Citizen Band

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: VDO - Blink » czw kwie 18, 2013 22:43

Wow.

Widzę że dawno się nic nie działo w tym temacie. :goof: Śniegi stopniały więc czas zacząć od nowa zabawy w CB. Ja tydzień temu odkurzyłem radio z szafy i zamontowałem ponownie w osobówce. Przez zimę leżakowało spokojnie w ciepłym pokoju żeby nie narazić je na ciągłe parowanie i pracę w zimnym. Co do sprzętu to małe zmiany takie jak Tank Whip czekający na montaż oraz męczę się z instalacją Discovery. Po zimie SWR skoczył drastycznie w okolice 1,7 na #20. Zamówiłem dodatkowo dłuższy promiennik, bo obecny jest zbyt krótki więc będziemy stroić ponownie.

A co słychać w Łodzi i Warszawie na siódemce?



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » pt kwie 19, 2013 09:14

W Łodzi słabo, ludzie zarobieni, ja radio włączam raz od wielkiego dzwonu, brak czasu... A to jedno z kilku hobby, któremu chciałoby się poświęcić czas...


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: VDO - Blink » pt kwie 19, 2013 16:16

Powiecie mi dlaczego każda antena mi się stroi inaczej? Tank Whip na każdym kanale w okolicach 2,5. Discovery tak jak pisałem w przedziale 1,5 do 2,0. Wina kabla??? Jest trochę zaśniedziały, całą zimę jeździł na aucie bez anteny. Rozkręcałem ostatnio całą instalacje celem przeczyszczenia ale nie przyniosło poprawy.



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » pt kwie 19, 2013 18:14

Wszystko zależy od anteny, jedne stroją się szerzej, inne wąsko. Najważniejszy i tak jest rezonans, dlatego antenę trzeba sprawdzić na analizatorze.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: VDO - Blink » pt kwie 19, 2013 18:26

:ass: Poległem. SWR 2,5 i koniec. Instalacja przeczyszczona jeszcze raz i koniec. Mogę nadawać z takim wysokim SWR żeby nie spalić radia?



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » pt kwie 19, 2013 19:28

Ja bym podpiął analizator, żeby mieć głowę spokojną, bo taki swr sugeruje, że coś jest nie tak.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: VDO - Blink » sob kwie 20, 2013 20:41

Problem w tym, że w okolicy analizatora brak. Zapytałem na forum regionalnym CB czy ktoś w okolicy ma i narazie cisza. Sprawdziłem całą instalacje za pomocą multimetru i się okazało że antena nie ma masy. Po grubszym zgłębieniu tematu wyszło na jaw, że nie łączy główka DV wraz z przejściówką na 3/8. Drobny szlif, ponowna instalacja, sprawdzenie masy na samej główce i jest lepiej. Mimo to i tak nie łączy jeszcze odpowiednio, ale SWR spadł na 1,7 w tank whipie. Czas na poszukanie innej stopki, może bezpośrednio juz na 3/8.



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » sob kwie 20, 2013 21:30

1,7 to już nie jest źle, pewnie jeszcze reflektometr przekłamuje :)


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: VDO - Blink » ndz kwie 21, 2013 12:52

Nową, lepszą miarkę kupię już niedługo od razu ze sztucznym obciążeniem i lepszym kablem. Teraz zamówiłem nową przejściówkę 3/8 oraz główkę dv. Teraz czekam na fanty i przystępuje do nowego strojenia. Co do tank whipa, odbiór rewelacyjny. Słyszalność w promieniu 10 - 12 km znakomita, sporadycznie trafiają się mocniejsi mobile z okolic 20 - 25km. Nie chcę na razie zbyt dużo nadawać, póki nie wystroję porządnie anteny. Wtedy dam pełny opis wrażeń i możliwości jakie zaobserwowałem.



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » ndz kwie 21, 2013 13:17

Pełna ćwiartka - to już musi pracować, nie ma wyjścia :D


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Citizen Band

Post autor: Chmarski » śr kwie 24, 2013 20:23

Analizator potrzebny by sprawdzić gdzie ma rezonans. te bydlaki stroją się bardzo szeroko. zbliżony SWR możesz mieć na kilku czterdziestkach.

U mnie czas na zmianę przeciwwagi będzie. Zmieniam pracę i tylko do końca maja będę miał aktualną przeciwwagę. Co dalej jeszcze nie wiem. Ostatnio bardzo mało jeżdżę, ale kanał beze mnie ma się raczej dobrze.


Do czego Ci potrzebne sztuczne obciążenie? Będziesz sprawdzał jaka moc z radia wychodzi czy kabel z główką bez anteny?


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: VDO - Blink » czw kwie 25, 2013 21:18

Jak na złość nikt w okolicy nie ma analizatora żeby antenę zestroić. Pisałem na forach regionalnych i cisza :ass:

Kupiłem nowy kabel i główkę DV do tego czołga. Dzisiaj rano zmontowałem, wystroiło się na około 1,4 w środku i około 1,5 na skrajnych. Nie jest źle, jak na montaż w relingu. Do tego dostałem jeszcze T3 - 27 w spadku za free, wiec anteny od wyboru do koloru. Na sprzedaż pójdzie na pewno Discovery. Chce za to kupić jakąś dwumetrówkę, albo poszukam helikala w okolicach 1,75m.



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Citizen Band

Post autor: Chmarski » pt kwie 26, 2013 17:52

Jadę jutro do Poznania. Po 10 będę wracał, chyba że podjadę jeszcze do Wschowy.
Coś jest nie tak z tym Discovery? Bo nie wiem czy jest sens zamieniać go na 2m bata. Różnicy nie odczujesz raczej, jeśli będzie jakaś na plus. Porównywaliśmy Modulatora (~1.80m) i wychodzi ciut lepiej od Santiago 1200.
U mnie leży w bagażniku i prawie go nie zapinam. Mam klona własnej roboty i jego na zmianę z Bertą wożę.

O długim helikalu do jazdy zapomnij. Mierzyłem u siebie takie 2.15 i jeździć z tym bym się nie odważył. A szkoda, bo rozłożył na łopatki wszystkie inne anteny jakie były pod ręką.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Citizen Band

Post autor: k0nr4d » pt kwie 26, 2013 18:56

Zajrzyjcie na cb forum, jest toledziak z tak długim helikalem ;)


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości