Citizen Band

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: VDO - Blink » ndz wrz 25, 2011 18:51

BartekGib pisze:no jakieś 2 m 80 cm
Ostatnio w okolicach Torunia ktoś się podniecał na radiu batem o takiej długości. Ale nie dopytałem jaki to był model.
BartekGib pisze:Witam

Długo nie było lecz powrócił.


hohohooo :pub: I to bardzo długooo. Co słychać w ciekawym świecie?



Awatar użytkownika
BartekGib
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 947
Rejestracja: śr maja 27, 2009 00:39
Lokalizacja: NIL/WB
Kontakt:

Re: Citizen Band

Post autor: BartekGib » śr paź 05, 2011 01:14

Noooo z tym Toruniem to się jak najbardziej pokrywa ze mną i moją anteną, ponieważ w Toruniu przejazdem byłem 22.09 i 30.09 :)
Stąd ktoś musiał tam mnie oblukać wzrokowo.

A co tam słychać ? ? ? ? Golf jest, radio jest, ale i z Golfem i z radiem się szykują zmiany. Anteny nie mam już na co zmienić bo dłuższej nie znalazłem, ale jest jak najbardziej ok.

Antenka robi szał na trasie zwłaszcza wzrokowo (Poznań-Iława jakieś 15 pytań o antenkę :) ), na granicy czytelności dochodzą do mnie treści z anten typu ML-145 z rejonu dobrych 18 km. Ja sam też nieźle płynę, bo do średniej klasy sprzętów dopływam na jakieś 21 km (PRZETESTOWANE). Wyniki podane na śmieciokanale w stylu 19, auto w ruchu więc promiennik lekko zgięty i lecący z treścią bardziej w niebo no i tak jak napisałem - są to wyniki podane po starciu z ludźmi z tej średniej półki typu jakichś z nowych Pres'ków i ML'ek. Antenka ma tendencję do zbierania kabli, etc. ale to zwłaszcza ze względu na jej wysokość i bliskość od kabli. Na uchwycie stoi na jakieś 1.21 na kanale 20.


64 [i]KM[/i]
124 [i]Nm[/i]
[b]Nie wstydzę się tych wyników 8)[/b] ! ! Nowe Photo's - Poniżej ! !
[url=http://www.polskajazda.pl/Samochody/Volkswagen/Golf/68446][img]http://img228.imageshack.us/img228/2356/wstaw.jpg[/img][/url]

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Citizen Band

Post autor: Chmarski » śr paź 05, 2011 14:58

Stavros pisze:Jak na takiego ''konia'' 1.21 to nie jest zle wiec na koncach podejrzewam ze 1,5 nie przekracza?
Z tego co pamiętam to nie przekracza 1.5 nawet na krańcach bocznych czterdziestek. "Długi Joe" stroi się dość szeroko. Ale i tak węziej od mojego Modulatora :food:


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
BartekGib
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 947
Rejestracja: śr maja 27, 2009 00:39
Lokalizacja: NIL/WB
Kontakt:

Re: Citizen Band

Post autor: BartekGib » czw paź 06, 2011 00:49

Ojjj Tomku Tomku już ten Twój Modulator to obsławiony na wszelkiej maści strony :P Żartuje żartuje. Muszę zobaczyć to cacuszko a co najważniejsze - usłyszeć.

I tak trzeba było lekko podciąć promiennik bo szarpanina była na wykresie, ale aktualnie jest cud malinka ;)


64 [i]KM[/i]
124 [i]Nm[/i]
[b]Nie wstydzę się tych wyników 8)[/b] ! ! Nowe Photo's - Poniżej ! !
[url=http://www.polskajazda.pl/Samochody/Volkswagen/Golf/68446][img]http://img228.imageshack.us/img228/2356/wstaw.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » czw paź 06, 2011 11:31

Chodzi o antenę, siakiś amerykaniec, nie wiem, co tam teraz Chmarski posiada dokładnie.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Citizen Band

Post autor: Chmarski » czw paź 06, 2011 13:00

Ja czasami używam. Sprawuje się dobrze. Jedyny warunek, brak zakłóceń i dużego zaszumienia w eterze, bo ich siłę również podnosi.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
BartekGib
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 947
Rejestracja: śr maja 27, 2009 00:39
Lokalizacja: NIL/WB
Kontakt:

Re: Citizen Band

Post autor: BartekGib » czw paź 06, 2011 13:17

Stavros pisze:A czy uzywal ktos z was wzmacniacza antenowego?
Konkretnie chodzi Ci o tzw. dopał ? ? ?


64 [i]KM[/i]
124 [i]Nm[/i]
[b]Nie wstydzę się tych wyników 8)[/b] ! ! Nowe Photo's - Poniżej ! !
[url=http://www.polskajazda.pl/Samochody/Volkswagen/Golf/68446][img]http://img228.imageshack.us/img228/2356/wstaw.jpg[/img][/url]

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Citizen Band

Post autor: Chmarski » czw paź 06, 2011 13:27

No to jeśli chodzi o szczegóły, to istnieją wzmacniacze mocy i przedwzmacniacze antenowe. Wzmacniacz mocy powoduje wzmocnienie mocy wychodzącej, przedwzmacniacz z kolei podnosi siłę sygnału wchodzącą z anteny do radia.
Można nabyć sam wzmacniacz, sam przedwzmacniacz oraz wzmacniacz z wbudowanym przedwzmacniaczem.
Wzmacniacze pracują w różnych klasach. Najlepiej kupować taki, który pracuje w klasie AB. Przy w miarę rozsądnych pieniądzach powoduje całkiem niezłe wzmocnienie bez dużych strat na modulacji. Wystrzegałbym się wzmacniaczy klasy C.
Jeśli chodzi o nadawanie i odbiór, najlepszym wzmacniaczem jest antena. Zmiana np. T3-27 na Gammę IIR u mnie zaowocowała wzrostem sygnału wychodzącego o 2S. Aby uzyskać wzrost o 1S za pomocą wzmacniacza, trzeba moc wyjściową podnieść 4-krotnie. Zamiast 4W trzeba wysupłac 16W. Aby zwiększyć o 2S, trzeba te 16W znowu zwiększyć 4-krotnie - czyli wypuścić 64W. Dla 3S wychodzi na tej samej zasadzie 256W.
Jak masz krótką antenę, to jeśli możesz najpierw inwestuj w dłuższą. Dopiero potem myśl nad wzmacniaczem.

Wzmacniacze dostępne są w sklepach internetowych, na portalach aukcyjnych i w niektórych sklepach.
Pamiętaj, że prawo dopuszcza nadawanie w paśmie CB z mocą 4W. Raczej nikt tego nie sprawdza w przypadku samochodu. Z bazówkami, kontrole wśród znajomych się zdarzały (ale słyszałem o takich tylko wśród kolegów ze znakami KF).


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Citizen Band

Post autor: Chmarski » czw paź 06, 2011 15:00

A modulator wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

A tak się stroi:

Obrazek


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » czw paź 06, 2011 19:31

Nie ma sensu dopalać się przy korzystaniu z kanału 19 i podobnego sposobu używania CB. Co z tego, że Ty się dopalisz, skoro korespondenta i tak nie usłyszysz. Zmień antenę np. na Sirio Megawatt - tania, dobra i długa. Poza tym załączając dopał siejesz niemiłosiernie kilka lub nawet kilkanaście kanałów na boki, a to już niezbyt kulturalne zachowanie.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » czw paź 06, 2011 20:18

Texasa lepiej nie brać, wykonanie za te pieniądze pozostawia wiele do życzenia. ML145 powinna wystarczać, do normalnych pogaduch. Jakie radio masz i jaki problem?


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » czw paź 06, 2011 20:47

Na 99% urwał się kabel w podstawie magnesowej. Bardzo częsty przypadek w podstawach Sirio, a podstawy magnesowe Yosana, to kopie Sirio, więc tutaj będzie to samo.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » czw paź 06, 2011 21:32

A strojona była w ogóle ta antena? Może cewka przerwana w samej antenie jest.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
BartekGib
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 947
Rejestracja: śr maja 27, 2009 00:39
Lokalizacja: NIL/WB
Kontakt:

Re: Citizen Band

Post autor: BartekGib » pt paź 07, 2011 01:19

Antena strojona reflektometrem czy analizatorem ? ? ?


64 [i]KM[/i]
124 [i]Nm[/i]
[b]Nie wstydzę się tych wyników 8)[/b] ! ! Nowe Photo's - Poniżej ! !
[url=http://www.polskajazda.pl/Samochody/Volkswagen/Golf/68446][img]http://img228.imageshack.us/img228/2356/wstaw.jpg[/img][/url]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości