auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
luki07
_
_
Posty: 2664
Rejestracja: czw maja 15, 2008 11:42
Lokalizacja: Żmigród k. Wrocławia
Kontakt:

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: luki07 » pn wrz 22, 2014 17:50

witam,

mam okazje kupić całkiem fajnego klasyka, za naprawdę śmieszne pieniądze. Ale jest mały problem, bo jak mogłoby być inaczej w przypadku takiego auta. Otóż opiszę dokładniej o co chodzi. Auto nie ma przeglądu, nie ma oc, posiada jedynie miękki dowód rejestracyjny, ma czarne tablice, a na dodatek jeszcze do auta są 3 umowy kupna sprzedaży. Gość zapewnia mnie, że jest ciągłość umów, że z tymi papierami bez problemu zarejestruję auto. Poczytałem trochę i z tego co wiem, trzeba mieć przy rejestracji twardy dowód, przegląd to nie problem, oc również, wykupiłbym w tym samym dniu co umowa zakupu auta. Auto odebrałbym na lawecie, ale co dalej? Czy gra jest warta świeczki? Chcę auto dla siebie, legalnie zarejestrować, opłacać, jeździć. Bardzo proszę, tylko konkrety, argumenty, osoby, które nie mają pewności, niech nie zabierają głosu, bo szukam konkretnej odpowiedzi na zadane pytania, bardzo dziękuję za pomoc

luki



Awatar użytkownika
dawid018
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4630
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:41
Lokalizacja: Gostyń/Rębowo
Kontakt:

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: dawid018 » śr wrz 24, 2014 22:07

luki07 pisze: miękki dowód rejestracyjny
czyli pozwolenie czasowe tak?? jeśli tak to czy jest jeszcze ważne czy nie?? i z jakiego powodu nie ma normalnego DR??

teoretycznie z zarejestrowaniem nie powinno być problemu bo czasówka to też dokument dopuszczający pojazd do ruchu.nawet jak jest nie ważna nikt nie powinien robić problemu bo i tak dostaniesz nowe pozwolenie czasowe wraz z tablicami zeby zrobić przegląd.najpewniej będzie jak zapytasz w swoim wydziale komunikacji bo to różni bywa


obecne mkII by dawid018
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3081850#3081850

BYŁE MK2 by dawid018-wszystkie foto na I str.
http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=63413

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: jhosef » czw wrz 25, 2014 11:23

dawid018 pisze:najpewniej będzie jak zapytasz w swoim wydziale komunikacji bo to różni bywa
Dokładnie, niektóre urzędy pewne rzeczy różnie interpretują.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: mleko1984 » czw wrz 25, 2014 13:08

Hej,
Ja kupiłem auto dwa razy z twardym dowodem ale nie stał na osobę, która go sprzedawała tylko tak jak w twoim przypadku było kilka umów i tak samo były zapewnienia, że na bank zarejestruje. W obydwu przypadkach sprawa nie była tak prosta jak zapewniali bo zawsze coś na jednej umowie było nie tak a ty jako kupujący nie masz najmniejszej możliwości aby to sprawdzić. W pierwszym przypadku ktoś dopisał podpis współwłaściciela żeby OC było taniej a wersja oddana do Urzędy była bez podpisu. Usłyszałem w Urzędzie, że umowa jest podrobiona. Dużo nerwów, jeżdżenia, szukania właścicieli i proszenia o podpisanie umów na nowo. W drugim przypadku miałem ze trzy umowy i też coś było nie tak i też szukałem poprzednich właścicieli. Miałem szczęście, że wszyscy pochodzili z moich okolic i wszyscy wciąż byli w PL. Miałbym niezły problem jak ktoś już by nie żył bo to też może się zdarzyć.. Po drugim razie powiedziałem sobie że nigdy więcej. Druga sprawa: brak OC. Ty jako kupujący bierzesz odpowiedzialność za to OC i na ciebie spada spłacenie brakujących składek i odsetek, także warto się dowiedzieć ile tego jest i czy dostaniesz rzetelne informacje od właściciela albo ubezpieczyciela. Ci drudzy też nie do końca mogą przedstawić problem bo dla nich lepiej jak ktoś inny kupi auto i może spłaci to OC jak otrzyma odpowiednie pismo także bardziej się im opłaca jak to kupisz :) Też się dowiadywałem czy faktycznie tak sprawa wygląda i wszyscy potwierdzają, że tak (ty spłacasz zaległości OC jako nowy właściciel)...



Awatar użytkownika
luki07
_
_
Posty: 2664
Rejestracja: czw maja 15, 2008 11:42
Lokalizacja: Żmigród k. Wrocławia
Kontakt:

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: luki07 » czw wrz 25, 2014 16:29

Czy aby na pewno ją przejmuję zaległe oc? Jeśli dowiedziałbym się gdzie owe oc było ostatni raz, wówczas wypowiadam to oc i wybieram sobie sam ubezpieczenie tak?

Mam skany dokumentów od auta, ruszyłem już sprawę w wydziale, gdzie dowód rejestracyjny tymczasowy był wydany, jutro mam dzwonić bo akurat trafiłem na bardzo miłego kierownika, który wyraził chęć pomocy, punkt zaczepienia mam, więc będę próbował

Z kolei w moim wydziale Pani powiedziała że podstawą do rejestracji jest twardy dowód lub jak to określiła decyzja o cofnięcie rejestracji



mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: mlodypoznan » czw wrz 25, 2014 17:41

Nie przejmujesz zaległego OC placisz tylko od dnia zakupu.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: hak64 » czw wrz 25, 2014 18:51

mleko1984 pisze: (ty spłacasz zaległości OC jako nowy właściciel)...
Nabywca nie musi płacić zaległości. Ma obowiązek opłacić OC od dnia zakupu pojazdu na swoje nazwisko. Z zarejestrowaniem pojazdu także nie powinno być problemów, bo miękki dowód, to jakby nie było dowód (dokument dopuszczający pojazd do ruchu) choć tylko czasowy. Należało by jednak ustalić w wydziale komunikacji (tym który wydał ów dokument), dlaczego nie wydano "twardego dowodu". Być może coś nie tak było z dokumentami (wcześniejszymi umowami zakupu). Faktem jest, że Urząd odmówi wydania dokumentu, jeśli któraś umowa (podpis, data, fałszywe dane kupującego) budzi wątpliwości. Należy więc "wyprostować" sprawę dokumentacji. Jest jeszcze inna opcja, bo piszesz
luki07 pisze:mam okazje kupić całkiem fajnego klasyka
. Jeśli ten klasyk skończył 25 lat, to możesz go rejestrować na zabytek. Wtedy procedura rejestracji w Urzędzie jest prostsza, choć droższa, a przy tym najpierw trzeba się postarać o opinię rzeczoznawcy i wpis do rejestru zabytków.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
luki07
_
_
Posty: 2664
Rejestracja: czw maja 15, 2008 11:42
Lokalizacja: Żmigród k. Wrocławia
Kontakt:

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: luki07 » czw wrz 25, 2014 22:21

no to fajnie, że została już wyjaśniona sprawa oc, też czytałem o tym trochę i w większości przypadków, podane było, żeby kupić oc w dzień kupna auta, tzn żeby daty się pokrywały

z tym miękkim dowodem będę wiedział jutro co i jak, bo jak wcześniej pisałem, kierownik wydziału komunikacji, gdzie został ów dowód czasowy wydany, powiedział, że znajdzie wszystkie dokumenty dotyczące auta, bo w komputerowej bazie danych po czarnych tablicach go nie mieli, znalazł go dopiero po numerze VIN.

podejrzewam, że twardy dowód nie był odebrany z dwóch powodów, nie opłacone OC i nie zrobiony przegląd, auto zostało sprzedane od Pana A w dowodzie, do Pana B, ten wyremontował blacharkę i podłogę i sprzedał Panu C, który jest osobą starszą i chciał dokończyć wnętrze, ale złamała go choroba i Pan C chce sprzedać auto mi. Ogólnie historia auta jest bardzo ciekawa, bo sporo już z Panem C przegadałem, i tak auto stoi w garażu, co jakiś czas przepalane, ma miękki dowód z 99r, czarne tablice i komplet umów kupna sprzedaży, także papiery się zgadzają, mam nawet ich zdjęcia, ale najgorszym w tym wszystkim jest ten cholerny miękki dowód...tak auto już jechałoby do mnie na lawecie

auto jest z 1968r więc jak najbardziej na zabytek się nadaje, ale ja chciałbym go zarejestrować normalnie, może w dalszej przyszłości to zmienię



Awatar użytkownika
dawid018
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4630
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:41
Lokalizacja: Gostyń/Rębowo
Kontakt:

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: dawid018 » pt wrz 26, 2014 07:02

jeśli znajdą się wszystkie papiery,w tym normalny DR to żeby go odebrać będziesz musiał z wydziału komunikacji gdzie zarejestrowane jest auto pobrać nowe pozwolenie czasowe wraz z tablicami,zrobić przegląd i opłacić OC.wtedy dopiero dostaniesz DR.jak masz niedaleko to z umową kupna sprzedaży ty jako właściciel powinieneś załatwić wszystko bez większych problemów.z OC jest tak jak pisałeś-w dniu zakupu trzeba sobie gdziekolwiek ubezpieczyć.wtedy ty jesteś czysty a martwią się poprzednicy.


obecne mkII by dawid018
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3081850#3081850

BYŁE MK2 by dawid018-wszystkie foto na I str.
http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=63413

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: jhosef » pt wrz 26, 2014 08:24

luki07 pisze:no to fajnie, że została już wyjaśniona sprawa oc, też czytałem o tym trochę i w większości przypadków, podane było, żeby kupić oc w dzień kupna auta, tzn żeby daty się pokrywały
To jest najważniejsze. 1 dzień w plecy i 600 zeta nie Twoje.
Pamiętaj, że ubezpieczyciele ditect mało kiedy ubezpieczają od dnia składania wniosku. Pozostaje więc raczej agent ubezpieczeniowy.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: mleko1984 » pt wrz 26, 2014 09:18

No racja z tym OC, przeszukałem w necie. Powiem wam, że też rozważałem zakup auta be składek OC i kilku ludzi z dużą pewnością przekonało mnie, że na mnie spada obowiązek spłaty zaległości no i zrezygnowałem. Powoływali się na to, że ich rodzice są prawnikami :) ahh nie warto czasem słuchać takich mądrali :)

http://rzu.gov.pl/czesto-zadawane-pytan ... zd___20250" onclick="window.open(this.href);return false;



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: hak64 » pt wrz 26, 2014 11:57

jhosef pisze:Pamiętaj, że ubezpieczyciele ditect mało kiedy ubezpieczają od dnia składania wniosku
Nic bardziej mylnego. Piszesz maila do ubezpieczyciela podając swoje dane oraz pojazdu i prosisz o polisę od dnia.... Opłacasz polisę OC i jedziesz po samochód. Sp[isujesz umowę na dzień wystawienia polisy OC.
luki07 pisze:auto jest z 1968r więc jak najbardziej na zabytek się nadaje
Mam Plymoutha valianta z 61 roku, ale niestety będę mógł go zarejestrować tylko jako replikę, bądź pojazd historyczny (powyżej 40 lat). Nie spełnia wymogu zabytku (minimum 75% części oryginalnych), bo poprzedni właściciele "ulepszyli" klasycznego amerykańskiego krążownika, wywalając paliwożerny silnik i skrzynię biegów, w zamian wstawiając dychawiczne 200D Mercedesa i manualną skrzynię. Ja z kolei wywaliłem diesla i wpakowałem pod maskę V6 2,9 z Forda scorpio i skrzynię automat.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: jhosef » pt wrz 26, 2014 12:04

hak64 pisze:Nic bardziej mylnego. Piszesz maila do ubezpieczyciela podając swoje dane oraz pojazdu i prosisz o polisę od dnia.... Opłacasz polisę OC i jedziesz po samochód. Sp[isujesz umowę na dzień wystawienia polisy OC.
Korzystam z ubezpieczeń przez www od 2006 roku bodajże. Ja piszę o zawieraniu w tym momencie przez www, po otrzymaniu tablic. Dla wielu jest to naturalne postępowanie. Bardzo często się z tym spotykam, że możliwość zawarcia ubezpieczenia jest dopiero na następny dzień albo za dwa.
I się nie dziwie. przy dzisiejszych technologiach mobilnych można by zawrzeć polisę w 3 minuty po dzwonie na ulicy.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

auto bez oc, przeglądu i z miękkim dowodem rejestracyjnym

Post autor: hak64 » pt wrz 26, 2014 14:07

jhosef pisze:piszę o zawieraniu w tym momencie przez www, po otrzymaniu tablic.
Tu istotnie muszę przyznać Ci rację. Zwykle możliwe jest zawarcie polisy direct, jeśli zamawiasz ją rano, opłacasz i tego samego dnia otrzymujesz potwierdzenie zawarcia umowy (z zaznaczeniem godziny), ale jeśli zamawiasz po południu, to polisa będzie dopiero następnego dnia.
luki07 pisze:auto jest z 1968r
Ciekaw jestem co to za auto (jeśli można wiedzieć)? Mam wielki sentyment do starej motoryzacji i prócz kilku wozów do codziennej jazdy, mam Mercedesa W126 300SE z 87 i wspomnianego Plymoutha, który jak na razie drenuje tylko moje kieszenie.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości