CB podpięte do zapalniczki na krótko

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

docento987
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:26

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: docento987 » śr paź 03, 2012 16:19

Witam wszystkich użytkowników forum. Odpowiedzi na swoje pytanie szukałem juz w kilku miejscach i w googlach tez ale niestety nic konstruktywnego ie udało mi sie znaleźć:/
Sprawa ma się następująco. Jestem posiadaczem VW golfa 4 moge powiedziec ze bardzo zadbanego jak na swój wiek. Z uwagi na to że dość duzo jeżdze nie jak pirat ale jednak zakupiłem do samochodu CB sprawdzone w samochodzie rodziców a mianowicie ONWA MK3 + Antena Delta cos tam .. taka 70 cm podróbka presidenta. Nie słysze co prawda całej polski ale zadowolony jestem. i Teraz tak bardzo denerwuje mnie czarno czerwony kabel który biegnie od CB do zapalniczki i na dodatek wtyk jeszczenie do konca trzyma przez co radio czasem wyłącza się. Pomyślalem sobie że zamontuje je i podczepię do zapalniczki "na krótko" od środka ale że elektryk, elektromechanik, elektronik etc ze mnie żaden to proszę o jakies konstruktywne porady co do tego jak to zrobić:) jaki kabel to masa jaki to napięcie i któy do którego podłączyć.
powiem na koniec ze auto to Vw golf 4 z 99 roku wersja HIGH z silnikiem 1.6. nie chce podłączac go do żadnego akumulatora tylko do zapalniczki;] z góry dziękuję za odpowiedzi pozdrawiam



micro133
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 00:47

Odp: CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: micro133 » śr paź 03, 2012 16:40

Kolego, CB na zapalniczce to kiepska opcja ogólnie. Ja podpialem pod radio. Jest blisko i latwo przeprowadzic kable spod nog przednich siedzeni na przyklad a dodatkowo CB jest zasilane tak samo jak radio czyli po przekreceniu kluczyka. Gdy masz w zapalniczce musisz pamietac zeby wylaczyc.



docento987
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:26

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: docento987 » śr paź 03, 2012 17:00

No nad tym nie myślalem ;] ale jak juz wspomniałes ze jest taka opcja to moze powiesz jak to zrobić ? ;] bo tego w dalszym ciągu nie wiem



micro133
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 00:47

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: micro133 » śr paź 03, 2012 17:57

hmm,

ale co jest nie jasne ?



docento987
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:26

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: docento987 » śr paź 03, 2012 18:07

przede wszystkim to przewody do przewodów czy do jakiejs dziwnej kostki ? no i tak ogólnie :D bo chyba umiem tylko wyjąć radio a reszte nie bardzoe wiem jak sie zabrac do tego ?



micro133
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 00:47

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: micro133 » śr paź 03, 2012 18:39

Hej

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... t#p5187735" onclick="window.open(this.href);return false;

oblookaj post ze schematem.

kostka ABC jest podlaczona do radia.
ja podpiąlem CB pod piny A7 A8.

Tylko nie pomyl biegunów.

Powodzenia

Edit:

Chyba raczej podpiałem pod A4 i A8, tak czy inaczej, w obu przypadkach nic sie nie spali, albo bedzie sie wlaczac/wylaczac po stacyjce albo nie. musisz sprawdzić sam, ktora opcja lepsza.



docento987
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:26

Re: CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: docento987 » śr paź 03, 2012 19:50

powiem szczerze że jak najpierw zobaczyłem te konki schematy to czarna magia :D ale generalnie wygląda to nie najgorzej :) tylko teraz jeszcze mam pytanie :) który kabel to 12V a który do masy ? mam dwa wychodzące z CB czerwony i czarny



micro133
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 00:47

Odp: CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: micro133 » śr paź 03, 2012 20:42

No to sprawdz ktory jest podlaczony do srodkowego bolca wtyczki zapalniczki. To bedzie plus. Ten ktory jest podlsczony do blaszek na bokach wtyczki to minus.
A ogolnie mozesz przyjac ze czerwony to plus i zdziwilbym sie gdyby bylo odwrotnie.
Ale lepiej sprawdz 5 razy zanim podlaczysz.



docento987
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:26

Re: CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: docento987 » czw paź 11, 2012 18:06

Kurde troche miałem teraz zapierdziel ogólny nie miałem kiedy dokładnie sie zabrać za ta wtyczke. patent z podpięciem CB do radia bardzo mi się podoba. Tylko zauważyłem jeden dzinks.. mianowicie we wyczce do zapalniczki jest bezpiecznik. I teraz zastanawiam się czy ten bezpiecznik musi być w dalszym ciągu wmontowany między radio a radio CB czy w samym radiu samochodowym jest jakis patent żeby napięcie na wysciu nie skakało ?



micro133
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: sob kwie 07, 2012 00:47

Odp: CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: micro133 » pt paź 12, 2012 19:25

Bezpiecznik nie ma nic do skakania napiecia. Lepiej zeby zostal w obwodzie. Mozesz kupic oprawke montowana na kabel i zamontowac ja blizej CB. W sklepie z CB powinienes cos takiego kupic. Ja mialem od razu na kablu.



docento987
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:26

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: docento987 » sob mar 02, 2013 19:44

no i wreszcie przyszedł czas żeby zamontować to radio znaczy sie podpiać troche czasu nie było troche to troche tamto ... ale kuźwa jak sie okazało jak wyjąłem radio to kostka znaczy sie te gniazdka do których miałem sie podpiąc wyglądaj zupelnie inaczej niż te na zdjęciu z linku który mi tu podaliscie. zacząłem patrzec czytac i na boku napisane sa jakies numerki i póxniej widnieje taki mały napisik "polo/lupo" i za boga nie mogłem sobie tam poradzić... :/ jak by ktoś z forumowiczów powiedział mi gdzie mam sie podpiac w tym radiu to byłbym wdzięczny to radio VW blaupunkt beta polo/lupo
dodaje zdjęcie jak to wygląda na radiu nie wyraxna ale mam nadzieje ze zda egzamin lepszego zdjęcia nie udało mi sie zrobić :/

Obrazek



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: k0nr4d » sob mar 02, 2013 20:48

Czy tak trudno odczytać, gdzie jest plus, a gdzie masa?


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

docento987
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: czw sie 09, 2012 09:26

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: docento987 » ndz mar 03, 2013 16:33

no własnie o to chodzi ze jestem zupełnym laikiem i nie wiem gdzie tego szuakc .. tam w ogóle nie ma wolnego slotu zeby sie wpiąc:/ przynajmniej ja nie umiem go znleźc :/



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

CB podpięte do zapalniczki na krótko

Post autor: k0nr4d » ndz mar 03, 2013 17:15

Bo wolnego miejsca nie będzie. Wepnij się w kostkę zapalniczki, bliżej będzie. Jeśli koniecznie chcesz w kostkę radia, to plus do pinu oznaczonego jako +, masa do punktu pierwszego z prawej od góry na zdjęciu, które wrzuciłeś.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości