AFN Zmiana dwumasowego koła zamach. na jedno z 1Z

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TDI. Chiptuning, turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

mayster777
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 25, 2007 02:19
Lokalizacja: Wlkp

AFN Zmiana dwumasowego koła zamach. na jedno z 1Z

Post autor: mayster777 » pt lut 08, 2008 01:53

Witam,

Przeszukałem całe forum, wiem było mnóstwo na ten temat, ale mam pewne wątpliwości, do rzeczy, mam Golfa 3 1.9 Tdi AFN moc 110km, i koło dwumasowe oznaczenie skrzyni biegów CYP, więc tak sprzęgło zaczęło się ślizgać po wymianie 3 lata temu i po przebiegu od wymiany 30tys km wymienione było z luka nie wiem jakie oznaczenia , na luka (docisk b02100 lub 122021410, tarcza 3220283100) komplet nowy docisk tarcza i łożysko, pedał sprzęgła nigdy po wymianie i zresztą przed nią tez nie odbijał do samego końca tylko zawsze brakowało mu ze 2 cm i teraz doszło do wyjęcia skrzyni i co się okazało docisk jest przepalony tzn, przegrzany popękany tarcza zużyta do płaszczyzny nitów, koło dwumasowe do wymiany przegrzane (czyli tak jakby auto cały czas jeździło na pół sprzęgle , ponadto co jakiś czas po powrocie z trasy dało się odczuć smród przypalonej tarczy sprzęgła) wcześniejsze próby odpowietrzania nie dawały żadnych rezultatów pedał nie wracał nigdy do końca a w układzie hydraulicznym były zawsze małe bąbelki powietrza (podczas odpowietrzania dało się je zaobserwować nigdy nie dało rady ich całkowicie wyeliminować), i teraz gdy skrzynia jest na wierzchu i jest wymontowany wysprzęglik (pompka sprzęgła) i po delikatnym wysunięciu cięgna widać mała dziurkę na tej zielonej gumce otaczającej to cięgiełko i tu moje pierwsze pytanie czy to mogło powodować nie wracanie pedału sprzęgła do końca??, i czy ta dziurka miała jakiś wpływ na pojawianie się bąbelków powietrza przy próbie jego odpowietrzenia dało się zaobserwować ich w wężyku dość sporo nawet po pół godzinnym odpowietrzaniu??, I teraz jeszcze jedno wcześniej dało sie zaobserwować lekkie drgania kierownicy i nadwozia na wolnych obrotach ale i to nie zawsze. Wymiana koła dwumasowego sprzęgła tarczy i docisku to koszt ok 2tys zł. w zależności od producenta mam na oku w dość dobrej cenie nowy komplet tarcza docisk i łożysko firmy sachs nr 3000.332.001 (nowe od silnika 1z tdi 90km stosowane także w silnika g60, ale do tego potrzebne mi będzie koło zamachowe z silnika 1z i tu moje pytanie czy taki zestaw będzie pasował do mojego afna ze skrzynia biegów CYP czy rozrusznik będzie mi pasował, czy nie odbije się to na spadku mocy ew. osiągów silnika, proszę o odpowiedź i o podanie numerów koła zamachowego które będzie mi potrzebne i oczywiście każda inna rzecz żeby wszystko złożyć do kupy czyli jakie śrubki i inne na co zwrócić uwagę, wysprzęglik nowy czy używany (nr wysprzęglika vw 357721261, 6678fte23), ktoś tu pisał także o jakimś zestawie naprawczym pompki sprzęgła? Koło zamachowe do silnika 1z o nr VW 037 105 273C-takie będzie dobre dla mojej skrzyni i rozrusznika?? Proszę o odpowiedz osoby które przerabiały ten temat lub mają wiedzę na ten temat. Nie wchodzi w grę montaż sprzęgła od Vr6 Powyższy komplet od tdi 1z jest w cenie 350zl, ile mozna dać za dobre koło zamachowe, może ktoś ma takowe do sprzedania??
Ostatnio zmieniony sob lut 09, 2008 14:32 przez mayster777, łącznie zmieniany 1 raz.



szatanek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1028
Rejestracja: czw sty 18, 2007 16:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: szatanek » pt lut 08, 2008 20:08

Kolego zwróc sie z tym do kolegi jaro4444, on ma to wszystko dobrze obczajone, napewno Ci pomoze.



Awatar użytkownika
jaro4444
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: pt cze 22, 2007 20:10
Lokalizacja: Drawsko Pom/Warszawa

Post autor: jaro4444 » sob lut 09, 2008 10:06

Nie trzeba pisac do mnie sam napiszę :grin:

Więc w Twoim golfie masz sprzegło z kołem dwumasowym takie samo jak było montowane w silnikach Golfa IV TDI i innych z grupy VW np: AHF,AGR,ALH,ASV,ASK,AFN, ...

W zależności co było zamontowane oryginalnie to możesz mieć sprzęgło LUK o średnicy tarczy 219 mm lub 225 mm, ewentualnie Sachs z dwumasem o średnicy 228 mm.
Nie ma to wpływu na planowane zmiany ponieważ w to miejsce możesz zamontować cały komplet LUK lub Sachs z Golfa IV np takie:
http://moto.allegro.pl/item307856370_ko ... _leon.html
http://moto.allegro.pl/item306585772_ko ... 9_tdi.html
lub komplet Sachs 2289 000 041
Ceny jak widzisz oscylują ok 1300 zł nie 2000 z;)

Inne rozwiązanie to takie jak opisałem: jednomas + sprzegło kompletne G60 (lub VR6).

Opisane było wcześniej wszystko łącznie z nr częsci i potrzebnymi elementami. :chytry:

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t= ... sc&start=0

Pasuje wszystko P&P jeśli masz potrzebne śruby. Koszty: 100-150 zł zamach, ok 50 zł toczenie zamachu, sprzegło G60 - 370 zł komplet z łożyskiem wyciskowym.

Co do pompki i siłownika - przede wszystkim powinieneś mieć na sprzęgle tzw "skok jałowy" czyli naciskasz ręką pedał sprzegła i czujesz, że ok 1-2 cm idzie lekko a dopiero później zaczyna się opór sprężyn docisku. Taki jałowy skok gwarantuje pełne zasprzeglenie. Poza tym silownik sprzegła i pompka muszą być szczelne. Można wymienić w nich uszczelniacze jakby dostawały lewego powietrza.

P.S. Jak coś mam siłownik od Golfa IV - pasuje do skrzyni od AFN. Mam też całe sprzęgło LUK z dwumasem z silnika ASV w całkiem przyzwoitym stanie (przebieg ok 75 kkm) - mogę oddać je za czarnego Jasia Wędrowniczka 0,7 l ;)
Ostatnio zmieniony sob lut 09, 2008 10:15 przez jaro4444, łącznie zmieniany 1 raz.


Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...

Był Leon jest Audi

Awatar użytkownika
souler
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2515
Rejestracja: pn gru 12, 2005 15:04
Lokalizacja: Zabrze/Ruda Śląska
Kontakt:

Post autor: souler » sob lut 09, 2008 10:58

jaro4444 pisze:mogę oddać je za czarnego Jasia Wędrowniczka 0,7 l ;)
:rotfl:


Był Dzik Power Diesel, jest Astra Turbo

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » sob lut 09, 2008 11:31

jaro4444 pisze:Inne rozwiązanie to takie jak opisałem: jednomas + sprzegło kompletne G60 (lub VR6).
Lub taki zestaw : sztywne koło + tarcza + docisk + łozysko + komplet śrub do montażu , cena tez nie jest tragiczna : http://moto.allegro.pl/item304795608_za ... _seat.html
Ostatnio zmieniony sob lut 09, 2008 11:32 przez homsky, łącznie zmieniany 1 raz.


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
jaro4444
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: pt cze 22, 2007 20:10
Lokalizacja: Drawsko Pom/Warszawa

Post autor: jaro4444 » sob lut 09, 2008 14:12

homsky pisze:Lub taki zestaw : sztywne koło + tarcza + docisk + łozysko + komplet śrub do montażu , cena tez nie jest tragiczna : http://moto.allegro.pl/it..._audi_seat.html
Płacisz dużo więcej i masz to samo lub gorzej jak na zestwie jednomas + G60 (VR6) by Sachs ;)

Po co więc przepłacać?
Ostatnio zmieniony sob lut 09, 2008 14:14 przez jaro4444, łącznie zmieniany 1 raz.


Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...

Był Leon jest Audi

Awatar użytkownika
PinkFloyd
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3551
Rejestracja: wt paź 17, 2006 08:53
Lokalizacja: USA

Post autor: PinkFloyd » sob lut 09, 2008 14:19

jaro4444 pisze:
homsky pisze:Lub taki zestaw : sztywne koło + tarcza + docisk + łozysko + komplet śrub do montażu , cena tez nie jest tragiczna : http://moto.allegro.pl/it..._audi_seat.html
Płacisz dużo więcej i masz to samo lub gorzej jak na zestwie jednomas + G60 (VR6) by Sachs ;)

Po co więc przepłacać?
Czy orientujecie sie czy jest takas różnica w kulturze pracy ( drgania silnika, inne negatywne zjawiska ) na zamienniku jednomasowym zamiast oryginału dwumasówki???



Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » sob lut 09, 2008 15:43

jaro4444 pisze:Płacisz dużo więcej i masz to samo lub gorzej jak na zestwie jednomas + G60 (VR6) by Sachs

Po co więc przepłacać?
No fakt taki zestaw jest około 300zł droższy niz proponowany przez Ciebie pod warunkiem że twój zestaw opiera sie na używanym kole jednomasowym.

Podalem ten przykład z allegro jako alternatywę do twojego rozwiązania a nie pisałem ze jest lepsze i tańsze.

Moje rozwiązanie jest tylko pod jednym względem lepsze , kupujesz wszystko w komplecie łacznie ze śrubami , nie musisz sie bawic w osobne kupowanie elementów i szukanie osobno śrub , to takie wyjście dla "leniwych" którym 300zł nie robi róznicy :helm:

Jeszcze jedno : jeśli mayster777 nie planuje w przyszłości szaleć z momentem grubo powyżej 300Nm to sprzęgło "seryjne" w cale nie będzie gorsze od VRa
PinkFloyd pisze:Czy orientujecie sie czy jest takas różnica w kulturze pracy ( drgania silnika, inne negatywne zjawiska ) na zamienniku jednomasowym zamiast oryginału dwumasówki???
Tez z chęcią wysłucham opinii ludzi którzy przechodzili z dwumasu na zestawy jednomas + seria sprzęgło lub jednomas + sprzęgło VR.
Gdzies kilka opinii słyszałem (czytałem) i róznie do wychodzi w praktyce....... także chetnie posłucham konkretów


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

mayster777
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 25, 2007 02:19
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: mayster777 » sob lut 09, 2008 17:55

Witam, Panów i dziękuje za zainteresowanie moim tematem, więc tak nie planuje zwiększać mocy auta, mi seria wystarczy, mam już taki oto komplet zamówiony pochodzi on z golfa 3 tdi 90km silnik ahu, koło zamachowe (jednomas) ma nr VW 037 105 273C (21707szt) do tego docisk vw produkcji LUK 0044 141 025, do tego sprzęgło 28 zębów średnica 228mm, grubość tarczy to 78mm LUK VW Audi 028 141 035b), ten cały zestaw jest używany cena za to to 250zł, co mówicie brać?? będzie mi to pasić wg ETKI ten zestaw jest montowany do ahu, 1z, abf, agr. Dzieki wielki dla prawdziwego specjalisty w tym temacie-jaro4444 i za jego jak i wasze cenne informacje, jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!


P.S. cena za same koło to 100zl, co o tym sądzicie???


Kupię koło zamachowe do silnika tdi 90km 1Z w rozsądnej cenie w stanie pozwalającym na spokojny użytek.

szatanek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1028
Rejestracja: czw sty 18, 2007 16:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: szatanek » sob lut 09, 2008 18:28

jaro4444 a mozesz powiedziec czy jest jakas zalezność kiedy do MK3 AFN było montowany dwumas i sprzęgło LUKa 219 lub 225 mm a kiedy Sachsa 228 mm. Czy to było jakos rocznikami czy poprostu nie ma na to zasady?



mayster777
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw sty 25, 2007 02:19
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: mayster777 » sob lut 09, 2008 20:08

jaro4444 pisze: LUK lub Sachs z Golfa IV np takie:
http://moto.allegro.pl/item307856370_ko ... _leon.html
http://moto.allegro.pl/item306585772_ko ... 9_tdi.html
lub komplet Sachs 2289 000 041
Ceny jak widzisz oscylują ok 1300 zł nie 2000 z;)
heheheheh, tu u mnie w sklepie wolają za komplet sachsa 1980zl, używke maja od jakiejs skody i twierdza ze dwumas jest dobry i chcą za to 400zl!!!!! do tego koszt sprzęgła 780zl do afna, maja taklze komplet valeo na zwykłym kole zamachowym i chcą za wszystko czyli za jednomasowe koło zamachowe tarcze docisk i łożysko za 1450zl!!!!!! to są zdzierusy!!! Mówią żeby z neta nie barc bo nie wiadomo co przyjdzie :rotfl: juz wiem czemu odradzaja takich zakupów :D


Kupię koło zamachowe do silnika tdi 90km 1Z w rozsądnej cenie w stanie pozwalającym na spokojny użytek.

Awatar użytkownika
jaro4444
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: pt cze 22, 2007 20:10
Lokalizacja: Drawsko Pom/Warszawa

Post autor: jaro4444 » sob lut 09, 2008 21:11

szatanek pisze:mozesz powiedziec czy jest jakas zalezność kiedy do MK3 AFN było montowany dwumas i sprzęgło LUKa 219 lub 225 mm a kiedy Sachsa 228 mm. Czy to było jakos rocznikami czy poprostu nie ma na to zasady?
Najczęściej spotykany jest LUK na tarczy 219 mm. Rzadziej na 225 mm, a Sachs 228 mm przy silniku AFN należy do sporadycznych przypadków i podejrzewam, że był wymieniany w czasie eksploatacji.

homsky pisze:Tez z chęcią wysłucham opinii ludzi którzy przechodzili z dwumasu na zestawy jednomas + seria sprzęgło lub jednomas + sprzęgło VR.
Gdzies kilka opinii słyszałem (czytałem) i róznie do wychodzi w praktyce....... także chetnie posłucham konkretów
Więc od sierpnia zeszłego roku u ojca w Passacie B4 AFN (poprzeczny motor) śmiga taki zestaw ale docisk i tarcza G60 Sachs (docisk jest ten sam co dla VR6, tarcza inna).

Praca:
- bierze idealnie, wysokość pedału, płynność pracy, lekkość pracy peadału - wszystko to jest OK. Rogalotti jak robił moda w Passacie to się zdziwił jak dobrze pracuje sprzegło.

Wady - na obrotach jałowych, na luzie słychać lekkie i ciche grzechotanie spreżyn sprzęgła. Jak już zapniesz bieg i ruszysz nawet bez gazu - nic już nie hałasuje. Pod obciążeniem na max, jak dołozysz koksu na niskich obrotach, nie ma wibracji budy jak na dwumasie. (moc 139 KM, moment prawie 300 Nm)

Z trwałością tez nie ma problemu bo Passatem śmiga głównie brat :satan:

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob lut 09, 2008 21:30 przez jaro4444, łącznie zmieniany 4 razy.


Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...

Był Leon jest Audi

Awatar użytkownika
cowboy
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7253
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cowboy » śr lut 13, 2008 18:56

szatanek pisze:czy jest jakas zalezność kiedy do MK3 AFN było montowany dwumas i sprzęgło LUKa 219 lub 225 mm a kiedy Sachsa 228 mm
ja mam wrzesień 1997 i mam LUK 219mm

370NM@2600rpm z inercji (czyli pewnie 350 z MAHA) znosi dzielnie :)



szatanek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1028
Rejestracja: czw sty 18, 2007 16:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: szatanek » śr lut 13, 2008 21:39

To u mnie tez rok 97 i jesli nie było wymieniane to pewnie tez jest LUK 219.
A powiedz cowboy Ty masz u siebie nadal seryjny dwumas przy takim modzie? Nic sie z nim nie dzieje?



ODPOWIEDZ

Wróć do „TDI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości