Jaką antenę kupić? CZYTAJ PIERWSZY POST

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6257
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaką antenę kupić? CZYTAJ PIERWSZY POST

Post autor: k0nr4d » śr sie 31, 2011 17:51

Większość ludzi ma problem z wyborem anteny. W serwisach polecają różne produkty, jeszcze inne można spotkać na Allegro. Zamieszczam małą wskazówkę, na które anteny warto zwrócić uwagę, jakie należy omijać. Wymienię tu anteny, które oprócz dobrych parametrów posiadają również dobrą relację cena/jakość (stąd brak w moim zestawieniu anten Presidenta, które oferują to samo, a często mniej niż tańsza konkurencja z Włoch). Temat na razie w powijakach, mógłbym poczekać aż go skończę, ale już teraz będziecie mieli jakiś obraz polskiego rynku anten.

Poniżej 1 metra

Ten typ anten sprawdza się na bardzo uczęszczanych trasach, gdzie jest duży ruch w eterze i chcemy się dowiedzieć o najbliższy patrol policji.

Pirat - antena o długości 63 cm, z bardzo mocnym magnesem neodymowym, helikal, odsłuch około 10 km w sprzyjających warunkach, nadawanie do 6 km.
Sirio T3 27 - podobnie, jak Pirat jest to helikal, ale domyślnie przeznaczona do montażu na główce DV, można zamontować na magnesie 145 mm DV, parametry nadawczo-odbiorcze podobnie, jak w Piracie.
Sirio Turbo 800 - antena z wygodnym przegubem kulowym o długości 83 cm. Parametry porównywalne do w/w.
Lemm AT-900 - raczej najniższa jakość wykonania, a zarazem najniższa cena z anten markowych, jeśli nie chcesz wydać więcej niż 60-70 zł i nie oczekujesz zasięgu większego niż 7-9 km, to jest antena dla Ciebie.
Yosan Florida - 45 cm długości, kopia Floridy Presidenta, z nieco słabszym magnesem. Zasięg około 5 km w sprzyjających warunkach i całkiem niezłe wykonanie.

Około 1 metra

Sirio AS100 - antena na gniazdo PL, zapewniająca przyzwoity zasięg - do około 12 km.
Sirio Omega 27 - antena na główkę DV, bardzo dobra jakość wykonania i design.
SIRIO SG CB 1000 - bardzo sztywna antena, zapewnia najwyższą jakość nadawania i odbioru podczas jazdy z dużą prędkością.
Sirio Delta 27 - helikalna antena 95 cm, zasięg odsłuchu dużo lepszy od zwykłych metrówek, nadawanie podobne/lepsze.
Lemm AT-1002 MINI TURBO - jedna z najlepiej działających anten prętowych w tej długości, jednak należy poświęcić jej trochę uwagi na początku i uszczelnić cewkę, bo jak to w Lemmie - lubi przeciekać.
Hustler IC100 - jeśli tylko trafimy na oryginał sprowadzony ze Stanów, warto brać, przyzwoita antena z mocnym magnesem.
Wilson Little Wil - j/w, bardzo mocny magnes i długi kabel.

Powyżej 1 metra do około 1.5 metra

Sirio Turbo 1000 - kolejna z serii anten z przegubem kulowym do wygodnego i szybkiego składania, długość 119 cm.
Sirio Titanium 1400 - smukła antena o długości około 140 cm, dość sztywny promiennik, co pozytywnie wpływa na parametry podczas osiągania dużych prędkości.
SIRIO SG CB 1400 - tak samo, jak w modelu 1000, ale oczywiście mamy większy zasięg przy długości około 140 cm.
Siro DV 27 - antena helikalna, dosyć giętka o długości około 130 cm, zdecydowanie wygrywa w zasięgu odsłuchu z antenami prętowymi o podobnej długości.
President Indiana - jedna z niewielu anten Presidenta warta uwagi, jest stosunkowo tania, z racji bardzo małej, zgrabnej główki montażowej nie rzuca się bardzo w oczy, reszta jak w przypadku Sirio DV 27.
Alan 9 Plus - bardzo dobra jakość wykonania, dość lekka, około 150 cm .
Sirio ML145 - chyba najpopularniejsza antena na rynku. Znakomity stosunek cena/jakość. Jednak uważajcie na podróbki, jest ich masa. Długość około 150 cm.
Sirio Turbo 2000 - jak w modelu 1000, lecz większy zasięg.
Alan PC4 - solidna antena z mocowaniem na klamkę

Powyżej 1.5 metra i poniżej 1.9 metra

Midland ML145 - alternatywa dla Sirio ML145, dłuższa - około 160 cm - przez co zapewnia większy zasięg. Minusem jest podstawa, która lubi pokryć się od środka rdzawym nalotem.
Lemm AT-71/72 - klasyka tanich anten dająca bardzo dobry zasięg. Trzeba zadbać o uszczelnienie cewki i możemy cieszyć się dobrymi osiągami.
Sirio Megawatt 3000 - to już nieco wyższa półka, długość 174 cm, zasięg nawet do 20 km w sprzyjających warunkach.
Sirio Turbo 3000 - 165 cm, reszta wspólna z resztą serii Turbo.
Alan PC6 - 160 cm, jak w wersji PC4
Alan PC8 - 164 cm, j/w - te modele oprócz długości różnią się mocą, jaką możemy dostarczyć do anteny, ale kto rozsądny używa 100 łiski w samochodzie ;)
LEMM AT1000 EAGLE - Przyzwoita antena, lecz tutaj znów problem ze szczelnością.
Lemm AT-1700 - 188 cm, pozwala już na dość pokaźne łączności, szczelność j/w
Sirtel Santiago 600 - klasyka anten, 155 cm, niektórzy uważają ją za najlepszą w klasie, bardzo dobre wykonanie, dość ciężka.

1.9 metra i więcej

Tutaj chyba nie trzeba nic pisać - anteny najwyższej klasy, zapewniające najwyższy zasięg spośród anten skracanych cewką.

Sirio Turbo 5000
Sirio Performer 5000
Sirio Performer 1000
Sirio Megawatt 4000 - najlżejsza z wymienionych, warto pomyśleć o niej, jeśli decydujemy się na montaż w otworze bez dodatkowego wzmocnienia dachu
Sirio Hi-Power 3000/4000 - Megawatt w innym, moim zdaniem ładniejszym, opakowaniu (obudowa cewki)
Lemm AT 2001 Turbo
Sirtel Santiago 1200


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

mariandzy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 06, 2012 19:28
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Jaką antenę kupić?

Post autor: mariandzy » wt sty 17, 2012 22:30

Powiedz mi kolego a od kiedy to długosc anteny ma wpływ na zasięg łoącznosci pazdrawiam marian SQ3DZY :rozpacz:



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Jaką antenę kupić?

Post autor: Chmarski » śr sty 18, 2012 12:01

Marianie SQ3DZY, a masz coś na poparcie tezy, że długośc anteny samochodowej na 27 MHz nie ma wpływu na zasięg? :bajer:
Dla ułatwienia, załóżmy że w tych samych warunkach propagacyjnych. :popcorn:

Pozdrawiam,
Tomek SQ5PTT.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

mariandzy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 06, 2012 19:28
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Jaką antenę kupić?

Post autor: mariandzy » śr sty 18, 2012 12:43

No coś takiego jak antena Dv 27 helikalna o długosci około 920m lub 1200m takich anten teraz już prawie niema a zasięg jest napewno duży od tantety chnskich :-)



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Jaką antenę kupić?

Post autor: Chmarski » śr sty 18, 2012 13:21

Trochę Ci się jednostki długości pomyliły... :bajer:
Sam mam antenę helikalną, która przy długości 90cm "zjada" praktycznie wszystko do długości 160cm. Idzie porównywalnie z antenami 180cm i nieznacznie przegrywa dwumetrówkami. Z ćwierfalówką dostała o 1S w nadawaniu. Tyle, że jest to najbardziej wymagająca pod względem montażu antena jaką miałem okazję montować u siebie. Jako jedyna oderwała mi od dachu Mitcomowski magnes 15 cm (na neodymach).

A wracając do tematu, k0nr4d, wykonał sporo dobrej roboty. Mam wrażenie, że spojrzałeś pobieżnie i zauważyłeś podział na długości, który akurat dla potrzeb większości użytkowników tego forum jest najlepszym podziałem. Chyba nie przeczytałeś wszystkich opisów przy antenach, bo byś pewnie zauważył wpis do Sirio Delta 27.

To nie jest forum radiowe gdzie ludzie będą rozważali czy antena jest helikalem, prętowa czy hybryda jednego z drugim.
Nie będzie im zależało na tym czy antena będzie bottom load czy może center lub top. Czy będzie to może "open coil". A nie daj boże by była double coil.
Prawdopdobnie nie będą wchodzić w dyskusję czy te anteny to tylko skrócona ćwiartka, czy może faktycznie 5/8 lub 7/8.

Jest na tym forum trochę osób, które mają więcej wiedzy radiowej, ale dywagacje na te tematy prowadzą zazwyczaj na innych forach. Tu trochę dyskusji jest, ale dotyczy głównie podstaw, bo takie jest oczekiwanie tego forum. Chociaż i tak uważam, że w porównaniu do innych forów motoryzacyjnych, tu jest sporo więcej informacji.


73!


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6257
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaką antenę kupić?

Post autor: k0nr4d » śr sty 18, 2012 16:20

mariandzy, kolega Chmarski chyba temat wyczerpał, więc od siebie dorzucę co najwyżej, że sam nie wiem, z jakiego powodu nie umieściłem w temacie DV27, czy Indiany, zaraz to uczynię :)


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
AndrzejS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: wt lut 07, 2012 10:20
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Jaką antenę kupić?

Post autor: AndrzejS » pn kwie 23, 2012 10:04

Można jeszcze dodac jeden pominiety fakt.
Im antena ma większy zysk to proporcjonalnbie zbiera więcej szumów. Przy słabym radio (z lichą seperacją szumów) rzucając sie na antenę o dużym zasięgu zyskujemy fajnego szumofona.



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6257
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaką antenę kupić?

Post autor: k0nr4d » pn kwie 23, 2012 10:57

AndrzejS pisze:Im antena ma większy zysk to proporcjonalnbie zbiera więcej szumów.
Pozwolę sobie połowicznie nie zgodzić się. Zyski anten mobilnych to wyssane z palca dane, które mamią klientów. Antena skracana może mieć zysk tylko i wyłącznie ujemny. Co do zbierania szumów, to logiczne, im dłuższa, tym większy zasięg i więcej zaszumionych rozmów od wielkiej rzeszy 'króciaków' zbiera, lecz nie ma to nic wspólnego z jej wyimaginowanym przez producenta zyskiem, który zresztą odnosi się do nadawania, nie odbioru. I ciekawostka dla niewtajemniczonych: krótka antena wcale nie zbierze mniej zakłóceń. Szumów od innych rozmówców zbierze mniej, lecz nie zakłóceń ze smogu elektronicznego.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
borsukmexico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 148
Rejestracja: pn lut 06, 2012 12:55

Jaką antenę kupić?

Post autor: borsukmexico » pn paź 29, 2012 17:02

Mam takie pytanie co to chińskich anten sirio czy presidenta czy warto się za nimi oglądać bo szukam jakiejś około 1m i kuszą mnie te podróby
http://allegro.pl/cb-antena-sunker-cb-1 ... 85361.html" onclick="window.open(this.href);return false;
czy http://allegro.pl/cb-antena-sunker-cb-1 ... 31887.html" onclick="window.open(this.href);return false;
oraz antena którą mam w planach kupić http://allegro.pl/cb-antena-sunker-cb-1 ... 39500.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jak się mają do swoich ori odpowiedników? czy to kupa w nie działające wcale nawet podobnie do oryginałów? a może trochę gorzej wykonane wierne kopie wcale nie ustępujące wiele droższym?






znalazłem jeszcze http://allegro.pl/cb-antena-magn-hustle ... 37071.html" onclick="window.open(this.href);return false; kosztuje mega mało ale nie wiem czy przypadkiem nie będzie się spisywało podobnie do kawałka drutu z OBI. nie chce wyrzucić kasy w błoto, ale nie mam w planach wydawać 200pln


Mój mexico:P http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=452051" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6257
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaką antenę kupić?

Post autor: k0nr4d » pn paź 29, 2012 17:28

Chińskie podrówbki to jest wyrzucenie kasy w błoto, bo po miesiącu zaczyna rdzewieć. Oryginalna antena Sirio AS100 nie kosztuje 200 zł, zajrzyj na http://www.konektor5000.pl" onclick="window.open(this.href);return false; i zobacz ceny.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
borsukmexico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 148
Rejestracja: pn lut 06, 2012 12:55

Jaką antenę kupić?

Post autor: borsukmexico » pn paź 29, 2012 18:00

na tej stronce kosztuje 130. Ta antena będzie chyba idealna do alana 109 co? chyba że ta ml145 tyle że ona już chyba w praktyce mało wygodna do chowania.
Muszę sobie taki zestawik kupić no chyba że nie polecasz go?
myślałem żeby do tego alana właśnie dać jakąś taką za 50zł antenkę bo wyglądają identycznie jak markowe.


Mój mexico:P http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=452051" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6257
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaką antenę kupić?

Post autor: k0nr4d » pn paź 29, 2012 21:35

Wyglądają przez pierwszy miesiąc, potem do kosza. ML145 można wygiąć i schować, ja wożę dwumetrową antenę i ją chowam do bagażnika. Lepiej od Alana 109 wziąć Yosana PRO 120.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
borsukmexico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 148
Rejestracja: pn lut 06, 2012 12:55

Jaką antenę kupić?

Post autor: borsukmexico » wt paź 30, 2012 16:34

Powiem ci tak nie znam firmy Yosana, nigdy nie miałem styczności. nie potrzebuje zbytnio jakiegoś mega sprzętu ale te 5 km musi mi ściągać. radio nie ma być jakieś mega skomplikowane bo 90% funkcji pewnie nigdy nie użyje chce być wyraźnie słyszany i chce wyraźnie słyszeć. Dużą role u mnie gra też cena dlatego nie stać mnie na jakieś mego presidenty ale też żeby 2 razy do roku kupować nową chinszczyzne:P A ten yosan ma wbudowany głośnik? alan 109 chyba nie ma. może i bym się skusił na niego ale znowu stówka więcej. miałem zamiar zamknąc się w 200pln (alan+podróba presidenta) ale jak czytam to nie wiem czy 350 mi styknie:(


Mój mexico:P http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=452051" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6257
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaką antenę kupić?

Post autor: k0nr4d » wt paź 30, 2012 20:06

Dzisiejszy President to szajs. Yosan PRO 120 to podstawowe radio bez zbędnych funkcji. Każdy radiotelefon samochodowy ma wbudowany głośnik. Do tego antena Pirat lub jej kopia Sonar Lind i będziesz zadowolony.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości