Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Forum techniczne związane z silnikami 16V

Moderatorzy: bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
deamon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 449
Rejestracja: czw lis 16, 2006 23:08
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: deamon » ndz mar 25, 2012 12:14

szogi, dzięki za pomysł :pub:

Projekt narazie będę robił w wersji ubogiej :) tzn poprostu wrzucę kompresor hehe a dalej zobaczymy co będzie :) a jak to będzie jakoś banglać to będę go rozwijał w miarę możliwości czasowych oczywiście tak jak wszyscy w temacie proponowali :okej:



Awatar użytkownika
vurion
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 120
Rejestracja: wt kwie 07, 2009 11:21
Lokalizacja: LBN
Kontakt:

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: vurion » czw cze 06, 2013 14:47

Ja założyłem nowy temat to może i Ci się przyda.
viewtopic.php?f=73&t=513470" onclick="window.open(this.href);return false;
Jestem bardzo zainteresowany twoim pomysłem gdyż też miałem taki plan tylko, że z silnikiem ABS 1.8 90KM ale później chłopaki mi uświadomili, że nie ma sensu i nie wytrzyma przeciążeń.

Jak temat się rozwija, masz już kompresor na pokładzie?


Obrazek
! x3 V x2 W <3 !

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: mleko1984 » śr mar 26, 2014 00:35

Witam,

Temat trochę stary ale chciałem coś zauważyć odnośnie pojęcia nadciśnień i podciśnień wykrywanych przez MAP sensory. Wydaję mi się, że na forum to jest ciągle źle interpretowane, jednak mogę się mylić :) Z tego co rozumiem stosowane w większości VAGów MAP sensory mierzą ciśnienie bezwzględne (absloute) i większość dostępnych czujników zazwyczaj posiada skalę np 0..200kPa dla digifanta 1 z G60 i wydaję mi się, że takie ciśnienie faktycznie mierzy a nie żadne podciśnienia i nadciśnienia. W układzie dolotowym faktycznie powstaje podciśnienie kiedy przepustnica jest zamknięta jednak jest to podciśnienie względem ciśnienia atmosferycznego a zatem ciśnienie względne (relative), bezwzględne wyjdzie bliskie zeru. Wynika to z faktu, że ciśnienie atmosferyczne wynosi blisko 1013hPa (1013 Hektopaskal [hPa] = 1,013 Bar). Tradycyjne wakuometry takie jak np z FSO pokazują ciśnienie względne (względem atmosferycznego). Także dla jasności jeżeli jest mowa o MAP sensorze 0...100 kPa to faktycznie mierzy taki zakres ciśnień ale bezwzględnych i generalnie nie można wtedy powiedzieć, że sensor mierzy nadciśnienia tylko po prostu ciśnienie.



Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: RasPL » śr mar 26, 2014 07:00

Pojecia nadd i pod cisnienie odnosza sie do cisnienia atmosferycznego wiec wszystko jest dobrze interpretowane. Co do czujnikow sa i takie gdzie zakres podaje sie np -80kPa - 150kPa co oznacza ze mierza roznice cisnienia wzgledem aktualnego cisnienia atmosferycznego. Sensory roznicowe np 0-250kPa powinny mierzyc wzgledem prawie prozni. Producenci czasem mieszaja pojecia.


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: mleko1984 » śr mar 26, 2014 08:41

Ok, rozumiem. Właśnie pojawiające się informacje na temat pomiarów nadciśnień i podciśnień wprowadziło u mnie zamęt. Jeżeli mówimy o MAP sens. do doładowanego Corrado G60 gdzie kompresor został przerobiony na wyższe ciśnienia doładowania, powiedzmy do 1,5 bar to powinniśmy szukać nowego map sensora możliwościach pomiaru 0...150kPa (+ jakieś drobne powiedzmy 15kPa) ?? Tak samo mapy paliwa dla Corrado G60 zazwyczaj są prezentowane na płaszczyźnie o dwóch osiach: RPM [0 - ok 6200rpm] i MAP lub LOAD [0 200 kPa] i nikt raczej tu nie umieszcza podciśnień tylko ciśnienie bezwzględne...

Obrazek



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: mleko1984 » śr mar 26, 2014 08:46

Mała poprawka do mojego ostatniego postu... Jeżeli mamy ciśnienie doładowania 1,5 bar to potrzebujemy MAP sensora 0...2,5 kPa. Moja pomyłka :). Wykres mapy paliwa przedstawia standardowe Corrado G60.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: mleko1984 » śr mar 26, 2014 09:00

Hehe, jestem teraz w pracy i trochę muszę podzielić uwagę. Znowu wkradł się błąd: ostatecznie MAP sensor dla doładowania 1,5 bar powinien mieć zakres 0...250kPa, uff. Mam rację ?



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: mleko1984 » śr mar 26, 2014 10:17

Hej,

Wydaje mi się, że jednak mam rację: http://en.wikipedia.org/wiki/MAP_sensor" onclick="window.open(this.href);return false;
Mass Absolute Pressure. To musi mierzyć ciśnienie bezwzględne, pomiar względny (podciśnień i nadciśnień) wprowadzi błąd do obliczeń masy powietrza (liczby moli cząsteczek powietrza na liczbę cząstek paliwa) bo ciśnienie atmosferyczne jest zmienne i zależy od bardzo wielu czynników jak choćby wysokość. Pomiar będzie wprowadzał niepewność tak dużą jak wahania ciśnienia atmosferycznego. Nie jestem pewny jaki jest sposób pomiaru ciśnienia bezwzględnego ale widocznie to działa. Także producenci też moim zdaniem nie wprowadzają nikogo w błąd. Jeżeli mówimy o MAP sensorze to mamy na myśli pomiar wartości bezwzględnych.



Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: RasPL » pt mar 28, 2014 06:27

Mpx4250ap to jest to o co pytasz. Sama wymiana i przekalibrowanie map do 150kPa to za malo by to zrobic dobrze. No chyba ze masz mapy z definicjami skalarow z programu to luz.


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: mleko1984 » pt mar 28, 2014 08:34

Hej,

Właśnie o to chodzi :) Temat zacząłem drążyć jak założyłem Digifanta 1 do GTI 16V, auto już chodzi fajnie. Teraz zainteresowałem się tematem remapy zapłonu i dawki paliwa, być może zabiorę się za to sam. Tutaj to już czysta elektronika i znajomość kilku zagadnień z motoryzacji (no może trochę więcej). Nie mogłem do końca zrozumieć dlaczego na wykresach map paliwa nie ma ujemnych ciśnień a wystarczyło zrozumieć, że jak sama nazwa wskazuje, MAP sens. mierzy ciśnienia absolutne. Zostawiając oryginalny MAP sensor w digifancie dokładność map zapłonu jest mniej dokładna dla wolnossącego silnika (jest do dyspozycji tylko 8 przedziałów ciśnień zamiast 16), także dobrze byłoby go zmienić na MAP 0...115kPa i zmienić mapy zapłonu i paliwa. Teoretycznie wystarczy rozciągnąć wykresy od połowy osi ciśnienia do końca. Jeszcze nie jestem w 100% pewny czy tylko mapy paliwa i zapłonu zależą od ciśnienia z MAP sensora. Jeżeli coś pominę to auto może źle działać. A program z definicjami mam :) tylko, że część z definicji nie posiada informacji jak je przeliczać, jedynie podane są adresy pamięci. Najważniejsze parametry można podmienić bez problemu (są znane sposoby ich przeliczania):
-odcięcie zapłonu
-skalar obrotów silnika
-mapy zapłonu
-mapy paliwa
-i jeszcze kilka ale nie pamiętam teraz, które
Jeszcze nie wiem jak podejść do wartości zapłonu w razie spalania stukowego, ale na pewno będę temat drążył dalej. Mam osobę, która odczyta mój eprom i potem zapisze nowy za darmo, w drodze jest już zestaw do emulacji epromu, bez tego będzie ciężko...



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: mleko1984 » pt mar 28, 2014 11:42

A mam pytanie do kolegi RasPL. Skoro wymieniłeś MAP sensor Mpx4250a to wiesz może czy te same czujniki serii mpx motoroli są oryginalnie montowane w digi 1 czy może jakies układy BOSCH ?



Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: RasPL » sob mar 29, 2014 23:21

pisze bosch a co to jest to ja nie wiem. Nie wymienialem MAPa


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: mleko1984 » ndz mar 30, 2014 21:28

Hej, już sprawdziłem, pudełko jest BOSCH a w środku nie wiadomo. Płytka z elektroniką jest ustawiona stroną, na której nic nie widać a nie da się jej wyciągnąć. Nie chcę nic uszkodzić.



Lucki
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2198
Rejestracja: ndz mar 23, 2008 19:56
Lokalizacja: DW
Kontakt:

Projekt "hobbystyczny" ABF + KOMPRESOR kilka pytań

Post autor: Lucki » śr lip 30, 2014 01:11

czytam czytam i wtrącę się
czujniki serii mpx motoroli są oryginalnie montowane w digi 1 czy może jakies układy BOSCH
Bosch


ELEKTRONIKA SAMOCHODOWA ECUDIAG www.ecudiag.pl
Hamownia klucze immo naprawa sterowników radio code
Wrocław 793-195-950
Regeneracja wtryskiwaczy CR wszystkich marek

ODPOWIEDZ

Wróć do „16V”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości