Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: dominik7 » czw kwie 21, 2011 23:47

Dzisiaj byłem zestroic antene i okazało się ze jest zwarcie.
Zrobiłem dziure w klapie i antena jest zamontowana w sposób następujący - śruba, podkładka, łącze z anteną, kawałek blachy do lepszej masy i to wszystko wchodzi w dziurę.Na zewnątrz wychodzi tylko śruba, na którą nakręcona jest głowka w gumową podkładką i na to antena.
Czy tak jest dobrze?
Napiszcie.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: k0nr4d » pt kwie 22, 2011 20:45

Zrób foto, jak to masz złożone, bo tak z opowieści ciężko się domyśleć dokładnie, który model głowicy posiadasz. Może masz zwarcie przy samym wtyku? Za mocno nakręciłeś na ekran i zwiera się z gorącą żyłą? Bo przy montażu główki trudno zrobić zwarcie. Zapewne masz głowicę PL, każda antena montowana w ten sposób jest anteną zwartą dla prądu stałego i powinna mieć przejście z promiennika na dowolny punkt masowy. Sprawdź multimetrem, czy masz dobrą masę i bez nakręconej anteny, czy nie masz zwarcia we wtyczce.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: dominik7 » sob kwie 23, 2011 18:16

Okazało się, że mam zwarcie, bo uciąłem kawałek głowki, żeby mi się dociskała dobrze do klapy. Poza tym nie miałem masy na klapie :crazy: .
Dziura została przewiercona w błotniku z tyłu i teraz ciagnie aż za dobrze :grin: .


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: dominik7 » wt maja 10, 2011 19:15

Hmm... I znowu problem, który jest częścią tematu.
Dobrze się zestroiła, Lemm AT 71, ale Lemm AT 106 juz nie. Stroiła sie na 1,7; kiedyś była cięta i gość mi powiedział, ze juz jej sie nie da zestroić, co dla mnie jest bzdurą.
Stroił ją na maksymalnie uniesionym ciężarku do góry. Wogóle jakoś mu sie nie chciało, co BTW jest dla mnie debilizmem, bo jeśli ktoś prowadzi firmę to o klientów powinien dbać, prawda?
Tam jest jeszcze opcja żeby wyciągnąć ten bat trochę do góry, ale to chyba na większy imbus jest. Powiedział mi ze jak poluzuje te śrubę żebym przyjechał :crazy:
Moje pytanie brzmi - czy jeśli ten ciężarek opuszczę na max w dół to SWR mi sie zmniejszy? Trochę go opuściłem i odbiera troszkę lepiej mam wrażenie. Generalnie z odbiorem nie jest źle - gorzej z nadawaniem.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: k0nr4d » wt maja 10, 2011 19:34

Ten 'ciężarek' to w ogóle ma wpływ na swr? Przecież to jest taki sam bajer, jak w Missouri, żeby naiwnych klientów wyglądem przyciągnąć. Jeśli antena zostanie zbyt dużo ucięta, to jest ogromne prawdopodobieństwo, że nie da się jej nisko zestroić. To opuszczenie dało Ci tylko lepsze samopoczucie, swr nie ma wpływu na odbiór.

P.S. Nie słyszałem jeszcze o serwisie, który chciałby się bawić pół dnia w strojenie tak lipnej uciętej anteny, więc nie miej pretensji. Przywiozłeś uszkodzoną antenę i wymagasz cudów.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: dominik7 » wt maja 10, 2011 19:40

Tyle ze ona jest ucieta moze z 1 cm, i na Passacie i poprzednim Golfie dobrze chodzila.
Tak mi ja kiedys "zestroili". Ale jakie pol dnia? Wystarczylo przyniesc inny imbus i wyciagnac drut.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: k0nr4d » wt maja 10, 2011 19:53

Imbus jest zapieczony, czy nie? Jeśli nie, to podjedź do innego serwisu. Ucięcie anteny o centymetr i tak może skutkować niezbyt dobrym swrem na innym aucie w innym miejscu. Jeśli na innym aucie się stroiła, nie znaczy, że na drugim się zestroi. W poprzednim jak była zamontowana, a teraz jak?
Polecam również nabyć swr miarkę, koszt niewielki, a można samemu sobie stroić antenę i co jakiś czas sprawdzić.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: dominik7 » śr maja 11, 2011 23:11

Wlasnie mam zamiar kupic te miarke. Jakas konkretna firme wybrac, czy najtansza? W poprzednim aucie (Passat B3 kombi) byla zamontowana na SF-40 na klapie.Imbus niby jest wyrobiony od srodka, ale go sprobuje podejsc wiekszym.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: k0nr4d » czw maja 12, 2011 18:58

Czyli byłą w dziwnym miejscu, była ucięta, więc normalne, że się teraz w normalnym miejscu nie zestroi nisko. Druga kwestia to rezonans, do którego już na pewno nie dobijesz na tym promienniku. Miarka ma pokazywać prawdę. Przy obciążeniu rezystorem 50 Ohm ma pokazywać 1, przy obciążeniu 100 Ohm ma pokazywać 2. Miarki nie są sobie równe i bywa często tak, że K-PO za 60zł pokazuje źle, a Sunker za 0 dobrze. Zainwestuj 250 zł w Nissei i będziesz miał głowę spokojną :P


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: dominik7 » czw maja 12, 2011 21:34

Weź sobie nie żartuj Chłopie.
Po co mi miarka za 250zł? Jakbym na tym zarabiał to może, ale nie dla swoich potrzeb.
Uważasz, że uchwyt na klapę jest zły? Jest znacznie lepszy jak magnes; szkoda mi było wiercic dziury wtedy.teraz juz nie.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: k0nr4d » czw maja 12, 2011 21:56

dominik7 pisze:Uważasz, że uchwyt na klapę jest zły?
Tak, bo zazwyczaj antena na klapie jest poniżej linii dachu (cewka), działa kierunkowo i trzeba ją ciąć, co jest równoznaczne z utraceniem gwarancji. Magnes na środku dachu jest wg mnie lepszy, bo antena działa we wszystkie strony podobnie. A najlepsza jest dziura i mnie nigdy nie było żal wiercić w dachu. Poza tym dobry uchwyt jest tylko jeden - SPS Inox, reszta to badziewie, które prędzej, czy później zardzewieje i uszkodzi klapę.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: dominik7 » czw maja 12, 2011 22:58

U mnie klapy nie uszkodził SF-40, ale nieważne.
Dziurę mam w lewym tylnym błotniku na wysokości lampy, a nie dachu. Nie zmienia to jednak faktu że SWR na 20 kanale AT 71 Magnum miała 1,2. Bez strojenia.
Antena jepiej odbiera jak na klapie w Passacie, mimo że jest umiejscowiona pół metra niżej.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Problem z zamontowaniem anteny w dziurce.

Post autor: k0nr4d » czw maja 12, 2011 23:07

Odbiór to co innego, a nadawanie co innego. Tu wszystko rozbija się o nadawanie. Odbierzesz nawet na kawałku druta. Nadawać już trzeba mieć czym. Fala musi mieć się od czego odbić, a kiedy nie ma pod sobą dużej płaskiej powierzchni, nadaje gorzej.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości