16V PL jak podnieść moc ?

Forum techniczne związane z silnikami 16V

Moderatorzy: bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: mleko1984 » śr gru 05, 2012 09:16

Witam,

Od kilku miesięcy jestem w posiadaniu wspomnianego golfa. W tym czasie przekonałem się, że silnik tego auta jest w naprawdę dobrej kondycji, po wymianie kilku kluczowych elementów osprzętu silnika (sonda, świece, silniczek krokowy, czujnik spalania stukowego, filtry, oleje itp.), po przeczyszczeniu innych to auto odzyskało swoją moc. W golfie znajduje się już przelotowy wydech, już niedługo mam zamiar zamontować sportowy kolektor wydechowy. I teraz mam pytanie co jeszcze można z tym golfem zrobić tak żeby nie otwierać silnika i nie zmieniać wtrysku a podnieść moc. Zastanawiam się nad zmianą kolektora ssącego z KRa, tylko czy on będzie pasował do przepustnicy z PLa ? Słyszałem też, że ludzie montują wałki rozrządu z ABFa ale co z wtryskiem ? Da się go jakoś podkręcić ? Co w tym przypadku należy jeszcze zmodyfikować ?PS. wygląda na to, że ktoś kiedyś już przy tym wtrysku grzebał bo widać, że są ponumerowane korektorem przewody paliwowe, ale wtrysk działa bez zarzutu :D Co sądzicie o sportowej wkładce filtra powietrza (K&N ?). Wydaje mi się sensowne, że modyfikując wydech należy też trochę pogrzebać przy dolocie. Będę bardzo wdzięczny za wskazówki. Pozdrawiam fanów VW !



Awatar użytkownika
KaGeRo
Niesolidny sprzedawca
Niesolidny sprzedawca
Posty: 174
Rejestracja: czw lis 03, 2011 22:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: KaGeRo » czw gru 06, 2012 00:19

Jest opis na forum jak podnieść moc.
montaż Digi
Dolot wkładka K&N ale można też doprowadzić do puchy zimne powietrze
Kolektory KR maja większa średnice
Mozna rozwiercic przepustnice
Wałki ostre ale to dość duzy koszt jak nie to wałki ABF-a
na koniec jakieś strojenie

Temat wałkowany wielokrotnie wiec tylko szukac



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Re: 16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: mleko1984 » czw gru 06, 2012 11:33

Hej,

Jak pisałem, nie chcę zmieniać wtrysku bo ten działa bez zarzutów, cały czas chodzi mi po głowie wymiana wałków. Wałki Świątka to ok 2000,- ale wiele osób narzeka, że potrafią się zetrzeć dlatego zastanawiam się nad wałkami ABF, będzie taniej i pewniej tylko czy można spodziewać się jakiejś poprawy pozostawiając Ke-Jetronic ? Gdzieś kiedyś mi się obiło o uszy, że ten wtrysk można podkręcić regulując dawkę paliwa na każdy cylinder osobno w tym rozdzielaczu paliwa, z którego wychodzą przewody paliwowe.
"Dolot wkładka K&N ale można też doprowadzić do puchy zimne powietrze"- jeżeli chodzi o zimne powietrze to w tym przypadku już się za wiele nie zrobi ponieważ ta pucha ciągnie powietrze z nadkola (otwór jest z dołu puszki), nie tak jak w KR z przed chłodnicy, a wkładka sportowa wydaję mi się że coś powinna dać :)
"Kolektory KR maja większa średnice"- czyli oryginalna przepustnica PL będzie za mała ? Bo rozumiem, że z głowicą będzie pasować, czy może głowica PL ma mniejsze kanały ssące ?

Po modyfikacji dolotu i wydechu zysk rzędu 15-20KM będzie satysfakcjonujący :D sądzicie, że jest to osiągalne ?



Awatar użytkownika
maniek8855
Forum Master
Forum Master
Posty: 1738
Rejestracja: pt sie 22, 2008 13:23
Lokalizacja: Warszawa/Halinów

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: maniek8855 » czw gru 06, 2012 11:50

Po modyfikacji dolotu i wydechu zysk rzędu 15-20KM będzie satysfakcjonujący sądzicie, że jest to osiągalne ?

na pewno nie. najlepiej zmień wtrysk to wtedy odczujesz różnicę, zmiana wałków na abfa wymaga innego softu, wiec nie wiem jak będzie chodził k-jet po zmianie wałków.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Re: 16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: mleko1984 » czw gru 06, 2012 12:04

Ok, rozumiem... czyli jeżeli chodzi o sportowe wałki to tylko dedykowane do tego silnika ? Rozmawiałem z pewny kolegą, który też ma PL, wcześniej tak jak ja miał KRa i wspominał mi, że z wałkami ABF ten silnik może nie trzymać wolnych obrotów tak jak należy, a o podkręcaniu wtrysku k-jet czytałem tutaj:
http://www.autocentrum.pl/forum/golf/ko ... 999956457/" onclick="window.open(this.href);return false;

ale możliwe, że nie tyczy sie to ke-jeta bo tutaj dawką paliwa oprócz przepływomierza steruje komputer :/
Podsumowując: zastosowanie wałków np. Świątka nie jest za bardzo opłacalne, już lepiej zainwestować we wtrysk DIGI... a póki co będę się cieszył tym co mam :D Na razie ograniczę się do nowego kolektora wydechowego i sportowej wkładki powietrza...

Pozdrawiam.



Zmęczony
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: ndz paź 12, 2008 14:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: Zmęczony » czw gru 06, 2012 13:53

Zakładaj wałki od abfa różnice poczujesz na pewno koszt niewielki raczej nie będziesz miał problemów z wolnymi obrotami ja w kr nie miałem.Digi wyjdzie cię spokojnie ponad tysiąc + trzeba to wystroić to już droższa zabawa.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Re: 16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: mleko1984 » czw gru 06, 2012 14:20

No właśnie takie rozwiązanie najbardziej mi pasuje, bo bez sensu pakować wałki za 2000,- i czekać aż się rozsypią a z drugiej strony wkładać inny wtrysk co wiąże się z wyrzuceniem w pełni sprawnego i dobrego w sumie wtrysku. Powiedz mi, czy oprócz regulacji składu mieszanki na rozdzielaczu paliwa modyfikowałeś coś jeszcze, czy absolutnie nic ?



Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: hubos21 » czw gru 06, 2012 18:20

wałki KRa albo ABFa na mechanicznym sprawdzają się bdb, skład mieszanki trzeba doregulować ale poza tym nie ma żadnych niepokojących objawów, oprócz lepszej jazdy na górze



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Re: 16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: mleko1984 » czw gru 06, 2012 23:35

hubos21 masz na myśli mechaniczny wtrysk Ke-Jet i K-Jet ?Jeżeli chodzi o Ke-Jet to tutaj problem może być w tym, że skład mieszanki dobiera komputer na podstawie lambdy, no chyba, że miałeś już z tym do czynienia, ja nie jestem pewien jak ten wtrysk zareaguje na takie wałki. Jest tutaj co prawda taka sama śruba do regulacji jak w K-jet ale z tego co czytałem w poradniku do Ke-Jet służy ona jedynie do skorygowania położenia potencjometru klapy spiętrzającej. Jeżeli ktoś jest pewien, że tak nie jest to proszę mnie poprawić ale ja uważam, że ta sonda po coś tam jest... Pojawiła się możliwość sprawdzenia wałków z ABFa w moim silniku, nie wiem tylko kiedy się tym zajmę... w grudniu raczej nie bardzo



Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: hubos21 » pt gru 07, 2012 03:53

Ja mówię bardziej o ke-motroniku, poza tym kolega Marshall miał 9a na wałkach z ABFa i wtrysku z PLa przed zmianą na digi. Śruba albo sprężynka do regulacji położenia spoczynkowego klapy spiętrzającej jest pod nią a z góry jest śrubka na imbus 3 do ustawianai CO, zgadza się, że jest elektroniczny nastawnik ciśnienia paliwa, którym steruje ECU ale nie na bazie lambdy tylko zapisnej mapy w komputerze i odczytów głównie z czujnika temp silnika a sonda służy tylko do korekcji, bo jak masz zimny silnik sonda nie pracuje, jak padnie też będziesz jeździł



Awatar użytkownika
KaGeRo
Niesolidny sprzedawca
Niesolidny sprzedawca
Posty: 174
Rejestracja: czw lis 03, 2011 22:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: KaGeRo » pt gru 07, 2012 12:18

Ale tak jak pisałem żeby to miało ręce i nogi warto założyć Digi
Wtedy jeśli zdrowy silniczek możesz liczyć na 15-20ps a może więcej.
Jeśli myślałeś nad wałkami za 2k to tyle powinna Cię mniej więcej wynieść modyfikacja co opisałem wyżej.
Jesteś z Wrocławia wiec niedaleko masz chłopaków co ogarniają takie rzeczy.



Zmęczony
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: ndz paź 12, 2008 14:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: Zmęczony » pt gru 07, 2012 14:31

Założyłem wałki abf do kra fakt jest taki ze załozyłem wtrysk od 8v i musiałem go doregulować.właśnie tą śrubką.Myślę że mała korekta u ciebie tą śrubką moze być konieczna ale to byś sprawdził dopiero po włożeniu wałków.Sama wymiana jest dosyć prosta około 3 godziny.Musisz mieć coś do mierzenia składu mieszanki chociaż na wolnych obrotach jak będzie nierówno chodził aby nie kręcić ta srubką za wiele tylko małe odchyłki



Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: hubos21 » pt gru 07, 2012 14:35

Sprawdźcie jaki ma być prąd nastawnika ciśnienia dla PLki i taki ustawcie, w ke-motroniku wystarczy to zrobić albo nie ruszać nic i wszystko śmiga jak trzeba



Zmęczony
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: ndz paź 12, 2008 14:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

16V PL jak podnieść moc ?

Post autor: Zmęczony » pt gru 07, 2012 14:40

Ja założyłem u siebie jeszcze szklanki nowego typu lżejsze dość sporo od tych starego.Teraz mam digi 1 nawet jedzie na tym ,program sam robie co jakiś czas wprowadzam korekty.Ale jak ci dobrze działa tamten Ke jetronic to bym go nie zmieniał bo to gra niewarta świeczki.Spokojnie starcza do 170 koni.Widziałem gdzieś do PLki taki moduł podłanczało sie to pod czujnik szerokiego otwarcia i wzbogacało mieszanke.



ODPOWIEDZ

Wróć do „16V”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości