CB - pogaduchy ogólne

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

CB Radio

Post autor: Chmarski » pn gru 20, 2010 12:50

rusiu pisze:mala dopałka boster 747B
U mnie się nie sprawdziła.
Zadowolony byłem ze starej CTE 747. To chodziło idealnie. Bez żadnego rwania modulacji itp. Teraz używa jej kolega i nadal jest rewelacyjnie.
Boostera 747B niestety przekonstruowali i już nie chodzi tak pięknie i sie bardziej grzeje.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

CB Radio

Post autor: VDO - Blink » pn gru 20, 2010 22:01

rusiu pisze:VDO - Blink,gdzies to chyba mam nieuzywalem tego jeszcze moze gdzies sie pałęta
Jak się znajdzie to chętnie sie wymienie za jakiegoś 4paka :pub:



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

CB Radio

Post autor: k0nr4d » czw gru 23, 2010 18:35

Ostatnio w moje grabki wpadł radiotelefon PAN PC50 - jak na sprzęt do auta to duża krowa. Ciężka, japońska produkcja. Mile mnie zaskoczył, odsłuch w porównaniu do sprzętów typu U520, Dżonych i Harrych przepiękny - śmieci nie zbiera prawie wcale co mnie aż zszokowało w takim zaśmieconym mieście jak moje. ANL+NB bardzo dobrze radzi sobie z moim siejącym zapłonem i wreszcie nie ma uciążliwego terkotania. Seryjny 1W podkręcono do 1.6W (na zasilaczu 13.8V), w aucie przy 14.3 miernik pokazywał prawie 2W. Wg raportów z bazówek leci bardzo ładnie z seryjnym mikrofonem dynamicznym. Radio ma wbudowaną kompresję, którą można włączyć lub wyłączyć. Działa całkiem ładnie, ale przy mniejszych odległościach trzeba się skręcić Mic gainem albo po prostu włączać kompresor tylko do dalszych pogaduch. Ponadto posiada regulację Tone, Mic Gain no i SQ. Włącza się nie potencjometrem, a przyciskiem. Jak dla mnie ma trochę cichy głośnik, a z zewnętrznym nie testowałem.
Gdybym nie potrzebował wyciągać radia kilka razy dziennie, nawet bym się nie zastanawiał i U520 już dawno by leciał "do żyda".


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

CB Radio

Post autor: Chmarski » wt sty 11, 2011 12:18

Wczoraj byłem w zaprzyjaźnionym serwisie. Akurat podjechał klient narzekający na odsłuch w Johnny/Harry III (przepraszam nie przyjrzałem mu się dokładnie, który to z nich).
Radio szumi. ASC działa jakoś tam. Jak coś wpuści to nadal jest to mało czytelne.
Podłączyliśmy na próbę starego Johnny'ego I (made in Philippines). Dzień do nocy. Squelch działa lepiej niż ASC w III. Jakość tego co słychać w głośniku dużo lepsza.
No to nowy model poszedł na warsztat by sprawdzić co się da zrobić. No i wyszło, że czułość odbiornika wynosi 3 microVolty. Radio praktycznie głuche jak pień. Dla porównania stare Wilsony czy Valery osiągają w granicach 0,7 do 1 microVoltów. Uniden 520XL (chińczyk) ma czułość na poziomie 1,5 microVolta.

Niestety, potwierdza się, że najlepsze radia Presidenta to wersje "I". Im numerek wyższy tym gorzej.

Nie dajcie się skusić na dużo niższe ceny jakie są w tej chwili za te radia. Te radia nie są warte tych pieniędzy.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

K@mil_mk3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 447
Rejestracja: sob lut 23, 2008 00:51
Lokalizacja: Warmia i Mazury NO/NNI/NDZ/NOS/NIL
Kontakt:

Re: CB Radio

Post autor: K@mil_mk3 » wt sty 11, 2011 16:44

Siema od jakiegos czasu mam radio Yosan 120pro z radia jestem super zadowolony :) ale teraz gorzej z antena bo posiadam Antene Sirio Titanium Black 1400m zamontowaną na stałe na uchwycie President na klapie

zaznaczylem na fotce (zdjecie z google) w ktorym miejscu jest uchwyt...

Obrazek


Mam taki problem ze mam slaby odsluch na slupkach (drogowych gdzie sa km) odluch mojego radia zebym dobrze kogos slyszał (Squelch na godzinie 11, RF Gain na maxa) to dogadać sie moge do okolo 3/4km juz dalej głos zanika ...

Powiedzcie mi co mam zrobic jechac na ustawienie antenki czy moze byc to wina kabla itp


"Miałem kiedyś ja malucha lecz przesiadlem z niego sie... teraz Golfiem 3 śmigam"

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

CB Radio

Post autor: Chmarski » wt sty 11, 2011 17:00

Jak chcesz sprawdzić zasięg, to i rfgain i squelch otwórz na maksa.
Jedź sprawdzić zestrojenie anteny. Na analizatorze. Wtedy wyjdzie czy jest jakiś problem z instalacją antenową (antena i kabel). Jak tu będzie ok, to sprawdź radio w serwisie.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

K@mil_mk3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 447
Rejestracja: sob lut 23, 2008 00:51
Lokalizacja: Warmia i Mazury NO/NNI/NDZ/NOS/NIL
Kontakt:

CB Radio

Post autor: K@mil_mk3 » wt sty 11, 2011 17:10

Chmarski pisze:Jak chcesz sprawdzić zasięg, to i rfgain i squelch otwórz na maksa.
Jak na maxa otworze to bedzie zasieg z 1km jak na skreconym jest 3/4km
Chmarski pisze:Jedź sprawdzić zestrojenie anteny. Na analizatorze. Wtedy wyjdzie czy jest jakiś problem z instalacją antenową (antena i kabel). Jak tu będzie ok, to sprawdź radio w serwisie.
Mam jechac na sprawdzenie SWR ? powiedz mi radio na gwarancji ale w innym serwisie cb moga mi powiedzeic czy odsyłać czy nie radio na gwarancje ?


"Miałem kiedyś ja malucha lecz przesiadlem z niego sie... teraz Golfiem 3 śmigam"

Awatar użytkownika
kornata_m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: sob maja 31, 2008 13:15
Lokalizacja: LUBIN

CB Radio

Post autor: kornata_m » wt sty 11, 2011 17:27

Kolego przed oddaniem radia do serwisu najłatwiej sprawdzić co jest uszkodzone podpinając inne radio do twojej anteny, albo twoje radio do innej anteny.
Jeśli okazałoby się, że obie rzeczy w po zamianie są sprawne to sprawdź jeszcze zasilanie najlepiej podpinając bezpośrednio radio pod akumulator (bez żadnych wtyczek, złączek i innych pierdółek, tylko kabel i bezpiecznik przed radiem).

Wiem, że możesz nie mieć drugiego radia albo anteny ale naprawdę jest to najłatwiejszy sposób na sprawdzenie co nie działa.
Ja ostatnio też stwierdziłem, że źle działa radio (ja słyszałem dobrze, mnie praktycznie nie było słychać), wysłałem je do serwisu zanim mi je odesłali minęło tydzień i w tym czasie dostałem mandat 200zł i 6 pkt.
A najgorsze, że winne było nie radio tylko zasilanie gdzieś się kabelki we wtyczce poluzowały i łapało jakieś dziwne zakłócenia, podpiąłem bezpośrednio pod akumulator na krótko i o dziwi radio znów działa wyśmienicie :)

Aha i sprawdzić SWR jak najbardziej warto.



K@mil_mk3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 447
Rejestracja: sob lut 23, 2008 00:51
Lokalizacja: Warmia i Mazury NO/NNI/NDZ/NOS/NIL
Kontakt:

CB Radio

Post autor: K@mil_mk3 » wt sty 11, 2011 17:37

kornata_m, tylko zeby sprawdzic radio bezposrednio spod aku to musze zepsuć wtyczke a tu mi jej szkoda tzn szkoda mi nowego lutowania :) podlaczalem inne radio i działało podobnie tez traciłem zasieg w okolicy 3/4km z rozmówcą ... chcialbym zeby radio łapało mi tak do 8/10km bo te 4km to troszke za mało


"Miałem kiedyś ja malucha lecz przesiadlem z niego sie... teraz Golfiem 3 śmigam"

Awatar użytkownika
kornata_m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: sob maja 31, 2008 13:15
Lokalizacja: LUBIN

CB Radio

Post autor: kornata_m » wt sty 11, 2011 18:27

To widzisz, bardziej prawdopodobne że masz coś a anteną.
Tym bardziej że radio raczej nie wpływa na "zasięg".
Trzeba antenę sprawdzić, czy kabel gdzieś nie jest przetarty (najlepiej podmienić), SWR może się coś pochrzaniło.
A tak w ogóle to nie masz możliwości zamontowania anteny w inny miejscu, jeśli nie środek dachu to chociaż tak żeby cała wystawała nad auto.



K@mil_mk3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 447
Rejestracja: sob lut 23, 2008 00:51
Lokalizacja: Warmia i Mazury NO/NNI/NDZ/NOS/NIL
Kontakt:

CB Radio

Post autor: K@mil_mk3 » wt sty 11, 2011 19:12

kornata_m pisze:A tak w ogóle to nie masz możliwości zamontowania anteny w inny miejscu, jeśli nie środek dachu to chociaż tak żeby cała wystawała nad auto.
byla na duzym magesie na dachu ale na tyle dachu i tez słabo było.. czyli jade na sprawdzenie swr


"Miałem kiedyś ja malucha lecz przesiadlem z niego sie... teraz Golfiem 3 śmigam"

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

CB Radio

Post autor: Chmarski » śr sty 12, 2011 13:11

Obowiązkowo.
A w przyszłości jak masz jakiekolwiek podejrzenie, że masz problem z anteną, sprawdź swoje radio w innym samochodzie. NIE SPRAWDZAJ innego radia z podejrzaną anteną, bo możesz popsuć drugie radio.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
kornata_m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: sob maja 31, 2008 13:15
Lokalizacja: LUBIN

Re: CB Radio

Post autor: kornata_m » śr sty 12, 2011 14:32

Chmarski pisze:Obowiązkowo.
A w przyszłości jak masz jakiekolwiek podejrzenie, że masz problem z anteną, sprawdź swoje radio w innym samochodzie. NIE SPRAWDZAJ innego radia z podejrzaną anteną, bo możesz popsuć drugie radio.
Bardzo słuszna uwaga. Też muszę to zapamiętać.



Dani90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: pt maja 15, 2009 21:13
Lokalizacja: WM
Kontakt:

CB Radio

Post autor: Dani90 » pt sty 14, 2011 23:59

Panowie mam problem potrzebuje w miarę taniego radia, głównie jak antymisiek co byś cie polecali??



ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości