1.9 PD Twin turbo plany budowy.

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TDI. Chiptuning, turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
cowboy
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7253
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 13:27
Lokalizacja: Warszawa

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: cowboy » śr gru 12, 2012 15:44

panowie, trzymajmy poziom wypowiedzi !

jak do tej pory, wiele było juz planów na tym forum na bi, tri turbo, wspomagane kompresorem i nikt tego nie zrobił, z prostego powodu jest to sztuka dla sztuki w 1.9 TDI

najprościej byłoby zapodać linkowany tu gotowy zestaw z Amaroka (moze by starczył na 210KM) i moze jakis tuner ma wsad i schemat do wysterowania tego, wiec kwestia ruszenia seryjnych map

na 220KM to juz w ogóle nie ma co sobie komplikować zycia dwoma turbinami, przeciez nie chodzi żeby TDI miało 300NM z wolnych obrotów ;)

moze ktoś kiedys takie cos zrobi, ale nie bedzie to laik, który pyta od czego zacząc, tylko pasjonata, z nadmiarem wolnego czasu i odpowiednim zasobem wiedzy



Awatar użytkownika
Adamm
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4753
Rejestracja: pn lis 15, 2004 23:06
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów
Auto: Octavia II BLS++ / Passat B4 1Z+
Kontakt:

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: Adamm » śr gru 12, 2012 16:47

cowboy pisze:tylko pasjonata, z nadmiarem wolnego czasu i odpowiednim zasobem wiedzy
i workiem pieniedzy :)


Moje auto w budowie --> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=245535
MASZ PROBLEM Z NASTAWNIKIEM?? --> napisz do mnie
mechanika pojazdowa aut grupy VAG

Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: Fahoo » sob gru 15, 2012 17:45

jak zwykle temat w stylu ..."chciał bym cos zrobić ale nie mam pieniędzy....

"-stary ale to nie bedzie działać ..."
... ale ja chce"


:panna:


[youtube][/youtube]


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

arwam

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: arwam » wt gru 25, 2012 13:53

może zamiast takich wypowiedzi wstrzymał byś się od głos7u, bo to nawet nie jest próba wniesienia czegoś do tematu a jedynie ośmieszenia i zgnojenia kogoś , kto nie chce iść przetartym szlakiem a chce coś nowego stworzyć,
cowboy pisze:ak do tej pory, wiele było juz planów na tym forum na bi, tri turbo, wspomagane kompresorem i nikt tego nie zrobił, z prostego powodu jest to sztuka dla sztuki w 1.9 TDI

najprościej byłoby zapodać linkowany tu gotowy zestaw z Amaroka (moze by starczył na 210KM) i moze jakis tuner ma wsad i schemat do wysterowania tego, wiec kwestia ruszenia seryjnych map

Jeszcze nie zrobił ze względu na czasochłonność zgromadzenia, potrzebnych elementów, kosztowność, i fakt że nie kazdy może sobie pozwolić na trzymanie kilku aut.

cowboy pisze:na 220KM to juz w ogóle nie ma co sobie komplikować zycia dwoma turbinami, przeciez nie chodzi żeby TDI miało 300NM z wolnych obrotów

jesli chodzi tylko o uzyskanie samych parametrów to tak nie ma sensu. ale jeśli chcesz mieć jak największy zakres użytecznych obrotów nawet przy takiej stosunkowo małej mocy 220KM to w tym momencie jest to już mocno na miejscu.

cowboy pisze:moze ktoś kiedys takie cos zrobi, ale nie bedzie to laik, który pyta od czego zacząc, tylko pasjonata, z nadmiarem wolnego czasu i odpowiednim zasobem wiedzy

nawet wielcy pasjonaci i I profesorzy na uniwersytetach też kiedyś byli zieloni.
kwestia czy będzę ktoś mia na tyle determinacji w dążeniu do celu,

ja naraze zbieram wszelkie dostępne info, i analizuję jak swój temat pociągnąć, z tym że dwie turbo sprężarki to dla mnie zbyt mała ilośc miejsca za silnikiem i za duża komplikacja układu wydechowego. a co za tym idzie jeszcze koszt wykonania części sterowania turbinami po gorącej stronie, pracujących w agresywnym i nieprzyjaznym środowisku spalin.
dlatego ja wole Kompresor+ duże turbo.
GTB2260VK jednam ma znacznie mniejszy potencjał na TD niż na TDI szczególnie PD


do autora tematu:

jesli chcesz zbudować Biturbo/Twin turbo, układ musisz oprzeć na turbinach WG, inaczej układ będzie nie trwały, i powodowałby zatykanie silnika w momentach kiedy doładowanie byłoby niższe niż zadane.
jeśli chcesz osiągnąć moc do 250KM możliwie małymi kosztami, to jednak posłuchaj kolegów i zakładaj GTB1756VK ( znacznei wszysciej wstaje a jej potenacjał to około 240KM) będzie bdb dół i dość dobra góra.
przy GTB2260VK dłó będzie już troszkę słabszy ale pełne doładowanie nawet w postaci 2,3bara można uzyskać już w okolocach 2200-2400rpm i to na TD, ty jesteś z znacznie lepszej sytuacji ponieważ TDI znacznie lepiej rozpyla paliwo dzieki czemu z takiej samej dawki uzyskasz więcej spalin, a więc turbo mozna znacznie wcześniej postawić do pionu :)
jedynie trzeba uważać żeby za bardzo nie skręcić ogranicznika bo przy wdepnięciu gazu do spodu na niskich obrotach turbo będzie sapać jak porąbane, może ukręcić wtedy wirnik.


jesli masz sporo miejsca pomiędzy silnikiem a chłodnicą to pomysł nad zestawem kompresor z turbo sprężarką WG.



Awatar użytkownika
Ral1n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: pn cze 21, 2010 13:15
Lokalizacja: Warszawa

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: Ral1n » wt gru 25, 2012 21:22

Temat jest bardzo interesujący - wiele było za pewne takich przypadków, że ludzie pukali się w głowy widząc innych próbujących zaimplementować nowe rozwiązania - ale bez próby nie będzie przetarcia szlaku.
arwam pisze:(...)...analizuję jak swój temat pociągnąć, z tym że dwie turbo sprężarki to dla mnie zbyt mała ilośc miejsca za silnikiem i za duża komplikacja układu wydechowego.(...)

Rozwiązanie jest relatywnie proste (wydawać by się mogło) :hmm: :hmm:

GTB2260VK lub GTB2566VK na kolektorze baranie a druga turbina np. GT1749VA lub mniejsza w miejsce tłumika lub na odwrót - mniejsza na kolektorze a większa przed tłumikiem. Pytanie jak to zaprzęgnąć i czy potrzebna jest gdzieś po drodze odcinka tej mniejszej?

Obrazek



Z drugiej strony może się okazać, że takie rozwiązanie w TDI może być... :rotfl:



Obrazek



arwam

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: arwam » wt gru 25, 2012 21:56

Ral1n pisze:GTB2260VK lub GTB2566VK na kolektorze baranie a druga turbina np. GT1749VA lub mniejsza w miejsce tłumika lub na odwrót - mniejsza na kolektorze a większa przed tłumikiem. Pytanie jak to zaprzęgnąć i czy potrzebna jest gdzieś po drodze odcinka tej mniejszej?

na VNT raczej udanego Biturbo ani Twin turbo nie zbudujesz ze względu na opór stawiany przez gorącą część turbiny jeśli zadane ciśnienie doładowania jest wyższe niż akualne.
zresztą duża turbina na VNT może obsłużyć wystarczający zakres obrotów w codziennej eksploatacji, a zastosowanie dwóch turbin na WG ma za zadanie jak najbardziej podnieść parametry silnika przy jednoczesnym możliwie największym powiększeniu zakresu użytecznych obrotów.


nawet jesli zastosujesz jedną dużą turbinę na WG, to kompresor nie będzie w stanie nadmuchać większego ciśnienia jesli nie będzie odpowiedniego przepływu, właśnie dlatego stosuje się dwie turbiny o różnych kompresorach.


mała ma możliwość pompować przy małych obrotach nawet całkiem pokaźne spręże, a na dużych obrotach rolę zaopatrywania silnik w tlen bierze, na siebie duże turbo, taki podział obowiązków zmniejsza ryzyko uszkodzenia ośki wirnika jak również samych łopat kompresora co mogłoby sie wydarzyć przy dużym pojednyczym kompresorze.
.


nie wiem jak w PD się ma sprawa z wytrzymałością układu paliwowego w stosunku do zwiększania obrotów, i o ile można wyprzedzić kąt wtrysku, ale jeśli tutaj nie ma problemów , tym zagadnieniem a autorowi tematu zależy na maksymalnym powiększeniu zakresu użytkowych obrotów, czyli jak największa rozpiętość pomiedzy obrotami momentu maksymalnego a mocy maksymalnej.
to Bi turbo będzie bardzo rzeczowym podejściem do tematu. można też to rozwiązać za pomocą kompresora i dużej turbiny na WG, wtedy możemy już przy bardzo niskich obrotach mieć nawet do 1,0bara doładowania, to przy wolnym wydechu( duże turbo na WG nie będzie przy niskich obrotach blokować wydechu) pozwoli na uzyskanie dużych momentów obrotowych, przy zastosowaniu kompresorów Eaton, lub Lysholma, pozwoli na to aby przy otwartym bypasie kiedy nie ma potrzeby pompować do sinlika, mieć bardzo małe straty, niemalże "zerowe" jesli Bypas będzie miał odpowiednią średnicę to już tylko opór mechaniczny kompresora trzeba bedzie pokonywać a ten jest bardzo niewielki.



Awatar użytkownika
souler
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2515
Rejestracja: pn gru 12, 2005 15:04
Lokalizacja: Zabrze/Ruda Śląska
Kontakt:

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: souler » wt gru 25, 2012 22:45

arwam, skończ! gościu nie zbuduje biturbo, bo:
1 - nie ma wiedzy
2 - nie ma kasy

więc skończ spuszczać się na tym zagadnieniem. do 300+ nie potrzeba biturbo w 1.9. powyżej można się bawić, ale trzeba zakupić kute korby = koszt tuningu na 250 koni bez swojego nakładu pracy...

nie ma powodu wyważać drzwi otwartych. pooglądaj na filmach golfa tdi 400+


Był Dzik Power Diesel, jest Astra Turbo

Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: Fahoo » wt gru 25, 2012 23:17

souler, :pub:


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

arwam

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: arwam » śr gru 26, 2012 00:47

souler pisze:arwam, skończ! gościu nie zbuduje biturbo, bo:
1 - nie ma wiedzy
2 - nie ma kasy

a przeszkadza Ci to?

ja jakoś też kasą nie sram a jakoś zmieny w silniku popycham do przodu.


ale jak to w polsce, normą jest że każdego kto się z szeregu wychyla trzeba zgnoić, bo jakby nie to przypadkiem może coś zdziałać...


to samo słyszałem jak myślałem o podciśnieniowym sterowaniu bez elektroniki do VNT. i to między innymi od takiej sławy jak EVO.
i co powiedział że nie będzie działać i co? nie dziąła?
więc jesli sam nie masz wiedzy to skończ śmiecić w temacie i przeszkadzać innym.

to że jest ktoś znany nie znaczy że zawzze ma rację.

u nas zawsze jak ktoś chce coś inaczej osiągnąć to jest gnojony że robi głupotę, że nie ma sensu, itd,
jak robiłem hebel 4x280mm tak samo była burza w szklance wody, miało być 200KM z AAZ'a powtórka, więc z racji swojej przestań mówić co sie da a co nie.

a to że ktoś nie ma kasy i wiedzy jeszcze o niczym nie przesądza, puki co wiedzę można szybciej i łatwiej zdobyć niż kasę.

a czy zrobi czy nie to kwestia tego na ile uparty będzie.
tyle w temacie.




souler pisze: powyżej można się bawić, ale trzeba zakupić kute korby = koszt tuningu na 250 koni bez swojego nakładu pracy...


a tutaj widać jaką wiedzę posiadasz. mowa była o PD+Biturbo.
a ty wyskakujesz jak Filip z konopi że na 250KM trzeba kutych korb PD od 130KM począwszy mają częściowo odkuwane korbowody i 250-270KM znoszą z palcem w dupie. jak nie masz za wczesnego kąta wtrysku to ryzyko pogięcia korb jest nikłe.

więc jeśli nie masz wiedzy w danym temacie, nie zamierzasz do niego coś sensownego wnieść to zamilcz.

to nie był temat czy silnik tyle wytrzyma, tylko:

swirek470 pisze:Wiem ze znajda sie tacy co powiedza ze to bez sensu i szkoda roboty i kasy ale chcial bym cos takiego zrobic poniewaz tak chcem i juz

moce mysle tak ok 220/450

DA RADE TO ZROBIC CZY NIE? chetnie przyjme porady

więc Twoja i Fahoo, wypowiedź jest tylko Spamem i złośliwym Ryciem...

kiedyś było inaczej, były pytania, były konkretne odpowiedzi, teraz są konkretne pytania, ale odpowiedzi mająna celu tylko zniechęcenie działania, jeśli tylko to nie da komuś korzyści.

jesli będzie się taki stan rzeczy nadal utrzymywał postaram sie aby tutaj porządki zaprowadzono,

kłania się punkt 9 regulaminu.



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: Fahoo » śr gru 26, 2012 11:17

arwam, bo cały ten temat nie ma sensu...nikt nikomu nie zabrania budowania bi-turbo ...ale jak na wstępie padają takie pytania JAK? JAK?
Potem pokazywana jest gotowa konstrukcja z VAG-a i dalej są pytania JAK?,JAK?
to nie mam pytań...wiadomo taki "projekt"nigdy nie ujrzy światła dziennego....pozostaje tylko się śmiać ze wszech ogarniającej głupoty ludzi tego świata zaprezentowanej w tym 1 poście.

Chce zrobić ,niech bierze wskazówki i robi a nie pisze głupoty ...typu ze nie rozumie schematu lub celowości stosowania takich a takich turbin....
Skoro fabryka coś takiego produkuje to chyba wie lepiej jak to wykonać

Poza tym z 1 małej gt15 mozna zrobic 140ps to do 200 po co sie pchac w 2 szt turbin???

Pozycje na forum i w świecie tuningu uzyskujesz nie pytaniami a czynami i ilością ogarniętych aut.Ty nawet 1 swojego nie potrafisz ogarnąć przez tyle lat na forum...
Forum to nie szkoła tu nikt nikogo uczył nie będzie...pomoc owszem ale nie przesadzajmy,rzadko kto daje gotowe rozwiazania,bo zbyt drogo to kosztuje.
Na początki postu jest cała paczka wskazówek z czego i jak zrobic bi turbo i w jakim układzie...pozostaje to zrobić.
Tu co 2gi to "niewierny Tomasz",tu licza sie fakty a nie /pitu pitu/ tak, jak Ty to robisz...trzeba działać a nie pierniczyc farmazony...
Wracając do tematu to bi turbo nie bedzie!!!!
-nie ma kasy to raz
-nie opłacalne w stosunku poniesione koszty/moc
-skomplikowanie budowy
-brak stroiciela
-brak tiga i umiejętnosci spawania tym urzadzeniem
-brak technologi do spawania zeliwa
-brak wiedzy elementranej o silnikach jakich kolwiek!!!!!




w ogole to szkoda miejsca na serwerze na takie pier...e



arwam
jedynie trzeba uważać żeby za bardzo nie skręcić ogranicznika bo przy wdepnięciu gazu do spodu na niskich obrotach turbo będzie sapać jak porąbane
tu też nie zabłysnałeś...nie wiesz chyba po co jest ogranicznik w turbo fabrycznie i czy się go dotyka czy nie dotyka


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

arwam

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: arwam » śr gru 26, 2012 12:14

Fahoo pisze:arwam, bo cały ten temat nie ma sensu...nikt nikomu nie zabrania budowania bi-turbo ...ale jak na wstępie padają takie pytania JAK? JAK?
Potem pokazywana jest gotowa konstrukcja z VAG-a i dalej są pytania JAK?,JAK?
to nie mam pytań...wiadomo taki "projekt"nigdy nie ujrzy światła dziennego....pozostaje tylko się śmiać ze wszech ogarniającej głupoty ludzi tego świata zaprezentowanej w tym 1 poście.

Chce zrobić ,niech bierze wskazówki i robi a nie pisze głupoty ...typu ze nie rozumie schematu lub celowości stosowania takich a takich turbin....
Skoro fabryka coś takiego produkuje to chyba wie lepiej jak to wykonać

jesli sie nie ma wiedzy trzeba ją zdobyć, a to można zrobić jedynie dyskutując z osobami które już w danej dziedzinie już mają jakąś wiedzę.
tak samo jak Ty czy każdy inny ja też kiedyś byłem zielony, i pytałem mądrzejszych o różne często banalne szczegóły, dzisiaj sporo wiem, ale im wiecej wiem tym wiekszy głód wiedzy mam.



Fahoo pisze:Poza tym z 1 małej gt15 mozna zrobic 140ps to do 200 po co sie pchac w 2 szt turbin???
widzę że nie czytasz postów z uwagą.
odsyłam wyżej

Fahoo pisze: arwam
jedynie trzeba uważać żeby za bardzo nie skręcić ogranicznika bo przy wdepnięciu gazu do spodu na niskich obrotach turbo będzie sapać jak porąbane


tu też nie zabłysnałeś...nie wiesz chyba po co jest ogranicznik w turbo fabrycznie i czy się go dotyka czy nie dotyka

a co zrobić jak go nie masz ? :jezor: tak jak w GTB2260VK?



Daron7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: czw maja 06, 2010 20:18
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: 1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: Daron7 » śr gru 26, 2012 12:42

arwam pisze: a co zrobić jak go nie masz ? :jezor: tak jak w GTB2260VK?
dorobić



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: 1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: Fahoo » śr gru 26, 2012 13:05

Daron7 pisze:
arwam pisze: a co zrobić jak go nie masz ? :jezor: tak jak w GTB2260VK?
dorobić
i wyregulowac jak w oryginale


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

arwam

1.9 PD TWIN TURBO PLANY BUDOWY

Post autor: arwam » śr gru 26, 2012 18:12

Fahoo pisze:Tu co 2gi to "niewierny Tomasz",tu licza sie fakty a nie /pitu pitu/ tak, jak Ty to robisz...trzeba działać a nie pierniczyc farmazony...
to samo jakieś półtora roku wstecz to nie tylko od ciebie słyszałem, jednak pogłoski że nie będzie działać były nie prawdziwe...
także z łaski swojej jesli nie masz nic do wniesienia do tematu, po za tym że sie nie da, jest drogo, i go na to niestać, nie ma wiedzy, znajdź z łaski swojej sobie inny temat w którym Twoja wiedza będzie przydatna, byłbym Ci bardzo, ale to bardzo dźwięczny :kac:


u mnie działa jak nalezy i bez niego. :bajer:


dobra, nie bujemy piany tylko ciągniemy temat właściwy...
i dla Twojej wiadomości kolektory przynajmniej te w TD, TDI VP nie są z żeliwa, bo tego ani Tigiem ani migiem nie pospawasz, a kolektory sie dają spawać zarówno i tigiem jak i migiem.



ODPOWIEDZ

Wróć do „TDI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 26 gości