regulacja copot

Forum techniczne związane z silnikami G60

Moderatorzy: bugalon, kkkacper, toffic, VIP

maciej712
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 81
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 17:53
Lokalizacja: RADOM
Kontakt:

regulacja copot

Post autor: maciej712 » śr paź 06, 2010 19:19

Witam
Mam problemy z moim G.
Posprawdzałem wszystko: sondę, wtryski, czujniki, ciśnienie doładowania, ciśnienie paliwa.
Auto nadal szarpie jak się rozgrzeje i dymi na czarno :( spalanie dość pokaźne, ostatnim wyjściem jakie widzę to regulacja copot.
Pytanie tylko jak to wyregulować ?? :otepienie:



krzysiek84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr maja 26, 2010 17:05
Lokalizacja: podlaskie

regulacja copot

Post autor: krzysiek84 » śr paź 06, 2010 22:24

O ile sie nie myle,to wstepnie na ok 500ohm, apotem trzeba by zawartosc CO w spalinach zmierzyc i wyregulowac dokladnie.ale sprawdz przewody podcisnienia,bo czesto rozne hece przez to wychodza...http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=326396" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
xxMAXIMxx
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 828
Rejestracja: pn cze 02, 2008 15:19
Lokalizacja: zakopane
Kontakt:

regulacja copot

Post autor: xxMAXIMxx » czw paź 07, 2010 09:38

A próbowałeś się przejechać z odpiętą sondą? Wtedy auto powinno się zachowywać jakby cały czas było zagrzane.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=296391 <--- Moje RALLYE G60+

maciej712
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 81
Rejestracja: śr kwie 08, 2009 17:53
Lokalizacja: RADOM
Kontakt:

Re: regulacja copot

Post autor: maciej712 » czw paź 07, 2010 18:05

odpinałem sondę i zero zmian szarpie jak szarpał :|
podciśnienie muszę sprawdzić bo może to być to :)

Ps a gdzie mam sprawdzać to 500ohm ?



krzysiek84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr maja 26, 2010 17:05
Lokalizacja: podlaskie

regulacja copot

Post autor: krzysiek84 » czw paź 07, 2010 18:35

Opor mierzysz miedzy pierwszym a trzecim pinem w copocie.Ale jak juz mowilem,to tylko wstepne ustawienie i wartosc po regulacji na zawartosc CO moze(i pewnie bedzie) inna.Wstrzymaj sie z ingerencja w copot a przejrzyj dokladnie te przewody.sam mialem "dziury" w mocy i okazalo sie ,ze przewod do sterownika jest sparcialy.profilaktycznie wymienilem wszystkie i "przypiard" zniknal.



Awatar użytkownika
Alex360
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: pn lis 01, 2010 22:16
Lokalizacja: Morąg

regulacja copot

Post autor: Alex360 » czw mar 06, 2014 21:04

Mam nadzieję że nie oberwę po uszach za odkop :)
Wstępne ustawienie Copot-u to 450-500 omów pomiędzy 1 i 3 pinem.

Jakiś czas temu wymieniłem sondę Lambda (tamta była padnięta) i muszę ustawić skład mieszanki paliwowo-powietrznej na analizatorze, ale najpierw chciałbym zrobić to wstępnie. Podpiąłem multimetr pod sondę i przy 500omach sonda wskazuje ~0,9 V bez oscylacji, z czego wywnioskowałem że mieszanka jest za bogata. Zacząłem kręcić Copot-em do momentu aż sonda zaczęła oscylować 0,2-0,8V na wolnych.
Po takim ustawieniu postanowiłem sprawdzić rezystancję na Copot -wynik 1000 omów.
Po dopięciu wtyczki Copot sonda pokazuje 0,9V, a po jej podpięciu zaczyna oscylować jak pisałem 0,2-0,8V. Przy zwiększaniu obrotów sonda pokazuje bogatszą mieszankę, a przy zmniejszaniu obrotów uboższą. Po wkręceniu silnika na 2500 obr sonda oscyluje.
Pomiary dokonywane przy rozgrzanym silniku. Silnik w żaden sposób nie modzony.

Skoro przyjmuje się że powinno być 450-500omów to dlaczego u mnie jest 2x tyle ?

Edit 08.03.2014r

Dziś byłem na analizatorze spalin w celu dokładniejszej regulacji, mechanik (znajomy) po podłączeniu analizatora powiedział że jest idealnie i nic więcej nie zrobi, po czym skasował 20PLN...



bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2361
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

regulacja copot

Post autor: bugalon » sob mar 08, 2014 15:35

Temat jest techniczny, nie związany ze speed, ale go zostawie bo byl wrzucony tutaj przed nowym regulaminem.

Twój znajomy mechanik się nie zna na robocie. Regulację mieszanki robimy na odpiętym czujniku temperatury niebieskim. Wtedy silnik mamy w trybie serwisowym i dla tego trybu ustalamy skład mieszanki na analizator (nie na sondę). Sprawdzenie składu powinno się odbyć przy odpiętym czujniku niebieskim, bo przy zapiętym sonda koryguje i zawsze będzie dobrze o ile ustawienie wstępne będzie na tyle dobre, że sterownik sobie z tym poradzi.


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Ladro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: czw lis 06, 2008 12:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: regulacja copot

Post autor: Ladro » sob mar 08, 2014 17:15

A ja myśłe że ktoś pomylił wężyki podciśnienia na przepustnicy.Typowy obaw.Kopcenie ,szarpanie.Ewentualnie siedzi niebieski czujnik.


3 x PG było
czas na VR6+ obecnie corrado 2.8 24V BDE.Za jakiś czas r32.

Awatar użytkownika
Alex360
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: pn lis 01, 2010 22:16
Lokalizacja: Morąg

regulacja copot

Post autor: Alex360 » sob mar 08, 2014 21:53

bugalon pisze:Temat jest techniczny, nie związany ze speed
Myślisz że gdybym napisał w ogólnym, ktoś by się wypowiedział ?
bugalon pisze:Twój znajomy mechanik się nie zna na robocie.
Nie będę wypowiadał się o jego robocie (gazownik), ale sam przyznał że nie zna się na tym silniku.
bugalon pisze:Regulację mieszanki robimy na odpiętym czujniku temperatury niebieskim. Wtedy silnik mamy w trybie serwisowym i dla tego trybu ustalamy skład mieszanki na analizator
Szkoda że nie wiedziałem o tym wcześniej, ale w PN podjadę na analizator.



Ladro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: czw lis 06, 2008 12:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: regulacja copot

Post autor: Ladro » sob mar 08, 2014 23:13

Eeeee na odpiętym czujniku niebieskim ustawia się zapłon.Ma być wpięty gdy ustawia się na analizatorze skład mieszanki.Po odpięciu na ciepłym silniku ,silnik będzie zalewany paliwem.


3 x PG było
czas na VR6+ obecnie corrado 2.8 24V BDE.Za jakiś czas r32.

bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2361
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

regulacja copot

Post autor: bugalon » pn mar 10, 2014 00:43

Nie będzie zalewany paliwem, po odpięciu sterownik blokuje zaplon, wyłącza regulację składu przez odczyty z sondy, podciąga obroty i silnik ma równo chodzić na podwyższonych obrotach. Jeśli go zalewa paliwem to znaczy ze regulacja jest niewłaściwa, cos nakombinowane jest z programem, kółkiem od kompresora, wtryski są niewłaściwej wydajności (nie od kompletu ze sterownikiem) albo inne tego typu historie.

Jak wepniesz czujnik to sterownik będzie sam korygować skład mieszanki po odczytach z sondy lambda, będziesz sobie kręcic copotem a skład mieszanki ci się nie zmieni dopóki nie nakręcisz az tak bardzo, że sterownik nie poradzi sobie z korektami. Skład ma być tak ustawiony, że na wolnych obrotach i nagrzanym silniku do 80 stopni sterownik ma nie wprowadzać praktycznie żadnych korekt (po prostu nie będzie takiej potrzeby).
Alex360 pisze:
bugalon pisze:Temat jest techniczny, nie związany ze speed
Myślisz że gdybym napisał w ogólnym, ktoś by się wypowiedział ?
Być może nikt by sie nie wypowiedział, ale speed nie jest działem technicznym i takie tematy będą tu usuwane. To nie jest dział od diagnozy i napraw tylko od tuningu.


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

ODPOWIEDZ

Wróć do „G60”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości