Uszczelka termiczna pod kolektor ssący do 1.9 tdi

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TDI. Chiptuning, turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
Adamm
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4753
Rejestracja: pn lis 15, 2004 23:06
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów
Auto: Octavia II BLS++ / Passat B4 1Z+
Kontakt:

Post autor: Adamm » sob sie 22, 2009 13:38

Demoniq, nikt tu sie nie niego nie rzuca, tylko on ma wieczne problemy jak ktos z wiekszym stażem na forum zakwestionuje jego pomysly i nie mowa tu tylko o tym temacie

sam nie kwestionuje zakladania takiego czy innego tematu tylko podejscia do sprawy, a jezdzenie po innych ktorzy na TDI zeby zjedli i chca doradzic to sory ale nie na tym forum


Moje auto w budowie --> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=245535
MASZ PROBLEM Z NASTAWNIKIEM?? --> napisz do mnie
mechanika pojazdowa aut grupy VAG

Awatar użytkownika
aw69
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 814
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 23:48
Lokalizacja: Zambrów
Kontakt:

Post autor: aw69 » sob sie 22, 2009 17:41

szkoda kasy na ten bubel !!!!! Sagon nie namawiaj tez nikogo na te uszczelki po 200 zl bo to kasa wyrzucona w błoto....Wolalbym te 200 zl odlozyc na cos co ma naprawde sens i da dodatkowe KM - jakis zaczątek na wieksze turbo, wydajniejsze wtryski itp. Widze tez cos zaczynasz kombinowac z kolektorem ssacym z 2,5 tdi tylko po co ??!? Kolektor ze 130 PD tez starcza do 300 KM i nie trzeba nic rzeźbic bo pasuje P&P jesli juz cos to mozna go tylko wyportowac na grubo i strzelic polerke od środka.
Ostatnio zmieniony sob sie 22, 2009 17:45 przez aw69, łącznie zmieniany 1 raz.


Mistrzostwo Polski w klasie Diesel 1/4 mili WST 2008 rok.......

arwam

Post autor: arwam » sob sie 22, 2009 20:57

cowboy pisze:tak, specjalnie do Ciebie biore laptopa i bede pałował auto po moście siekierkowskim żeby przekonać się czy temperatura spadła o 15 czy 18 stopni Celcjusza :)

cowboy, czujnik jest przed kolektorem idąć od strony IC więc siłą rzeczy nie może wiedzieć co sie za nim dzieje w kolektorze.
Dla mnie może to mieć niewielki sens z nawet zwykłą kompozytową uszczelką.
Jak będę zmieniał kolektor na ten od 1Y który już jednak ma sporą powierzchnię wymiany ciepła to przy okazji porównam temperaturę samego kolektora bo myślę że to jest strata kiedy powietrze z takim trudem schłodzone przez IC ogrzewa nam kolektor dolotowy.
jeśli różnica by była w granicy 8-15*C to myślę że warto się tym zainteresować choć może nie w takiej cenie jak koledzy mówili ale np. założenie zwykłej kompozytowej uszczelki od 1Y
myślę że to ma sens choć korzyści będą raczej bardzo małe i efekt w postaci kolejnych urwanych sekund w sprincie do 200km/h będzie raczej mizerny ale myślę że ktoś kto ma możliwość wypróbować to w nie wielkich kosztach to ja jestem jak najbardziej na TAK.

czujnik umieszczę w kolektorze dolotowym i zobaczę co z tego wyjdzie.
myślę że całkiem na miejscu byłoby założenie dodatkowej osłony która by zatrzymywała ciepło wydalane z kolektora wydechowego.

A reakcja Przodowników w modzeniu TDI-ków pozostawia moim zdaniem troszkę do życzenia.

Myślę że za bardzo się wszyscy przejeliście swoimi rolami a po drugie bez prób również tych nie udanych to wszyscy nadal byśmy chyba chodzili na piechotę albo popylali na jakiejś szkapinie która chcąc zaspokoić waszego demona prędkości to by chyba już dawno płuca, brzydko mówiąc wysr**a na rzadko.
To tyle ode mnie.

Pozdrawiam wszystkich, tych najbardziej nerwowych też :bigok:



Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Post autor: bradley » ndz sie 23, 2009 20:03

Jesli moge wtracic swoje 3 grosze do tego tematu to dzis zmienialem kolektor ssacy z AJMa i dodatkowo zaslepilem blaszka aluminiowa ok 1,2mm grubosci rurke od EGRa. Po jezdzie probnej wyszlo na to, ze kolektor ssacy jest tak nagrzany, ze mozna sie oparzyc, a blaszka aluminiowa ktora byla grzana od spalin lekko ciepla.
Pytanie od czego bardziej nagrzal sie kolektor ssacy. Od glowicy czy bliskiego sasiedztwa z kolektorem wydechowym?
Bo co z tego, ze z glowicy cieplo nie przeniesie sie na kolektor ssacy przy pomocy grubej uszczelki jesli od kolektora wydechowego bucha cieplem i to samo od bloku silnika (na odleglosc, ze sie tak wyraze).



Z cyklu fanaberie: natrysk wody na kolektor ssacy :bigok:


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

arwam

Post autor: arwam » ndz sie 23, 2009 21:06

bradley pisze:Pytanie od czego bardziej nagrzal sie kolektor ssacy. Od glowicy czy bliskiego sasiedztwa z kolektorem wydechowym?
nagrzał się z obydwóch powodów które wymieniłeś.


czytaj z uwagą posty

to powietrze które schłodził ICek znowu jest nagrzewane przez kolektor dolotowy.
Może i nie wielkie ma to znaczenie przy ori kolektorze ale już np. przy takim jak ja chcę do siebie założyć ma to wcale nie małe znaczenie bo tu będzie znacznie większa powierzchnia wymiany ciepła. pisałem też że myślę nad montażem dodatkowej osłony termicznej choć wiem że cud efektów nie będzie to dla mnie już będzie sukcesem urwanie kolejnych 0,2-0,3s w sprincie do 100km/h.
bradley pisze:Z cyklu fanaberie: natrysk wody na kolektor ssacy :bigok:
Jak dla mnie nie są to fanaberie choć może się wydawać że przez zmianę samej uszczelki nic sie nie zdziała a są przecież przykłady że można.
np w hondzie bodajże z silnikiem 1,5 były uszczelki z mniejszą średnicą niż prześwit kolektora ssącego i gardzieli przepustnicy co dawało efekt jakby się nie dokońca otwierała przepustnica.
i nie pisz mi że to dwa różne światy bo doskonale o tym wiem.

A co do tematu to myślę że ma to jak najbardziej sens choć myślę co jeszcze zrobić żeby ograniczyć przekazywanie ciepła przez śruby mocujące kolektor dolotowy, tworzywo sztuczne odpada ( myślę o podkładkach pod śruby) ze względu na zmniejszoną wytrzymałość mechaniczną pod wpływem podwyższonej temperatury



Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Post autor: bradley » ndz sie 23, 2009 21:54

arwam pisze:bradley napisał/a:
Pytanie od czego bardziej nagrzal sie kolektor ssacy. Od glowicy czy bliskiego sasiedztwa z kolektorem wydechowym?


nagrzał się z obydwóch powodów które wymieniłeś.
Pytanie brzmialo, od czego bardziej :P


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

arwam

Post autor: arwam » ndz sie 23, 2009 23:35

bradley pisze:
arwam pisze:bradley napisał/a:
Pytanie od czego bardziej nagrzal sie kolektor ssacy. Od glowicy czy bliskiego sasiedztwa z kolektorem wydechowym?


nagrzał się z obydwóch powodów które wymieniłeś.
Pytanie brzmialo, od czego bardziej :P
to założ najpierw uszczelkę termiczną i sprawdź wtedy tepm kolektora a potem ją zdejmij i zamontuj osłonę termiczną i wtedy będziesz wiedział od czego bardziej.


P.S.
Przy małych kolektorach typu AFN, 1Z, AHU, ASV, ze względu na małą powierzchnię wymiany ciepła nie będzie to miało aż takiego wpływu jak przy dużych kolektorach typu 1Y, PG, czy RP



Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » pn sie 24, 2009 00:42

Panowie!
Jeśli można coś od siebie.

Trzecia strona tematu sagona (mój post jest 36) i naliczyłem tylko ok. 12 postów związanych konkretnie z tematem "niekonwencjonalnego" obniżenia temperatury w dolocie. Choć bardziej pasowałoby napisać "kontrowersyjnego".
arwam pisze:...A co do tematu to myślę że ma to jak najbardziej sens choć myślę co jeszcze zrobić żeby ograniczyć przekazywanie ciepła przez śruby mocujące kolektor dolotowy...
A to jest jeden z niewielu fragmentów tekstu wnikających "głębiej" w temat "niekonwencjonalnej" uszczelki, oraz zapobieganiu nagrzewania się kolektora ssącego... brawo :pub:

grzegorzp i aw69, napisali, że tematy TDI-ków są przetarte na wszystkie możliwe sposoby. Może jednak nie na wszystkie? W tym co pisze sagon jest sens i logika, bo większość wie o tym, że 4°C w dolocie mniej to ok. 1KM więcej. Czy więc taka uszczelka coś da? Myślę, że mogę potwierdzić z całą odpowiedzialnością, że tak. Czy przyrost mocy będzie odczuwalny, bądź zadawalający? To już jest temat numer 2.

A teraz trochę OT na temat mojej "niekonwencjonalnej przeróbki" dotyczącej poprawy schładzania powietrza w dolocie:
Co powiecie na to?
- seryjny AFN, seryjna (nowa) turbosprężarka, oraz oryginalne orurowanie i intercooler.
- problem przy seryjnym orurowaniu jest taki, że rury są z czarnego tworzywa sztucznego, oraz są "poprowadzone" wzdłuż i w poprzek linii przelotu gorącego powietrza z chłodnicy cieczy wskutek czego nadmiernie się rozgrzewają. Tymczasowe rozwiązanie to zamontowanie "ekranów" z grubej folii aluminiowej na obydwie rury poprzeczne.
- elektrowentylator na intercooler:

Obrazek

Przy temperaturze zewnętrznej ok. 28°C różnica temperatury w dolocie wg. VAG-a między wyłączonym, a włączonym wentylatorem wynosi ok. 14°C, przy rozgrzanym silniku, na biegu jałowym. Podczas jazdy w cyklu miejskim z małymi prędkościami od świateł do świateł różnica wzrasta do ok. 25°C!
Efekt: ponad 4KM, ale warto było, bo pozostał seryjny :grin: .

Koniec OT.


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

arwam

Post autor: arwam » pn sie 24, 2009 00:46

AFN140KM pisze:A to jest jeden z niewielu fragmentów tekstu wnikających "głębiej" w temat "niekonwencjonalnej" uszczelki, oraz zapobieganiu nagrzewania się kolektora ssącego... brawo
w sensie pozytywnym czy :rotfl: ?

[ Dodano: 24 Sie 2009 00:48 ]
AFN140KM pisze:Przy temperaturze zewnętrznej ok. 28°C różnica temperatury w dolocie wg. VAG-a między wyłączonym, a włączonym wentylatorem wynosi ok. 14°C, przy rozgrzanym silniku, na biegu jałowym. Podczas jazdy w cyklu miejskim z małymi prędkościami od świateł do świateł różnica wzrasta do ok. 25°C!
Efekt: ponad 4KM, ale warto było, bo pozostał seryjny .
dobrze wiedzieć bo myślę nad tym jak będę miał drugiego golfa z ori IC 1.6TD.
z jakiego auta wziąłeś wentylator?



Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » pn sie 24, 2009 00:50

Dla mnie i pewnie dla sagona zdecydowanie pozytywnym.

[ Dodano: 24 Sie 2009 00:54 ]
arwam pisze:...z jakiego auta wziąłeś wentylator?...
A kto powiedział, że z auta? :grin:

Z motocykla Yamaha XTZ 660 Tenere.


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Post autor: bradley » pn sie 24, 2009 08:10

AFN140KM pisze:Przy temperaturze zewnętrznej ok. 28°C różnica temperatury w dolocie wg. VAG-a między wyłączonym, a włączonym wentylatorem wynosi ok. 14°C, przy rozgrzanym silniku, na biegu jałowym. Podczas jazdy w cyklu miejskim z małymi prędkościami od świateł do świateł różnica wzrasta do ok. 25°C!
To moze wkoncu ktos powie ile ta temperatura na prawde wynosi. Nie chce slyszec roznic. Chce poznac temperature w dolocie. Pytalem sie w temacie o FMICu i nikomu sie nie chcialo. Maja vaga i im sie nie chce kliknac jednej grupy... :(
Ja bym poprosil o taka temperature podczas wykonywania testu dynamicznego oraz przy utrzymywaniu 100km/h na 5 biegu. Wtedy bede mogl i u siebie porownac temperature i patrzec sie na roznice temperatur wzgledem innych samochodow i coolerow.

Wentylatora w IC jeszcze nie widzialem ale gdzies juz na jakiejs chlodnicy w samochodzie widzialem wentylator :P


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

Awatar użytkownika
Adamm
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4753
Rejestracja: pn lis 15, 2004 23:06
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów
Auto: Octavia II BLS++ / Passat B4 1Z+
Kontakt:

Post autor: Adamm » pn sie 24, 2009 08:38

bradley, mk3, 216 + turbo bodajze arl + soft + fmic z re5pect'a.

temp otoczenia hmm z tego co pamietam ok 25 - 30 st

temp w dolocie ok 35 st, przy tescie na 4 pelen but wzrost do ok 50 maks 60 st


dla ciekawostki dodam ze kolega mial wczesniej zamontowany czujnik przed a nie za IC i pokazywalo na postoju 60 st a przy bucie nawet ponad 120 st


Moje auto w budowie --> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=245535
MASZ PROBLEM Z NASTAWNIKIEM?? --> napisz do mnie
mechanika pojazdowa aut grupy VAG

arwam

Post autor: arwam » pn sie 24, 2009 09:10

temp otoczenia hmm z tego co pamietam ok 25 - 30 st

temp w dolocie ok 35 st, przy tescie na 4 pelen but wzrost do ok 50 maks 60 st



Adamm, a przy jakim ciśnieniu doładowania?



Awatar użytkownika
Adamm
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4753
Rejestracja: pn lis 15, 2004 23:06
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów
Auto: Octavia II BLS++ / Passat B4 1Z+
Kontakt:

Post autor: Adamm » pn sie 24, 2009 09:17

arwam, z tego co pamietam cos ok 1.5 - 1.6 bar

ps jak poskladam swojego to pomierze wszystko :D
Ostatnio zmieniony pn sie 24, 2009 09:17 przez Adamm, łącznie zmieniany 1 raz.


Moje auto w budowie --> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=245535
MASZ PROBLEM Z NASTAWNIKIEM?? --> napisz do mnie
mechanika pojazdowa aut grupy VAG

ODPOWIEDZ

Wróć do „TDI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości