jeśli ktoś próbuje oświecić...
Oświadczenia oświadczeniami. Ale podatki to sprawa bardziej skomplikowania Panie userze.

Po pierwsze:
- skoro wykonał sąsiad za kasę to zarobił. Jak zarobił to dlaczego się nie rozliczył z fiskusem - to jak donos na samego siebie.
- skoro sąsiad robił za darmo to nie straciliśmy a właściwie się wzbogaciliśmy - czyli podatek się należy.

Oczywiście, że wydruki z aukcji też maja znaczenie. Ale nie są tak twardym dowodem jak faktury i paragony.



Awatar użytkownika
msurma
Turbo Dziura
Turbo Dziura
Posty: 84
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 15:39
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: msurma » czw wrz 18, 2014 08:09

jhosef pisze:Nie dochodowy a PCC czyli od czynności cywilnoprawnych.
Zdaję sobie z tego sprawę. Zapomniałem o PCC.
darek186 pisze:3500 i tyle na umowie było
A faktyczny koszt pojazdu to?


2010 - 2012 Ford Fiesta MK3 1994 Pb 60 KM
2013 - 2014 Opel Astra F 1994 Pb + LPG 90 KM
2014 - ???? Golf IV Trendline 2002 TDI 130 KM
2015 - ???? Audi A4 B8 Avant 2010 TDI 143 KM

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: hak64 » czw wrz 18, 2014 13:23

jhosef pisze:Oświadczenia oświadczeniami. Ale podatki to sprawa bardziej skomplikowania Panie userze.
Wybacz, ale w tym kraju każdemu wolno zarobić 1000 zł w ciągu roku bez konieczności rozliczania się z fiskusem (kupując samochód do tej kwoty także nie płacisz podatku), dlatego też napisałem to:
hak64 pisze:Takie umowy też muszą opiewać na kwoty do 1 tyś zł (powyżej trzeba się rozliczyć ze skarbówką).
.
jhosef pisze:O czym Ty piszesz? O odszkodowaniach? Co to ma do rzeczy.
Piszę, bo czy w odszkodowaniach, czy też w tym konkretnym przypadku, chodzi o udokumentowanie poniesionych kosztów, a o tym właśnie mowa.
jhosef pisze:Oczywiście, że wydruki z aukcji też maja znaczenie. Ale nie są tak twardym dowodem jak faktury i paragony.
Paragony właśnie są kwestionowanym dowodem, gdyż nie są imienne, natomiast umowa sprzedaży, czy umowa o dzieło (z mechanikiem) zawiera dane zarówno sprzedającego, czy zlecającego wykonanie prac, jak i kupującego, czy wykonawcy robót. Właśnie taki dokument spełnia wszelkie wymogi prawne i musi być honorowany przez ubezpieczyciela.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: jhosef » czw wrz 18, 2014 13:56

Lubię takie teoretyzowanie...

Niektórzy też chodzili do US i informowali, że nadmiar pieniędzy mają z nierządu...
hak64 pisze:Wybacz, ale w tym kraju każdemu wolno zarobić 1000 zł w ciągu roku bez konieczności rozliczania się z fiskusem (kupując samochód do tej kwoty także nie płacisz podatku), dlatego też napisałem to:
Nie każdemu. Jak prowadzisz działalność to nie możesz tak ot sobie wybierać z czego się nie rozliczysz.
Rozumiem, że koledze darek186, wystawisz umowę na jakieś wymiany jako dobry samarytanin?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: hak64 » czw wrz 18, 2014 14:47

jhosef pisze:Rozumiem, że koledze darek186, wystawisz umowę na jakieś wymiany jako dobry samarytanin?
To, że komuś doradzam, nie świadczy, że jestem zdolny do takich poświęceń. Posiadam pewną wiedzę, chętnie z niej korzystam, chętnie się nią dzielę, ale wolontariat mnie nie pociąga.
jhosef pisze:Jak prowadzisz działalność to nie możesz tak ot sobie wybierać z czego się nie rozliczysz.
Nawet osoba prowadząca działalność ma prawo uzyskać dochód wolny od opodatkowania (do 1000 zł w skali roku), choć istotnie, nie może to być dochód związany z prowadzoną działalnością.
Nie rozumiem dlaczego wlazłeś na mnie i nie chcesz zejść? W dziedzinach, w których mianuję się specjalistą, niełatwo mnie pogrążyć.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: jhosef » czw wrz 18, 2014 14:55

Bo doradzasz coś co jest lekko śliskie. I nie wsiadłem na Ciebie, tylko ten poślizg staram się wyjaśnić. Polec ktoś do szwagra/zięcia itp zaczną pisać umowy a później czynny żal o US.
A fiskus ma słabe poczucie humoru. Zawodowo obracam się w tematach finansowo-księgowych.

Ja bym takiej lewej umowy z kimś nie podpisał, nawet ze znajomym.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Sprzedaż auta przed upływem 6 msc z pozornym zyskiem

Post autor: hak64 » czw wrz 18, 2014 15:49

jhosef pisze:Bo doradzasz coś co jest lekko śliskie.
Jak zauważyłeś, darek186 napisał
darek186 pisze:zainwestowałem w to auto 3 tysiące
, a skoro tak, to faktycznie poniósł nakłady, tylko nie wie jak je udokumentować. Moje posty miały jedynie na celu wskazanie możliwości dotarcia i uzyskania potwierdzenia nakładów u osób, które sprzedały części, bądź wykonały jakieś usługi.
jhosef pisze:A fiskus ma słabe poczucie humoru. Zawodowo obracam się w tematach finansowo-księgowych.
Ja za to przez 20 lat nosiłem twarzowy niebieski mundurek i moje poczucie humoru także mocno zostało nadszarpnięte. :jezor:


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości