Dystanse, wystające koła poza obrys auta.

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
Pawelek19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 313
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 14:14
Lokalizacja: Ciechocinek

Dystanse, wystające koła poza obrys auta.

Post autor: Pawelek19 » pn kwie 13, 2015 00:56

Witam, temat wiele razy wałkowany i zwykle kończy się na wklejeniu paragrafu z rozdziału 2 rozrządzenia ministra transportu. Ze wszystkim się zgadzam lecz kiedyś dawno temu, około roku, natrafiłem w sieci na inny paragraf który jasno mówił, że po za obrys auta nie może wystawać RZEŹBA BIEŻNIKA opony, dodatkowo przy jakiejś imprezie rodzinnej zarzuciłem temat wujkowi który jest diagnostą w większym mieście w Polsce i on również nawiązał do tego przepisu, że chodzi o rzeźbę bieżnika a nie o całe koło (felga + opona). Teraz po około roku nigdzie nie mogę znaleźć tego przepisu, kojarzy ktoś może gdzie go szukać?



SP-FRA

Dystanse, wystające koła poza obrys auta.

Post autor: SP-FRA » pn wrz 07, 2015 09:10

jeżeli lubisz trapez opony na alu i mieć goły rant teoretycznie za wystającą alu a raczej jej rant 5mm nikt cie nie ukarze chyba że nawiedzony policjant ale jak masz 1-3 cm lub 4 cm heh:) to dowód stracisz. Zapis mówi jasno nic nie może wystawać poza . Jeżeli znajdziesz inny zapis dowiesz się że są przepisy podrzędne i nadrzędne i ten który stanowi że nic nie może wystawać jest przepisem nadrzędnym :)

chyba przy zabytkach może być do 5 cm ale musisz mieć zabytek 25letni i na jakimś % ori części :)

Wracając do tematu wiem że dla wielu zapis o szerokości opony jest czymś innym jak szer felgi. Wielu uprze się że szer opony to bieżnik - co nawet jest logiczne bo wg wielu z nas chodzi o to by spod niego nic nie strzeliło w auto innego użytkownika ruchu.
Jednak stanowiący prawo nie jest mechanikiem czy miłośnikiem szerokich laczków on musi stanowić prawo w sposób zwięzły bez zbędnego opisywania i rozpisywania się ... szerokość opony to szerokość koła proste. W orzecznictwie SN brak jest tego typu wykładni więc wyżej :ass: nikt nie podskoczył.

Pamiętajcie, że nikt zdrowy na umyśle:) nie jest przeciwnikiem ślicznych aut ale jak potrącimy pieszego lub otrze się o nas (teoretycznie oberwie lusterkiem) ale dodatkowo może zostać muśnięty wystającym kołem i co ? Wystarczy notatka policji że felga wystawała i ubezpieczalnia się cieszy :) my nie bardzo a pieszy jak żyje i jest ok to ma szanse na fajne odszkodowanie... podobnie jest z otarcie auto o auto , auto o .... itp.

Zawsze pozostaje poszerzenie nadkoli ... lub zawsze można tracić dowód zmieniać laczki odbierać i znów zmieniać tak w koło :) do czasu gdy nie podciągną to pod recydywę hehe :)

inna sprawa nie namawiam do niczego ale ja bym poszedł w kierunku zakrzywienia kół aby góra ładnie się chowała a dół ... :) ale sami kombinujcie



Awatar użytkownika
ethe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 282
Rejestracja: wt paź 25, 2011 23:40
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Dystanse, wystające koła poza obrys auta.

Post autor: ethe » wt wrz 08, 2015 13:49

SP-FRA pisze:inna sprawa nie namawiam do niczego ale ja bym poszedł w kierunku zakrzywienia kół aby góra ładnie się chowała a dół ... :) ale sami kombinujcie
nie przejdzie, kumpla capneli położył auto na powietrzu, stwierdzili, że góra się ładnie schowała, ale dół mimo wszystko wystaje i dowód poszedł, także :ass:


Było: Golf III 2.0 2E GTI
Było: Bora 1.6 AKL Sedan
Jest: Bora 1.9TDI ASZ Variant

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Dystanse, wystające koła poza obrys auta.

Post autor: hak64 » wt wrz 08, 2015 14:15

Pawelek19 pisze: paragraf który jasno mówił, że po za obrys auta nie może wystawać RZEŹBA BIEŻNIKA opony,
To może zdecyduj się jeździć na oponach bez bieżnika!? Ja wiem, że poza zewnętrzny obrys pojazdu nic nie może wystawać (z wyjątkiem lusterek).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

SP-FRA

Dystanse, wystające koła poza obrys auta.

Post autor: SP-FRA » wt wrz 08, 2015 21:54

ja bym to:
Pawelek19 pisze:po za obrys auta nie może wystawać RZEŹBA BIEŻNIKA opony,
postrzegał raczej jako rzeźba bieżnika = od rantu lewego do prawego rantu opony ( a jak słabo napompujesz oponę to i szerzej :) ) dla normalnego użytkownika dróg szerokość bieżnika = szerokość całego koła i poza nią nie wystaje żadna część składowa koła na które składa się felga, śruby mocujące oraz guma. Dla stanowiącego prawo też tak jest. Można dyskutować ale dura lex sed lex ...

mój kolega diagnosta w sytuacji gdy chciałem wstawić w miejsce ori 195/65/15 235/40/17 i wystawały ok 1 cm albo poszerz nadkola albo sprzedaj alu... tak też zrobiłem bo rzeźba to nie moja dziedzina sztuki :)



Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

Dystanse, wystające koła poza obrys auta.

Post autor: OsteR9019 » wt wrz 08, 2015 22:06

ethe pisze:kumpla capneli położył auto na powietrzu, stwierdzili, że góra się ładnie schowała, ale dół mimo wszystko wystaje i dowód poszedł, także :ass:
A zawieszenie pneumatyczne miało homologację? Jak nie to podstawa była.


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
ethe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 282
Rejestracja: wt paź 25, 2011 23:40
Lokalizacja: Małopolskie

Dystanse, wystające koła poza obrys auta.

Post autor: ethe » śr wrz 09, 2015 07:28

Tego przyznam szczerze nie wiem, ale o tym policja chyba nawet nie pomyślała.


Było: Golf III 2.0 2E GTI
Było: Bora 1.6 AKL Sedan
Jest: Bora 1.9TDI ASZ Variant

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości